«Πράσινο τείχος» στην Κυψέλη

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟ στην Κυψέλη. Οι «πράσινοι» με όπλο το μπλοκ (17 συνολικά) κατάφεραν να επικρατήσουν της μαχητικής Παναχαϊκής με 3-0 και να πετύχουν την τέταρτη νίκη τους στην Α1 που τους βοήθησε να πλησιάσουν (6η θέση) κοντά στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Από την άλλη πλευρά η Παναχαϊκή παρά το πάθος και τη διάθεση που έδειξε έμεινε στους 6 πόντους και στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με τον ΠΑΟ να έχει βραχεία κεφαλή δύο πόντων από τη μαχητική Παναχαϊκή με 16-14. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» πίεσαν από το σέρβις, «χάλασαν» την υποδοχή των Αχαιών και με αιχμή τον Φερέιρα πήραν διαφορά πέντε-έξι πόντων, 22-17, 24-18 και κατέκτησαν το σετ άνετα με 25-18 με τον Φερέιρα να τελειώνει με 8 πόντους.

Με την Παναχαϊκή να βελτιώνει την απόδοση της και να παίρνει προβάδισμα με 7-8 απέναντι στον ΠΑΟ ξεκίνησε το δεύτερο σετ στην Κυψέλη. Οι «πράσινοι» με μια μίνι αντεπίθεση πέρασαν μπροστά με 15-11 και 16-12. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ανδρεόπουλου, ξεκίνησαν τα λάθη και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά με τον Ντονά 17-16 και ισοφάρισαν 17-17 από διπλή μπαλιά του Μαρουλή.

Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι ξένοι των «πρασίνων» και με μπλοκ του Σιμεόνοφ πάνω στο Ρουμελιώτη ξέφυγαν με 21-19 ενώ ο Φερέιρα με δύο συνεχόμενες επιθέσεις ανέβασε τη διαφορά στο +3 (22-19). Ο Πανταλέων με μπλοκ έκανε το 24-20 και οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-21 και 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ, 6-3 και 10-8 από πόντο του Ρουμελιώτη.  Ο ΠΑΟ βελτίωσε την απόδοση του και με δύσκολο σέρβις και καλό μπλοκ υποχρέωσε την ομάδα του Λυκούδη σε συνεχή λάθη με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο +7 (16-9).

Οι γηπεδούχοι κάπου εκεί χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς με σερί 4-9 να φτάσουν στο -2 , 20-18 με το Νίκο Ρουμελιώτη. Η Παναχαϊκή συνέχισε να βάζει δύσκολα στους «πρασίνους» με 21-19 από μπλοκ άουτ και πάλι του Ρουμελιώτη.

Η άνοδος του Φερέιρα που πέτυχε καθοριστικούς πόντους, η καλή υποδοχή βοήθησαν τον ΠΑΟ να ξεφύγει με 23-20 και με τους Γκιμαράες, Πανταλέων , «καθάρισε» το σετ με 25-20 και 3-0 επιστρέφοντας στη νίκες.

Θάνος Μαρούλης (πασαδόρος Παναθηναϊκού στην εκπομπή των καναλιών Novasports “Στο Φιλέ”): “Ήταν ένα καλό ματς, σοβαρό, ουσιαστικό, πάλι με λάθη, αλλά σε μικρότερο βαθμό. Το στοιχείο που ξεχώρισε σήμερα ήταν το σέρβις μας και κατά συνέπεια το μπλοκ, όπου κάναμε πολύ καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα”.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Παναθηναϊκού στην εκπομπή των καναλιών Novasports “Στο Φιλέ”): “Έχουμε κενά στην απόδοσή μας, κενά στο παιχνίδι μας, κενά μες στα σετ, με αρκετά λάθη κάτι που το γνωρίζουμε. Δεν είναι ένα φαινόμενο που μας έχει τύχει μια-δυο φορές και για αυτό αγωνιζόμαστε να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας”.

Νίκος Ρουμελιώτης (διαγώνιος Παναχαϊκής στην εκπομπή των καναλιών Novasports “Στο Φιλέ”): “Ήταν η χειρότερη φετινή μας εμφάνιση… Δεν υπάρχει δικαιολογία, δεν έπαιξε κανείς μας καλά και εύχομαι να μην ξαναγίνει”.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Ούγκο 12 (9/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ – 46% άριστες), Φερέιρα 17 (13/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιμεόνοφ 6 (2/11 επ, 4 μπλοκ, 63% υπ -53% άριστες), Κανέλλος 8 (4/7 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 8 (3/4 επ, 5 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ – 19% άριστες), Μπούρας (λ), Ρούσης, Σαμαντάς,

ΠΑΝAΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ντονάς 8 (7/20 επ, 1 άσσος, 55% υπ – 18% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/2 επ), Τακουρίδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 18 (17/34 επ, 1 μπλοκ), Βασιλάκος, Βλαχοστάθης 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 52 % υπ 35 % άριστες), Μαυραγάνης, Σαρικεΐσογλου 3 (3/9 επ, 63% υπ – 37% άριστες), Κωστόπουλος

ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Έδειξαν χαρακτήρα και πάθος

Έσπασε το ρόδι η Εθνική μας ομάδα γυναικών και  μετά τη χθεσινή κακή εμφάνιση, οι παίκτριες του Καλμαζίδη, αντέδρασαν, έδειξαν χαρακτήρα και επικράτησαν με 3-1 κόντρα της έμπειρης Τουρκίας στο δεύτερο ματς της πρώτης αγωνιστικής του Europe League.

Απο την εθνική μας ξεχώρισαν η αναγεννημένη Κιόση, Λαμπρούση, Μερτέκη, η πασαδόρος Χριστοδούλου και συγκλονιστικές  Χαντάβα- Στράντζαλη στα δύο τελευταία σετ. Απο την Τουρκία που λύγισε στα κρίσιμα σημεία απο το πάθος της εθνικής μας, Μποζ, Γιλντιρίμ, Τσακίρογλου,Κεστιρενγκόζ.

Η εικόνα του ματς

1ο σετ: Ένα μεγάλο θρίλερ ήταν το πρώτο σετ. Σοβαρές και αποφασισμένες μπήκαν στο ματς οι διεθνείς μας αθλήτριες, εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα της Τουρκίας στην υποδοχή και ξέφυγαν στο σκορ με 10-3 και 12-5 με τις Μερτέκη-Λαμπρούση να είναι ασταμάτητες.

Πολύ γρήγορα όμως η Τουρκία ανέβασε τη την απόδοση της, βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ πλησίασε στον πόντο (16-15). Από ‘κει και πέρα το ματς ήταν ψυχοφθόρο καθώς η εθνική μας είχε το προβάδισμα και η Τουρκία ακολουθούσε το σκορ στους 1-2 πόντους με στόχο την ανατροπή.

Τα κορίτσια του Καλμαζίδη ξέφυγαν στο τέλος με 23-21 αλλά η Γιλντιρίμ και η παρέα της, μείωσαν σε 23-22 και ισοφάρισαν δύο φορές σε 24-24 και 25-25. Τελικά το θρίλερ είχε αίσιο τέλος και τα κορίτσια μας με μεγάλο κόπο κατόρθωσαν να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 27-25 και έκαναν το 1-0.

2ο σετ: Μεγάλη μάχη και περισσότερη αγωνία είχαμε στο δεύτερο σετ. Το ματς πήγε πόντο-πόντο από την αρχή. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 7-5και 11-9, οι Τουρκάλες πέρασαν μπροστά με 12-14, η εθνική μας με ανατροπή πέρασε μπροστά με 15-14 ξεσηκώνοντας τους έλληνες οπαδούς που βρέθηκαν νωρίς το απόγευμα στο «Χαλκιοπούλειο».

Μάλιστα οι παίκτριες του Καλμαζίδη με μεγάλο ενθουσιασμό και πάθος προηγήθηκαν με 23-21 αλλά η Τουρκία είχε άλλη άποψη.

Όπως και στο χθεσινό ματς στο ίδιο χρονικό σημείο, έκαναν ανατροπή και πάλι στο δεύτερο σετ και με φαρμακερά σέρβις, καλή υποδοχή, οδήγησαν την Ελλάδα σε ατομικά λάθη και στην κατάκτηση του σετ με 23-25,φέρνοντας το ματς στα ίσια.

3ο σετ: «Ταύρος σε υαλοπωλείο» ήταν το εθνικό μας συγκρότημα στο τέταρτο σετ. Αφηνιασμένες οι παίκτριες του Καλμαζίδη έπιασαν φοβερή απόδοση σε υποδοχή, τελείωσαν πολλές κρίσιμες μπάλες, είχαν εξαιρετικό μπλοκ, καθήλωσαν τις Τουρκάλες. Η εθνική μας ξέφυγε εύκολα με 13-7, 16-10.

Σε αυτό το σημείο ο Τούρκος προπονητής έκανε πάλι διπλή αλλαγή πασαδόρου και διαγώνιας και είδε την ομάδα του να μειώνει σε 18-15, όμως επίθεση της Χαντάβα και εκπληκτικό μπλοκ της Λαμπρούση έστειλαν τη διαφορά στο +5 (20-15), για να πλησιάσει ξανά η Τουρκία σε 21-19 και 23-22 για να ακολουθήσει η φάση του αγώνα.

Οι Τουρκάλες έβγαλαν εξαιρετική άμυνα, η Μποζ όμως δεν τελείωσε την κόντρα κι από την εξαιρετική άμυνα της Μερτέλκη η Κιόση με καταπληκτικό πλασέ έκανε το 24-22, για να κατακτήσει το σετ 25-22 με μπλοκ της Χαντάβα.

4ο σετ: Μεγάλη μονομαχία είχαμε και στο τέταρτο σετ. Ο Τούρκος προπονητής ξεκίνησε το δ’ σετ με την Κεστιρενγκόζ η οποία ήταν ασταμάτητη και έδωσε προβάδισμα στην Τουρκία με 7-12, όμως η εθνική μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά (13-16) και στο 14-17.

Εκεί η είσοδος της Χαντάβα άλλαξε τη μορφή του σετ και με καταπληκτικό σερβίς έφερε την Εθνική στο +2 (19-17) για να γίνει το σκορ 23-20 με μπλοκ της Στράντζαλη, όμως με δύο κακές υποδοχές το σκορ έγινε 23-23 και 23-24 με μπλοκ της Γιλμάζ!

Η αγωνία είχε ανέβει το κατακόρυφο, αλλά το κρύο αίμα της Όλγας Στράντζαλη μας οδήγησε στον θρίαμβο. Με επίθεση ισοφάρισε 24-24, με άσο έφερε το πρώτο ματς μπολ (25-24) και με νέο φοβερό σερβίς χάλασε την υποδοχή των αντιπάλων διαμορφώνοντας το τελικό 26-24 και 3-1 μέσα σε αποθέωση.

Tα σετ: 27-25, 23-25, 25-22, 26-24

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Νομικού 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. – 22% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κιόση 17 (15/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 10 (8/32 επ., 2 άσοι, 47% υπ. – 13% άριστες), Γιώτα 1 (1/9 επ.), Αρτακιανού -λ (58% υπ. – 38% άριστες) / Βασιλαντωνάκη, Χαντάβα 11 (7/29 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ. – 09% άριστες), Παπαφωτίου, Λαμπρινίδου 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)

Τουρκία (Γενγκίλ) Γιλμάζ 8 (3/7 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γιλντιρίμ 9 (8/30 επ., 1 άσο, 42% υπ. – 24% άριστες), Μποζ 19 (17/46 επ., 2 άσοι), Γκουρκαϊνάκ 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αϊντινογκιουλαρί, Τσακίρογλου 7 (7/15 επ.,, 35% υπ. – 17% άριστες), Καϊτσάν -λ (47% υπ. – 35% άριστες) / Γκιουλέρ 2 (2/9 επ., 58% υπ. – 25% άριστες), Κεστιρενγκόζ 9 (9/17 επ.), Καρασόι 2 (2 άσοι).