H Θήρα των ρεκόρ!

Tον ξέφρενο καλπασμό της, συνέχισε και την 13η αγωνιστική η Θήρα. Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε 3-0 του αδύναμου και προτελευταίου Φιλαθλητικού Λάρισας και έφτασε στη 10η σερί νίκη της στην Α1συνεχίζοντας το απίθανο ρεκόρ που έχει κτίσει από την 3η αγωνιστική (τελευταία ήττα από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη με 3-0 στις 1/11) .

Η ομάδα του Λαρισαίου, Απόστολου Οικονόμου, με το νέο τρίποντο που πέτυχε, διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της κατηγορίας, δύο πόντους (31β.)πίσω από το δεύτερο ΠΑΟ(33β.) σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφού είναι γνωστό ότι η ομάδα του Κάμπου εδώ και αρκετό καιρό, προτίμησε το δρόμο της ανανέωσης και τη δημιουργία μιας νέας ομάδας από τις νεάνιδες.

Από τη Θήρα που δεν έδωσε καθόλου χρόνο συμμετοχής στην διεθνή κεντρική Μαρία Οικονομίδου, ξεχώρισαν η Μπρινκμαν με 15 πόντους, η Γεωργιάδου με 10 και εξαιρετική στατιστική, 11 η Κιγιακοβα και 6 η Καραφουλίδου. Από τον φιλότιμο και νεανικό Φιλαθλητικό οι Τζούριτς με 8 και Τοσιούδη με 7.

Η Θήρα που συνδύασε το ματς με ροτέισον και πήραν χρόνο συμμετοχής όλες οι παίκτριες που ήταν στην αποστολή στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 13-23 και κατέκτησε το σετ με 15-25.

Στο δεύτερο η Θήρα προηγήθηκε με 8-16, ο Φιλαθλητικός μείωσε σε 13-19 αλλά οι φιλοξενούμενες ολοκλήρωσαν το σετ με 17-25 και 0-2 σετ. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Φιλαθλητικού δεν μπήκε ουσιαστικά να αγωνιστεί και η Θήρα με συνοπτικές διαδικασίες ολοκλήρωσε το ματς με 10-25.

Λάμπρος Πράππας (Φιλαθλητικός): «Εμείς ψάχνουμε να βρούμε ψυχολογία για να ανταπεξέλθουμε σε όλα τα ματς. Σίγουρα τα πράγματα είναι δύσκολα κι αυτό φαίνεται και μέσα στους αγώνες όπου όπως και σήμερα, κάποιες στιγμές παίζουμε καλά, αλλά όταν μας παίρνει από κάτω δεν έχουμε τρόπο να αντιδράσουμε».

Απόστολος Οικονόμου(Θήρα): «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη σοβαρότητα που έδειξαν. Σεβαστήκαμε τον αντίπαλο μας, πιέσαμε με το σέρβις και παίξαμε στο ρυθμό μας, ενώ πήραν χρόνο συμμετοχής όλα τα κορίτσια».

Τα σετ: 15-25, 17-25, 10-25.

Φιλ.Λαρισαϊκός (Πράππας): Τουσιούδη 7 (5/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μαυροπάνου 3 (3/10 επ.), Χατζηλευθερίου 2 (2/10 επ., 47% υπ. – 27% άριστες), Υφαντή 5 (4/21 επ.,1 μπλοκ), Μπαζιάνα 1 (1/1 επ.), Τζούριτς 8 (7/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 39% άριστες), Αναγνωστοπούλου –λ (45% υπ. – 20% άριστες) / Γκάμζαρη, Μπουρλή, Ντουλμπέρη, Παπαγιάννη.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 10 (7/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (9/20 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Καραφουλίδου 6 (4/8 επ., 2 άσοι), Κιγιάκοβα 11 (10/21 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 33% άριστες), Βεργίδου 2 (2 μπλοκ), Βίντοβιτς 9 (9/18 επ.), Μουντάκη -λ (65% υπ. – 45% άριστες) / Τσβέτκοβα 1 (1/2 επ.), Σκορδίλη 1 (1 άσο), Βουβούλη.

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...