CHALLENGE CUP

Ελπίζει σε πρόκριση η ΑΕΚ

«Ζωντανή» για πρόκριση έμεινε η ΑΕΚ που ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Μινχάνκα στο Μινσκ για το Τσάλεντζ Καπ αν και προηγήθηκε με 1-2 σετ.

Η «Ένωση» ήταν πολύ καλή στα τρία πρώτα σετ, βρέθηκε να προηγείται με 2-1, αλλά στη συνέχεια λύγισε από τα κόπωση των συνεχόμενων ταξιδιών αλλά και τις ιώσεις που πρόσβαλαν τις τελευταίες ημέρες τις παίκτριες του Ρουμελιώτη.

Πάντως παρά τις δυσκολίες, η πρόκριση είναι ορθάνοιχτη σε 15 μέρες (26/11) που είναι η ρεβάνς στην Αθήνα. Η ΑΕΚ χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 ενώ αν επικρατήσει με 3-2 όλα θα κριθούν στο «χρυσό σετ.»

Να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ είχε τέσσερεις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, Σπανού 20, Κωνσταντινίδου 15, Ιβάνοβα 15, Καββαθά 14 με 8 άσους ενώ σημαντική βοήθεια έδωσαν η λίμπερο Κακουράτου, η Λαμπρινίδου, η Κουνάδη, Τζοχάτζη, Κατσαντώνη και Μπελιά.

Οι παίκτριες του Ρουμελιώτη μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο σετ, παρά την απουσία της Κοσμά. Οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 16-15 αλλά η Μινχάνκα κατάφερε να προηγηθεί 20-17.

Η «Ένωση» με νέο σερί πέρασε μπροστά με 24-23 αλλά τα ατομικά λάθη και καποια χαμένα σέρβις βοήθησαν τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν αρχικά σε 25-25 και να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 27-25.

Παρά την απώλεια του σετ, οι «κιτρινόμαυρες» αντέδρασαν και με βελτιωμένη υποδοχή , καλό μπλοκ και μεγάλη αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις προηγήθηκε με 16-18 και 17-22.

Η Μινχάνκα πλησίασε στο 20-22 όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που κατόρθωσε να πάρει το σετ με 21-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη η «Ένωση» ήταν εκπληκτική και στο τρίτο σετ. Πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα, με 4-14, 9-18, 12-20 και 17-25 κάνοντας το 1-2 στα σετ.

Κάπου εκεί η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνιση της, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μινχάνκα, η οποία μετέτρεψε το 14-15 σε 21-16 και 25-20, ισοφάρισε σε 2-2 το ματς και το έστειλε στο τάι-μπρεικ.

Το ντέρμπι στο πέμπτο σετ, κράτησε μέχρι το 5-5, όπου ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 12-5 και 15-7 φτάνοντας σε ολική ανατροπή με 3-2.

Τα σετ: 27-25, 21-25, 17-25, 25-20, 15-7

Μινχάνσκα (Χούλεβιτς) Κανάνοβιτς 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Σιλάντσεβα 17 (16/52 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 10% άριστες), Σέριουκ 18 (15/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 28% άριστες), Λιτρβίνοφσκα 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μαρίσεβιτς 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Καλινούσκαγια 9 (4/19 επ., 5 μπλοκ), Φεντάριντσικ -λ (56% υπ. – 22% άριστες) / Τουπίκινα 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσιουλεμπιάκινα 3 (2/4 επ., 1 άσο), Μπαμπένκα 1 (1 άσο)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (12/50 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 15 (15/31 επ., 36% υπ. – 11% άριστες), Λαμπρινίδου 9 (1/15 επ., 8 μπλοκ), Σπανού 20 (17/42 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. – 06% άριστες), Καβαθά 14 (3/6 επ., 8 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (55% υπ. – 15% άριστες) / Τσοχατζή, Κατσαντώνη, Μπελιά