Επέστρεψε με νίκη

Μπορεί να προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας χρειάστηκε το τάϊ-μπρέϊκ προκειμένου να επικρατήσει της Κηφισιάς και να ξεκινήσει νικηφόρα την επιστροφή του στην μεγάλη κατηγορία έπειτα από 7 χρόνια απουσίας.

Με χαμόγελα και πολλές υποσχέσεις για το μέλλον ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας. Οι Εβρίτες κατά την επιστροφή τους στα μεγάλα σαλόνια της Α1 φρόντισαν να την συνδυάσουν με νίκη και μάλιστα επί ενός αξιόλογου αντιπάλου όπως η Κηφισιά.

Ο Αθλητικός Όμιλος έχοντας πολύ καλό μπλοκ και αποτελεσματικούς στην επίθεση τους Λούνα και Ριζόπουλο, αλλά και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «κυανολεύκων» προηγήθηκε με 2-0 βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Κάπου εκεί όμως οι «πράσινοι» του Κώστα Δεληκώστα χαλάρωσαν, η Κηφισιά μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και με τους Γιοβάνοβιτς και Ρουμελιωτάκη με το 19-25 μείωσε σε 1-2 και με το 21-25 έκανε το 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση σε 5ο σετ.

Στο κρίσιμο σετ οι γηπεδούχοι έδειξαν να αφυπνίζονται και με όπλο τους το πολύ καλό μπλοκ πήραν από νωρίς το προβάδισμα και φρόντισαν να το κρατήσουν μέχρι τέλους και εκτός από το δίποντο να κερδίσουν το χειροκρότημα των φιλάθλων τους.

Κλειδί για τη νίκη το μπλοκ των γηπεδούχων που τους χάρισε το 2ποντο με τον νεαρό αμερικανό κεντρικό Τόμσον να είναι η αποκάλυψη του αγώνα. Με 17 πόντους εκ των οποίων οι 7 με μπλοκ και με πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση (7/11) έδειξε πως θα προσφέρει αρκετά στους Εβρίτες….

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-23, 19-25, 21-25, 15-11)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 23 (23/46 επ), Τόμσον 17 (7/11 επ, 3 άσσοι, 7 μπλοκ), Γκιγιέρμε Φερέιρα 8 (5/18 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ – 25% άριστες), Ποτολίδης 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 16 (12/30επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 17% άριστες) / Βλασακίδης (λ – 55% υπ – 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ – 76% υπ – 53 % άριστες), Μαν 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Διαμαντίδης 1 (1/1επ) , Καρδαμανίδης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Σουλτανόπουλος 9 (6/16 επ, 4 μπλοκ), Μαντέκας, Παπαγγελόπουλος 18 (15/21 επ, 3 μπλοκ), Φερέρα 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ -52% άριστες), Γιοβάνοβιτς 23 (19/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ -57% υπ -38% άριστες), Κόντος, Ρουμελιώτάκης 11 (11/27 επ, 57% υπ – 38% άριστες), Οστιν 1 (μπλοκ