CEV CUP

Έχασε αλλά ελπίζει

Την ήττα με 3-1 στην Ουγγαρία από την Λιναμάρ γνώρισε ο Ολυμπιακός και πλέον η υπόθεση πρόκριση προς τους «16» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας δυσκολεύει αρκετά αφού οι «ερυθρόλευκες» καλούνται στο Ρέντη (11/11) να κάνουν την ανατροπή και να κατακτήσουν το «χρυσό σετ»…

Η απουσία της Τσβετάνοβα,  η μικρή συμμετοχή της Γιώτα, αλλά κυρίως τα χαμηλά ποσοστά σε επίθεση (32%) και υποδοχή (24%) κόστισαν ακριβά στον Ολυμπιακό κατά το πρώτο του Ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Ποσοστά που δεν αφήνουν περιθώρια νίκης και που οδήγησαν στην ήττα από την Λιναμάρ που εκμεταλλεύθηκε τις αδυναμίες και ελλείψεις της ελληνικής ομάδας.

Οι Πειραιώτισσες γνώρισαν την ήττα με 3-1 από τις πρωταθλήτριες Ουγγαρίας και πλέον καλούνται να υπερβάλουν εαυτόν στον επαναληπτικό του Ρέντη. Εκεί όπου θα ψάξουν το 3-0 ή 3-1 προκειμένου να οδηγήσουν την πρόκριση στο χρυσό σετ που θα επίσης πρέπει να κατακτήσουν για να περάσουν στην 16άδα της διοργάνωσης.

Στην αναμέτρηση της Μπεκέσκαμπα η Λιναμάρ με κορυφαίες την  Τατιάνα Μάτιτς αλλά και την Γκρέτα Σακμαρι που είχαν 24 και 21 πόντους με το 25-16 έκαναν εύκολα το 1-0 και στο δεύτερο είχαν το προβάδισμα με 16-13 και 21-16, ωστόσο ο Ολυμπιακός με καλό μπλοκ κατάφερε να γυρίσει την διαφορά και με το 25-27 να κάνει το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω με 11-8 και 15-11, με την Μαλασαϊ, Κωνσταντίνου και Λαμπρούση γύρισε την ροή του σετ αποκτώντας  προβάδισμα με 15-16 ενώ λίγο αργότερα έφθασε στο +2 με 19-21 και 20-22. Η Λιναμάρ όμως έτρεξε ένα σερί 4-0 έκανε το 24-22 και με το 25-23 το 2-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός κατέρρευσε αφού οι γηπεδούχες έκαναν εύκολα το 9-2 και το 17-7 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους… Έχοντας την διαφορά υπέρ τους οι πρωταθλήτριες Ουγγαρίας έφθασαν εύκολα στο 25-13 και το 3-1 που τους δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα πρόκρισης για τον επαναληπτικό του Ρέντη στις 11 Νοεμβρίου.

ΛΙΝΑΜΑΡ (Σ. Νεντέλκοβιτς): Τάλας 2 (1/6 επ., 1 άσος), Σους 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ), Σάκμαρι 21 (20/41 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 54% άρ.), Μάτιτς 24 (21/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 37% άρ.), Κλέμεντ 12 (8/21 επ., 4 μπλοκ), Μπόντναρ 9 (5/13 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μολκσάνι -λ. (45% υπ. – 27% άρ.) / Ιλιες, Φαμπιάν, Σπιν -λ., Νάγκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπρ. Κοβάτσεβιτς): Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (12/40 επ.), Λαζάρεβιτς 11 (8/40 επ., 3 μπλοκ, 61% υπ. – 47% άρ.), Μαλασάι 15 (12/33 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άρ.), Λαμπρούση 10 (6/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (2/10 επ., 4 μπλοκ), Κονόμη -λ. (69% υπ. – 54% άρ.) / Γιώτα 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκη – λ., Τέζα.