Eπέστρεψε στα τρίποντα ο ΠΑΟΚ

Τη νίκη που τον έφερε στην 3η θέση της Volleyleague και ισόβαθμο με τον Παναθηναϊκό πανηγύρισε στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ καθώς στον εξ αναβολής αγώνα της 1οης αγωνιστικής επικράτησε με 3-1 του Φίλιππου Βέροιας και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Στο κλειστό της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ παρά την απουσία του Εβάντρο δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας και με το 3-1 πανηγύρισε την 5η του φετινή νίκη που επανέφερε και τα χαμόγελα στο “ασπρόμαυρο” στρατόπεδο. Πρώτη νίκη και για τον Νίκολα Ματιάσεβιτς στον πάγκο του Δικεφάλλου που συνοδεύθηκε με καλή αγωνιστική παρουσία κατα διαστήματα, με τον Σέρβο τεχνικό να ξεκινά βασικό πασαδόρο τον Θανάση Τερζή και εν συνεχεία να περνά στο 9-6 του τρίτου σετ τον Πριγιέν ο οποίος άλλαξε και την εξέλιξη του σετ.

Η εκτελεστική δεινότητα του Βαν Ντε Ντρις ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους και σε έναν ακόμη αγώνα ήταν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ καλύπτοντας επάξια και το κενό του Βραζιλιάνου ακραίου, η παρουσία του Ζουλιέν Πριγιέν στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, αλλά και η πολύ καλή παρουσία του μπλοκ (15 έναντι 7) ήταν αυτά που έκριναν και το αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν πλέον στην 2η θέση.

Απο την άλλη πλευρά ο Φίλιππος Βέροιας κοίταξε στα ίσα τον ΠΑΟΚ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και έφθασε στο 9-6 στο τρίτο σετ. Ωστόσο δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων που ανέβασαν την απόδοσή τους και με καλό  σερβίς και το μπλοκ έφθασάν στο τρίποντο και το 3-1.

Στο α΄ σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 7-7, αλλά στη συνέχεια ο Φίλιππος Βέροιας ξέφυγε με 3 σερί πόντους, 10-7. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια με το καλό σερβίς του Κουμεντάκη και το μπλοκ του Βαν ντε Ντρις ξέφυγε με 17-13. Κάποια λάθη της ομάδας της Βεροιας έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να συντηρήσουν αυτή την πολύτιμη διαφορά, φτάνοντας με άσο Κουμεντάκη στο 22-18. Ο αποτελεσματικός Τζιουμάκας μείωσε στο 23-21, αλλά παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων ο ΠΑΟΚ πήρε το α΄σετ με 25-22.

Στο β’ σετ ο Δικέφαλος του Βορρά με καλό σερβίς από Κουμεντάκη, Βαν ντε Ντρις δημιούργησε από νωρίς προβλήματα στην υποδοχή του Φιλίππου και με την υπεροχή του στο φιλέ προηγήθηκε 8-4. Με ένα σερί επιτυχημένων επιθέσεων του Γιώργο Τζιουμάκα, από το 12-8, οι «ερυθρόλευκοι» της Βέροιας ισοφάρισαν σε 12-12. Το μονό μπλοκ του Γάτση στον Άγκανιτς έδωσε μετά από αρκετή ώρα προβάδισμα στην ομάδα της Ημαθίας, 13-12.

Οι Θεσσαλονικείς στη συνέχεια με μπλοκ του Άγκανιτς ισοφάρισαν 15-15, αλλά ο άσος του Εντουάρντο έδωσε ξανά προβάδισμα 18-16. Ο Τζιουμάκας με νέο επιθετικό κρεσέντο ανέβασε τη διαφορά στο 22-19 . Ο Εντουάρντο έφερε με24-21 για πρώτη φορά την ομάδα του σε σετ μπολ και ο ίδιος παίκτης μετά από μία απίστευτη… καραμπόλα σημείωσε με την… πλάτη το 25-22, και την ισοφάριση του Φίλιππου Βέροιας σε 1-1 σετ.

Με καλή ψυχολογία ο Φίλιππος Βέροιας, εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη του αντιπάλου του προηγήθηκε από νωρίς στο γ’ σετ με το Μαυροβουνιώτη 7-4 και 9-6. Η επιστράτευση του Πριγιέν από τον Ματιάσεβιτς αντί του Τερζή και οι πόντοι του Βαν Ντε Ντρις έδωσαν προβάδισμα με 11-10 στους γηπεδούχους, που στην επόμενη φάση είδαν τον Βέλγο «μπόμπερ» τους να «κιτρινίζεται» από τον διαιτητή για διαμαρτυρία. Το καλό σερβίς από τον Πριγιέν και η αποτελεσματικότητα του Βαντ Ντε Ντρις σε επίθεση και μπλοκ και έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στον ΠΑΟΚ 22-16 που παρά την μαχητικότητα του Σωκράτη Τζιουμάκα ζευγάρωσε με μπλοκ άουτ του Βαν Ντε Ντρις τα κερδισμένα σετ κάνοντας το 2-1.

Αποφασισμένος να φτάσει στην ισοφάριση ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε δυνατά στο 4ο σετ και κυρίως από λάθη αντιπάλων προηγήθηκε 5-2 , αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 6-6 . Μετά από μάχη πόντο-πόντο στο 10-10 οι διμαρτυρίες του εκνευρισμένου Γ. Τζιουμάκα χρέωσαν με κόκκινη κάρτα τον διαγώνιο του Φίλιποου Βέροιας, που βρέθηκε πίσω με 11-10. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη στην υποδοχή με ένα σερί από το15-14 ξέφυγαν 19-14. Ο Σωκράτης Τζιουμάκας έριξε στο ματς τον γιό του, Στέλιο αντί του Έντουάρντο, αλλά ο ΠΑΟΚ με περισσότερες λύσεις έφτασε άνετα με στην 25-16 στη νίκη, από άουτ σέρβις του Γάτση.