«Ηφαίστειο» ο Παναθηναϊκός

Το αήττητο Παναθηναϊκού δε στάμάτησε ούτε στη Σαντορίνη! Στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής Α1 Γυναικών οι “πράσινες”, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ,  επικράτησαν τελικά με 3-1 (25-23, 25-27, 25-16, 25-21) σετ του Α.Ο Θήρας και απέδρασαν με το πολύτιμο τρίποντο, όπου το εντός έδρας αήττητο σερί της νεοφώτιστης ομάδας αποτελεί πλέον παρελθόν.

Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναϊκός συνεχίζοντας το φετινό σερί του 7×7, κάνοντας ανατροπή από 0-1 και κατακτώντας ακόμα ένα “τρίποντο” στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες ξεκίνησε καλύτερα με τον Παναθηναϊκό να αντιστέκεται και από  22-18 να περνάει μπροστά με 22-23 με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρες. Η Μεμετζή πέρασε στο ματς τη Βαρουδάκη, η οποία ισοφάρισε με επίθεση 23-23, έδωσε το προβάδισμα με άσο και στο επόμενο σερβίς της ο Παναθηναϊκός χρεώθηκε με λάθος θέσεις για να κλείσει το σετ.

Οι φιλοξενούμενες όμως δεν είχαν “μιλήσει” ακόμα, αντέδρασαν στο β’ σετ (13-17) όταν πήραν από νωρίς διαφορά, Η ομάδα της Σαντορίνηςισοφάρισε στο 21-21. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο με τον Ρούση στο 24-25 να βάζει στο ματς την Τσατσούρι κι η τελευταία με άσο διαμόρφωσε το 25-27.

Ο Ρούσης πέρασε την Χρήστου στο βασικό σχήμα ως διαγώνια (είχε μπει και στο δεύτερο σετ αντί της Βίλκου) και πήρε σχετικά εύκολα το τρίτο σετ ενώ στο τέταρτο είχε πάλι μια διαφορά 2-3 πόντων. Η Θήρα έκανε την τελευταία προσπάθεια αντεπίθεσης ισοφάρισε σε 21-21 όμως ο Παναθηναϊκός πήρε την αλλαγή, η Καββαδία πήγε στο σερβίς κι οι πράσινες με σερί 4-0 πήραν το σετ και τη νίκη, προλαβαίνοντας και το… πλοίο της επιστροφής!!!

Η Εύη Χρήστου αποδεικνύεται σε… παίκτρια-κλειδί τη φετινή χρονιά αφού ο Ρούσης την εμπιστεύεται -σήμερα και στη θέση της διαγώνιας- και καταφέρνει να τον διακαιώνει. Πολύ καλή εμφάνιση επιθετικά και από τις Τσίμα-Μερτέκη (17π και 16π αντίστοιχα).

Η προπονήτρια της Θήρας, Ελένη Μεμετζή τόνισε: «Η απώλεια του β’ σετ ήταν κομβική για την εξέλιξη του αγώνα. Μετά την απώλεια του χάλασε το σερβίς μας, η υποδοχή και κατ επέκταση η γρήγορη ανάπτυξη μας πάνω στο φιλέ και δεν μπορέσαμε να ξεπεράσουμε αυτή την απογοήτευση. Κρατάμε την καλή εικόνα των δύο πρώτων σετ και τη βελτίωση που δείξαμε και σ’ αυτό το ματς».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Ρούσης ανέφερε: «Το ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι κι η Σαντορίνη ειδικά στα δύο πρώτα σετ έκανε το καλύτερο της παιχνίδι. Βρήκαμε όμως λύσεις από τον πάγκο, ανακτήσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και πήραμε μια νίκη που τη θέλαμε πολύ».

Τα σετ: 25-23, 25-27, 16-25, 21-25

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 12 (12/29 επ.), Βεργίδου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 18 (16/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 26% άριστες), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 27% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 3 (1/7 επ., 2 άσοι, 20% υπ. – 20% άριστες), Ψυλλάκη
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 11 (7/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 16 (13/34 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 3 (3/10 επ.), Τσίμα 17 (17/50 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Πατσέκο 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (75% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 9 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσατσούρη.