Η Θέτιδα 3-1 τον Α.Ο. Θήρας που «φωνάζει» για τη διαιτησία

Σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Volleyleague πραγματοποίησε στη Βούλα η ΑΣΠ Θέτις, που όπως ακριβώς και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έτσι και στο α’ ματς των play off, νίκησε με 3-1 τον ΑΟ Θήρας, που σε ανακοίνωσή του διαμαρτύρεται για τη διαιτητική απόφαση στην τελευταία φάση που έκρινε την αναμέτρηση.

Στο κλειστό “Γ. Γεννηματάς” η αναμέτρηση των δύο ομάδων ξύπνησε μνήμες από το εναρκτήριο σερβίς της σεζόν καθώς η Θέτιδα προηγήθηκε με 2-1 σετ των φιλοξενούμενων και τελικά επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ. Με τη διαφορά τότε δεν είχαμε παράπονα για φαλτσοσφυρίγματα, όπως σήμερα Ωστόσο η ομάδα της Βούλας, που την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα play off ,έκανε τη μίνι έκπληξη κόντρα στον Α.Ο. Θήρας που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 λάθη, τα 10 εκ των οποίων τα έκανε στο δραματικό (και συνάμα καθοριστικό) 4ο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 4-9 και 6-10, αλλά με τα σερβίς της Χέιντεν το σετ γύρισε (9-10) για να προηγηθεί η Θέτις 13-12 και να ξεφύγει 18-15. Η Σαντορίνη ισοφάρισε 19-19, όμως εκεί δέχθηκε σερί 6-0 για το 1-0 στα σετ.
Η γηπεδούχος ομάδα του Μανώλη Σκουληκάρη με τη Χέιντεν να ξεκινά εντυπωσιακά από το σερβίς προηγήθηκε με 5-0 και 10-2 στις αρχές του β’ σετ με την Σαντορίνη να μαζεύει τη διαφορά (10-5, 11-7) και να πλησιάζει στο 14-12. Όλα όμως κρίθηκαν όταν το 17-15 έγινε 19-15 και με συνολικό επιμέρους σκορ 8-4 η Βούλα έκανε το 25-19 και το 2-0.
Στο τρίτο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τη νησιώτικη ομάδα να λειτουργεί καλύτερα πάνω στο φιλέ (50% επίθεση) και με πρωταγωνίστρια τη Μερκάδο να φτάνει εύκολα στο 1-2 για να ακολουθήσει ένα δραματικό σετ.
Η φιλοξενούμενη ομάδα του Ιταλού Ματέο Φρέσκι ξέφυγε γρήγορα με 3-6, αλλά χαμένο σερβίς της Πόπιτς και άουτ της Κιουτσιούκη έκαναν το 5-6 για να μετατρέψει η Θέτις το 7-8 σε 10-8 και να ξεφύγει με 17-14 με συνεχόμενα άουτ στην επίθεση. Ο ΑΟΘ ισοφάρισε 20-20 με τη Μερκάδο και με δικό της άσο προηγήθηκε 21-22. Η Παπαγεωργίου ισοφάρισε, για να ακολουθήσει άσος της Οκάρο (23-22), αλλά η Πόπιτς με μπλοκ στη Μερτέκη έκανε το 23-23. Το χαμένο σερβίς Σαβάρ έφερε ματς μπολ για τις γηπεδούχες, που με την υπόδειξη του διαιτητή για αόυτ σε  επίθεση της Φίγιοκ, πανηγύρισαν με 25-23 τη νίκη 3-1 σετ, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες του Α.Ο Θήρας για μπλοκ άουτ.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 30/3 στην έδρα του ΑΟ Θήρας.

Υπενθυμίζουμε ότι στα play off οι ομάδες αγωνίζονται σε διπλούς αγώνες, όπου γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους με απαραίτητη διαφορά δύο πόντων.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Μενεσλής, Επόπτες: Κατσιάρας – Μαλλιάρα, Γραμματεία: Οικονόμου Δ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας