«Ηφαίστειο» εντός έδρας

Ο Α.Ο Θήρας επικράτησε με 3-1 του Γ.Σ Ηλιούπολης, παραμένοντας αήττητος στην έδρα του  για την 5η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Η ομάδα του Οικονόμου ανεβάζει σιγά σιγά στροφές ενώ μετρά μόνο νίκες μέσα στην έδρα της με τους μέχρι τώρα αντιπάλους. Από την άλλη, η ομάδα της Λυκογιάννη είχε αξιοπρεπή παρουσία αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι παραπάνω από το ματς.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι το 13-13. Κάπου εκεί ο Α.Ο Θήρας έτρεξε ένα επιμέρους σερί 7- για να γίνει το 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και πίεσε περισσότερο στο σερβίς. Με την Γκλιγκόροβιτς από το σερβίς οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ

Η συνέχεια ήταν αποκλειστικά για τις γηπεδούχες με την Ηλιούπολη να μένει από δυνάμεις. Με αποτελεσματικό σερβίς των Μπρίνκμαν(23 πόντους) και της Βεργίδου αλλά και καλύτερα ποσοστά στις τελειωμένες επιθέσεις, η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε στην τελική επικράτηση.

Απόστολος Οικονόμου «Στα δύο πρώτα σετ δεν είχαμε ρυθμό έχοντας πολλά λάθη σε σερβίς και υποδοχή, αλλά μετά το 1-1 ίσως κάναμε τα δύο καλύτερα μας σετ στην φετινή σεζόν. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και βλέπουμε τα επόμενα παιχνίδια»

Δήμητρα Λυκογιάννη «Είχαμε σοβαρά θέματα στην υποδοχή όπου φάνηκε με την απουσία της βασικής ακραίας μας. Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

Τα σετ: 25-19, 24-26, 25-11, 25-10

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 12 (6/14 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μπρίνκμαν 23 (16/30 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ. – 57% άριστες), Οικονομίδου 9 (4/11 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 9 (6/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άριστες), Βίντοβιτς 17 (13/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (76% υπ. – 47% άριστες) / Καραφουλίδου, Μουντάκη 1 (1 άσο), Σκορδίλη.

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 5 (1/9 επ., 4 άσοι), Μαρκοπούλου 3 (3/6 επ.), Γιοβάνη 5 (5/25 επ.), Αργυροπούλου 5 (4/21 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Μαλουσάρη 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Μπανίκα 1 (1/9 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Μάρκου -λ (34% υπ. – 10% άριστες) / Πανταζοπούλου, Καπέλου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Βέλλιου 7 (6/20 επ., 1 άσο, 24% υπ. – 12% άριστες).

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...