Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης

Στις νίκες επέστρεψε ο Άρης ο οποίος μετά από δύο σερί ήττες με Ολυμπιακό και Θήρα, νίκησε 3-0 την Ηλιούπολη, πήρε «καθαρό» τρίποντο και διατηρήθηκε στην πρώτη πεντάδα της Α1.

Από την άλλη η Ηλιούπολη πάλεψε όσο μπορούσε, έβαλε δύσκολη αγωνιστική εξίσωση στον Άρη στο δεύτερο σετ και χωρίς την άρρωστη  πασαδόρο Γκλιγκόροβιτς που είναι βαρόμετρο για την ομάδα όπως και τη Βέλλιου, έχασε φυσιολογικά με 3-0.Ήταν η τέταρτη σερί ήττα για την ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη που εξακολοθεί να στοχεύει στην παραμονή της στην κατηγορία.

Από τον Άρη απίστευτη η Καετάνο με 24 πόντους και απίστευτο 88% υποδοχή (!)πήρε τις «κίτρινες» από το χέρι και τις οδήγησε στο πολύτιμο τρίποντο. Εξαιρετική και η νεαρή Κατερινιώτισσα, Αλεξία Καλανταρίδου που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις με 13 πόντους 3άσους και 84% υποδοχή.

Από την Ηλιούπολη μορφή η αρχηγός Γιοβάνη με 13 πόντους και τρομερό πάθος, αποκάλυψη η Μπανίκα με 10 και αρκετα θετική η λίμπερο Αργυροπούλου

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες ισόπαλες με 11-11 και την Ηλιούπολη να αγωνίζεται με τη Λάππα στη θέση της Γκλιγκόροβιτς όσο και της Μπανίκα στη θέση της Βέλλιου. Ο Άρης στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του, δυσκόλεψε το σερβις και με την Καετάνο επικράτησε στο πρώτο σετ με 25-17 και 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά, πίεσε στο σερβίς και ξέφυγε με διαφορά πέντε πόντων (11-6). Η ομάδα της Δήμητρα Λυκογιάννη, αντέδρασε, και με την εξαιρετική Μπανίκα από το σερβις έκανε σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 11-12!

Ο Άρης με Καλανταρίδου, Καετάνο ξέφυγε με17-13 αλλά και πάλι η… μισή ομάδα της Ηλιούπολης μείωσε το σκορ και έβαλε δύσκολα στις παίκτριες του Σολκίδη(18-16 & 21-19).

«Κλειδί» σε αυτό το σημείο η κίνηση της Λυκογιάννη να ρίξει στο ματς την Ευθυμιοπούλου, που πήρε διαδοχικά τον 17ο και 18ο πόντο στις φιλοξενούμενες.

Από το δύσκολο σερβίς της Καετάνο ο Άρης έφερε το ματς στο 24-19 αλλά και πάλι η Ηλιούπολη δεν τα παράτησε μέχρι το τέλος παίζοντας ψυχωμένα και δυνατά, έκανε το ματς θρίλερ και έφτασε στο πόντο (24-23).
Εκεί η εξαιρετική ακραία Αλεξία Καλανταρίδου με φοβερό άλμα και καρφί έκανε το 25-23 και έδωσε προβάδισμα 2-0 σετ στον Άρη.

Στο τρίτο σετ και πάλι η Ηλιούπολη μπήκε δυνατά και φρόντισε από νωρίς να έχει βραχύ προβάδισμα στο σκορ (4-2, 7-4, 9-7) εκμεταλλευόμενη τη χαλαρή απόδοση του Άρη. Οι «Kίτρινες» ισοφάρισαν στο 9-9 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες είχαν την… απάντηση για να βρίσκονται κοντά στο σκορ με 11-9, 14-12, 17-14.

Και πάλι ο Άρης που έδειξε ότι είχε λύσεις και βάθος πάγκου, με τις Γκάνο Καετάνο, Τυφλιώρη, ξέφυγε με 22-16 και σε συνδυασμό με την πτώση της απόδοσης και τα λάθη της Ηλιούπολης «καθάρισε» το σετ με 25-19 και συνολικό 3-0, επέστρεψε στις νίκες.

*Προσωρινή ανησυχία στους υπευθύνους του κλειστού γυμναστηρίου της Μίκρας υπήρξε όταν μια σειρά με 9 φώτα έκλεισαν ξαφνικά, περίπου 40΄ πριν την έναρξη του αγώνα. Τελικά, η βλάβη επιδιορθώθηκε γρήγορα χωρίς να επηρεάσει το σέρβις του ματς.

Δημήτρης Σολκίδης: «Δεν κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι αλλά όσο έπρεπε να κερδίσουμε, απέναντι σε μια μαχητική ομάδα που χαιρόταν το παιχνίδι και λόγω των απουσιών που είχε. Είναι σημαντικό το ότι παραμένουμε αήττητη στην έδρα μας και συνεχίζουμε την προσπάθεια».

Δήμητρα Λυκογιάννη (Ηλιούπολη): «Προσπαθήσαμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, παρά τις αντίξοες συνθήκες που υπήρχαν με την ξαφνική απουσία της Βέλλιου και της Γκλιγκόροβιτς. Υπήρχαν σημεία όπου το παλέψαμε αλλά δεν είχαμε τον κατάλληλο ρυθμό να κοντράρουμε έναν πλήρη αντίπαλο και μάλιστα μέσα στην έδρα του».

Μαρίνα Αργυροπούλου (Λίμπερο Ηλιούπολης): «Κάναμε υπερπροσπάθεια σήμερα και πιστεύω ότι το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό εάν δεν είχαμε αυτές τις σημαντικές απουσίες. Κάναμε λάθη στην υποδοχή, ωστόσο προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε να είμαστε κοντά στο σκορ και στα τρία σετ. Δε θα πρέπει να μας πτοήσει αυτή η ήττα. Επικεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος όπου θα πρέπει να νικήσουμε τον Φιλαθλητικό με καθαρό σκορ».

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-19

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τυφλιώρη 6 (4/12 επ., 2 άσοι), Καετάνο 24 (21/49 επ., 3 άσοι, 88% υπ. – 88% άριστες), Γκάνο 5 (5/18 επ.), Καλανταρίδου 13 (9/21 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 84% υπ. – 53% άριστες), Τσομπανίδου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (68% υπ. – 54% άριστες) / Κούση 2 (1/3 επ., 1 άσο), Γουγούση 1 (1/1 επ.), Πλουμή.

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Λάππα 2 (2/4 επ.), Μαρκοπούλου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (10/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπανίκα 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ, 18% υπ. – 18% άριστες), Μαλουσάρη 3 (3/5 επ.), Βούκοβιτς 10 (10/27 επ., 14% υπ. – 07% άριστες), Αργυροπούλου -λ (41% υπ. – 32% άριστες) / Ευθυμιοπούλου, Κυριαζοπούλου.

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...