«Κλείδωσε» 5άδα ο Α.Ο Θήρας!

Ο νόμος της έδρας «μίλησε» στη Σαντορίνη και ο ΑΟ Θήρας μέσα σε αποθέωση, κατόρθωσε να πάρει μια δύσκολη και αγχωτική νίκη με 3-1 ενώ έμεινε σταθερά στο κυνήγι της ΑΕΚ που βρίσκεται στην τέταρτη θέση και νωρίτερα κέρδισε 3-0 το Ρέθυμνο.

Παράλληλα ήταν η πρώτη νίκη του Απόστολου Οικονόμου στον πάγκο της Θήρας σε αγώνα πρωταθλήματος, είχε προηγηθεί η νίκη επι του Ανατόλια στο κύπελλο ενω όπως αποκάλυψε σε δηλώσεις του, αρκετές αθλήτριες (Οικονομίδου, Καρπουζά και Τένεβα) έπαιξαν με πολλά ατομικά προβλήματα τραυματισμών!

Κορυφαίες των νικητριών μετά απο πολυ καιρό η πασαδόρος Βεργίδου με 9 πόντους και οι “ηρωικές” Οικονομίδου, Καρπουζά, με εξάρσεις η Καβαθά.

Από την άλλη το Μαρκόπουλο αν και κουρασμένο από το μεσοβδόμαδο αγώνα κυπέλλου με τον Πανναξιακό και χωρίς την  βασική πασαδόρο του, την Καρπεντερ που βρίσκεται στις ΗΠΑ για οικογενειακό πρόβλημα, ήταν μαχητικό, πάλεψε, έβαλε δύσκολα προβλήματα στη Θήρα αλλά δεν κατάφερε να πάρει το βαθμό που έψαχνε. Απο την ομάδα των Μεσογείων διακρίθηκαν οι συνήθεις ύποπτοι… Λιάγκη, Ψωμά και Γιάνκοβα.

Πολύ καλό ξεκίνημα είχε ο ΑΟ Θήρας στον αγώνα. Με όπλο το σερβίς και το καλό μπλοκ στο οποίο δέσποζαν οι «πύργοι» Καρπουζά-Καβαθά, οι γηπεδούχες πήραν από την αρχή προβάδισμα με 9-5, 15-11 ενώ στη συνέχεια η «ψαλίδα άνοιξε» με +8 (21-13) και τελείωσε εύκολα το σετ με 25-17.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ. Το Μαρκόπουλο ανέβασε την απόδοση του, βελτίωσε την υποδοχή που ήταν τραγική στο πρώτο σετ, βρήκε ρυθμό στο μπλοκ και έκανε δύσκολη τη …ζωή στην ομάδα της Σαντορίνης.

Με ηγέτη τη Λιάγκη και συμπαραστάτες τις Δικαιούλια, Ψωμά πήρε προβάδισμα 9-12, 15-18.

Η Θήρα με πολλά αβίαστα λάθη από τη Μουντάκη και τη Τένεβα εκτός αγώνα, προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και με επιθέσεις από το κέντρο πλησίασε στο 18-19.

Σε αυτό το σημείο Ψωμά και Γιάνκοβα ανέλαβαν δράση και με αποτελεσματικές επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα 18-21.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου αντέδρασε και χάρις στο σέρβις της Καβαθά το στημένο μπλοκ πάνω στη Λιάγκη και οι επιθέσεις σε πρώτο χρόνο από το κέντρο, έφεραν την ανατροπή και με σερί 7-1 πήρε το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης δεν μπήκε ποτέ… στον αγώνα και το Μαρκόπουλο που έκανε πάρτι (!) ξέφυγε 8-19, 10-20 και 15-25 με ατομικό μπλοκ της Δικαιούλια στην Τένεβα που ήταν η σκιά του εαυτού της.

Μεταμορφωμένη και πιο σοβαρή η Θήρα στον τέταρτο σετ, μπήκε πιο αποφασιστικά και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Με την Τένεβα να βρίσκει ρυθμό και να δίνει λύσεις, τη Μαρία Οικονομίδου παρά τις έντονες ενοχλήσεις που είχε και μαζί με την εξαιρετική Καβαθά να «τελειώνουν» κρίσιμες μπάλες, πήρε σοβαρό προβάδισμα 16-9, 20-10, 23-14 και 25-15.

Απόστολος Οικονόμου: «Είχαμε πολλά προβλήματα και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί έβγαλαν το παιχνίδι με επιτυχία. ΜΕ αυτή τη νίκη συνεχίζουμε την προσπάθεια περιμένοντας μην τυχόν στραβοπατήσει η ΑΕΚ. Επαναλαμβάνω όμως ότι είμαστε στην αρχή ενός σημαντικού πρότζεκτ το οποίο στηρίζει η διοίκηση και όλο το νησί και χαιρόμαστε που ικανοποιήσαμε τον κόσμο μας».

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία στο β’ σετ, αλλά εκεί δείξαμε μεγάλη νευρικότητα κι η ανατροπή σε εκείνο το σημείο ήταν κομβική για την εξέλιξη του αγώνα. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια που κάναμε απέναντι σε μια ομάδα με πολλές έμπειρες αθλήτριες κι ελπίζω ότι θα παίξουμε έτσι και στα τρία τελευταία παιχνίδια μας».

Τα σετ: 25-17, 25-22, 15-25, 25-15

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Μουντάκη 12 (11/27 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 20% άριστες), Καβαθά 6 (5/10 επ., 1 μλοκ), Οικονομίδου 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 15 (9/28 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βεργίδου 9 (2/5 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 12 (9/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (42% υπ. – 26% άριστες) / Ξαγοραράκη 1 (1 άσο), Νικολαΐδου.

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Πολυδώρου 4 (1/1 επ., 3 άσοι), Λιάγκη 13 (12/32 επ., 1 άσο, 34% υπ. – 28% άριστες), Ψωμά 14 (12/32 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 18% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 5 (1/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιάνκοβα 14 (9/24 επ., 5 άσοι), Κοκκίου –λ 42% υπ. – 26% άριστες) / Γιαννέλου Χ., Κωνσταντώνη

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...