ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Έτοιμος για πρόκριση ο Ολυμπιακός

Το πρώτο βήμα πρόκρισης προς τον Γ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λίγκ έκανε στο Ρέντη ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε 3-1 (21-25, 25-18, 25-21, 25-23) της Βελγικής Αστερίξ και απέκτησε το πλεονέκτημα εν όψει του επαναληπτικού του Μπέβερεν την επόμενη Τρίτη (28/09).

Η Αστερίξ αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση στον Πειραιά προηγούμενη με 0-1, στο τέλος δεν κατάφερε να αντέξει στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού που με το 3-1 έφθασε στη νίκη που ήθελε και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια του για τον επαναληπτικό του Βελγίου αφου ουσιαστικά εκεί χρειάζεται μόλις δύο σετ προκειμένου να σφραγίσει την πρόκρισή του και να συνεχίσει ακάθεκτος την πορεία του προς τους Ομίλους της διοργάνωσης.

Παρά την απουσία της Ξένιας Κακουράτου και το νωθρό ξεκίνημα στο παιχνίδι, οι “ερυθρόλευκες”μετά το πρώτο σετ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε υποδοχή και επίθεση και με κορυφαία την Κουβανή Βίλμα Σάλας που σταμάτησε στους 22 πόντους έφθασαν στο τρίποντο αφήνοντας ικανοποιημένο τον Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο.

Τα πολλά λάθη και απο τις δύο ομάδες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού καθώς το… κοντέρ έγραψε 66 συνολικά (31-35). Κάτι που ήταν και λίγο πολύ αναμενόμενο αφού για τον Ολυμπιακό ο σημερινός αγώνας ήταν και ο πρώτος επίσημος μετά την προετοιμασία του και τα φιλικά της Κωνσταντινούπολης.

Το πρώτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στην Αστερίξ που με πολύ καλές άμυνες και αποτελεσματικές επιθέσεις, απέκτησε απο την αρχή το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι τέλους αφού με το 21-25 έκανε το 0-1 ανεβάζοντας τον βαθμό δυσκολίας για τις γηπεδούχες του Ζίλ Φερέρ Κουτίνιο.

Οι αθλήτριες του Βραζιλιάνου όμως φρόντισαν να δείξουν διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο στη συνέχεια της αναμέτρησης και να φθάσουν στην ανατροπή. Στο Β σετ οι γηπεδούχες μπήκαν αποφασισμένες για την ανατροπή κάνοντας το 11-2 και το 16-10. H Αστερίξ μείωσε στο 18-13 όμως ο Ολυμπιακός κράτησε την διαφορά ασφαλείας και με το 25-18 ισοφάρισε εύκολα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Βελγίου έδειξε να θέλει να αιφνυδιάσει εκ νέου όταν και προηγήθηκε με 9-11, όμως ένα σερί απο τον Ολυμπιακό τον έφερε στο 12-11, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 15-15. Εκεί ο Ολυμπιακός με τις Σάλα και Μαριάνα Κόστα έκανε το 17-15 και με την Γιωτα στο 20-17.6  Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στο 20-19 όμως τα λάθη τους και οι αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 25-21 και το 2-1.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο τέταρτο σετ όταν η Αστερίξε προηγήθηκε με 10-14, άλλά η αντίδραση των “ερυθρολεύκων” ήταν άμεση κάνοντας το 16-14.  Παρά την πίεση η Αστερίξ ισοφάρισε σε 16-16 και λίγο αργότερα σε 19-19. Το λάθος της Μάρινγκ, η Γιώτα και η Σάλας έφεραν τον Ολυμπιακό στο 21-19 και το 23-21 αντίστοιχα. Νέα ισοφάριση με 23-23 από τις φιλοξενούμενες έφερε το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού, όμως Σάλας και Χίπε τελείωσαν τον αγώνα με το 25-23 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα κερδίζοντας και το χειροκρότημα του κόσμου που μετά απο αρκετούς μήνες επέστρεψε στο γηπέδο.

Tα σετ: 3-1 σε 1.45. 21-25 (27’), 25-18 (24’), 25-21 (24’), 25-23 (30’)