CHALLENGE CUP

Η Χάλκμπανκ στα τελικά, 3-2 τον Παναθηναϊκό στο «καμίνι» του Αγίου Θωμά

Ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από την τελική φάση του Τσάλεντζ Καπ, καθώς η πανίσχυρη Χαλκμπανκ επικράτησε με 3-2 (25-19, 25-22, 28-30, 17-25, 20-18) , μέσα στον Άγιο Θωμά και η τουρκική ομάδα οδεύει φουλ για την κατάκτηση του τίτλου.

Η Χάλκμπανκ μπορεί να “παραμιλούσε” με την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του ΠΑΟ αλλά δεν επηρεάστηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, συνεχίζοντας αήττητη -παρά την πρώτη απώλεια των σετ- την επέλασή της στο Τσάλεντζ Καπ.

Τη διαφορά ο Ερνάντεζ για το 0-1

Στα της αναμέτρησης η Χάλκμπανκ ξεκίνησε πολύ δυνατά με σερί 0-4 τον Ερνάντεζ να μπαίνει ζεστός από τους πρώτους πόντους του σετ. Οι «πράσινοι» μάζεψαν τη διαφορά με Πρωτοψάλτη και ισοφάρισαν 6-6 με μπλοκ του Ρανγκέλ. Η τουρκική ομάδα έχτισε εκ νέου διαφορά +5 (13-17) με τον Στάλεκαρ να μην έχει ξεκινήσει καλά ενώ οι «πράσινοι» είχαν χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Βαν ντε Ντρις είχε 0/8 επιθέσεις στο φινάλε του σετ με τη Χάλκμπανκ να φτάνει εύκολα στο 0-1(19-25).

Πάλεψε αλλά 0-2 και πρόκριση για την Χαλκμπανκ

Στο δεύτερο σετ, οι ομάδες ξεκίνησαν πιο ισορροπημένα. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 9-7 και 13-10 με άσο Βαν Ντε Ντρις αλλά δυο λάθη του Βέλγου διαγώνιου ήταν αρκετά για να μειώσουν οι Τούρκοι και να περάσουν λίγο αργότερα μπροστά με δυο μπλοκ (14-16). Ο ΠΑΟ ισοφάρισε 17-17 και προηγήθηκε 19-18 με υπέρβαση του Ερνάντεζ αλλά εκεί δέχτηκε σερί 3-0 για το 19-21 χωρίς να μπορέσει να καλύψει τη διαφορά, χάνοντας το σετ αλλά και τις όποιες ελπίδες πρόκρισης. Η Χάλκμπανκ πανηγύρισε το σετ πρόκρισης (22-25) στα τελικά της διοργάνωσης του Τσάλεντζ Καπ.

Για το σετ της τιμής

Το τρίτο σετ δεν ήταν τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό που το πάλεψε για λόγους γοήτρου. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες (16-16) αλλά με ένα λάθος των πρασίνων και έναν άσο του Εκσί πήραν εύθραυστο προβάδισμα (16-18). Ο Ρανγκέλ ισοφάρισε σε 20-20 αλλά ο Μπάσης έχασε ο σερβίς για το 20-21. Βαν Ντε Ντρις, ένα λάθος των φιλοξενουμένων κι ένας άσος του Βέλγου διαγώνιου έφεραν το ΠΑΟ στο 23-21 και σε σετ μπολ 24-22. Η Χάλκμπανκ ισοφάρισε 24-24. Ο Μπαϊράμ σημείωσε άσο για το 24-25 αλλά έσβησε ο ίδιος το σετ με χαμένο σέρβις. Οι Τούρκοι έχασαν ακόμα δυο ματς μπολ με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε δυο δικά του σετ μπολ και να κατακτά το δεύτερο για το σετ της «τιμής» 30-28.

Φουλ για τάι μπρέικ

Χωρίς την πίεση αλλά και με τη Χάλκμπανκ να ξεκουράζει μετά την πρόκρισή της τέσσερις βασικούς παίκτες, ο Παναθηναϊκός έστειλε με 25-17, 2-2 το ματς στο τάι μπρέικ, όπου οι γηπεδούχοι παρά το επικείμενο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και πιθανή κούραση, φάνηκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ακόμα και τη νίκη γοήτρου.

Ήττα και χειροκρότημα

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 6-6 με τον ΠΑΟ να παίρνει κεφάλι 9-7 και 11-8. Οι Τούρκοι επέστρεψαν 11-11 αλλά ο Στάλεκαρ με μπλοκ έκανε το 12-11. Ο Πρωτοψάλτης με άσο έγραψε το 13-11 αλλά πάτησε γραμμή στην επόμενη φάση για το 13-12 με τη Χαλκμπανκ να ισοφαρίζει 14-14. Μετά από αλλεπάληλες ισοφαρίσεις (15-15, 16-16,17-17), νίκησε η κούραση. Ο Γιάκομπσεν έκανε φιλέ και στην αμέσως επόμενη φάση οι Τούρκοι με μπλοκ έγραψαν τον επίλογο της αναμέτρησης 18-20!

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης το χειροκρότημα ήταν παρατεταμένο για τους παίκτες του Ανδρεόπουλου, όπως και η αποθέωση του κόουτς, του Πανταλέοντα και του Ρούλη Αγραπιδάκη αναγνωρίζοντας την επιστροφή της ομάδας στα μεγάλα σαλόνια!

1ο σετ: 7-8, 13-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 30-28
40 σετ: 8-7, 16-12, 21-13, 25-17
5ο σετ: 5-4, 10-8, 11-12, 18-20

Τα σετ: 19-25, 22-25, 30-28, 25-17, 18-20 σε 140΄.

*Οι πόντοι  του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και της Χάλκμπανκ προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15 (12/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.-41% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/10 επ., 50% υπ.-42% άριστες), Βαν ντε Ντρις 19 (14/37 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 5 (5/10 επ.) / Γκαράς (λ, 45% υπ.-24% άριστες), Μπάσης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 23% υπ.-15% άριστες).

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Τανέρ Ατίκ): Κεσκίν 3 (3 μπλοκ), Βίγκρας 16 (10/15 επ., 1 άσσοι, 5 μπλοκ), Μπρούνο 12 (12/18 επ., 53% υπ.-40% άριστες), Καράσου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 15 (14/24 επ., 1 άσσο), Γκουλμέζογλου 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ, 46% υπ.-29% άριστες) / Ντονέ (λ, 60% υπ.-43% άριστες), Εργκιούλ (λ), Εκτσί 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Βουτσίτσεβιτς 12 (12/26 επ.), Αϊντίν 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Μπαϊράμ 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ.-29% άριστες).