«Ηφαίστειο» στο σπίτι της!

Επιστροφή στις νίκες για τον Α.Ο Θήρας που επιβλήθηκε εύκολα μέσα στην έδρα του, του ΟΠΕ Ρεθύμνου με καθαρό σκορ 3-0 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ακολουθώντας απόλυτα την τακτική που υπέδειξε η Ελένη Μεμετζή, ο Α.Ο Θήρας κατάφερε να πάρει άνετα ακόμα τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ρεθύμνου δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, η απουσία της Καλογριδάκη επηρέασε και σε γενικές γραμμές δεν μπόρεσε να κοντράρει τις γηπεδούχες που είχαν λύσεις σε επίθεση και με το καλό σερβίς δυσκόλεψαν στο έπακρο τις φιλοξενούμενες.

Στο πρώτο σετ ο μαχητικός ΟΠΕΡ προηγήθηκε με 12-13, ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης με σερί 7-2 ξέφυγε 19-15 και να φτάνει πρώτη στο 1-0 σετ. Με… αέρα και το ίδιο αποφασιστικά, μπήκε ο ΑΟΘ στο δεύτερο σετ φτάνοντας με άνεση στο 2-0.

Η ομάδα του Ρεθύμνου προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 2-4 και 8-12, αλλά η Σαντορίνη κάλυψε γρήγορα τη διαφορά (12-13) και στο 14-15 έκανε ακόμα ένα σερί για να γίνει το σκορ 18-15 και να φτάσει στην τελική επικράτηση μέσα στο σπίτι της!

Μεμέτζη: «Είμαι ικανοποιημένη από τη νίκη αλλά και σε γενικές γραμμές από την απόδοση της ομάδας. Όλη την εβδομάδα προσπαθούσαμε να ξεπεράσουμε την ήττα από το Μαρκόπουλο που μας κόστισε αρκετά και η νίκη που κάναμε σήμερα, απέναντι σε μια καλή και απρόβλεπτη ομάδα όπως είναι ο ΟΠΕΡ, είναι πολύ σημαντική».

Ζιώγας: «Πληρώσαμε την κοιλιά που κάναμε στην υποδοχή στο 1ο και στο 3ο σετ, αν και γενικά σε όλο το ματς δεν ήμασταν καλοί στην πρώτη μπάλα. Αυτό μας κόστισε αρκετά αφού ήμασταν προβλέψιμοι στην ανάπτυξη κι είναι κρίμα γιατί είχαμε αρκετά καλή παρουσία σήμερα παρά την έλλειψη της Καλογριδάκη».

Τα σετ: 25-19, 25-16, 25-17

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 5 (5/9 επ., 55% υπ. – 45% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (5/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρπουζά 8 (7/20 επ., 1 άσο), Βεργίδου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 18 (11/24 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 45% άριστες), Αρτακιανού –λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 5 (4/5 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 33% άριστες), Ψυλλάκη Μ.
ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κιλιζιράκη 3 (2/11 επ., 1 άσο, 32% υπ. – 21% άριστες), Σαπαρέφσκα 6 (6/27 επ., 31% υπ. – 19% άριστες), Παρασκάκη 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσελάκη 7 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζούνιτς 9 (8/28 επ., 1 άσο), Χατζάκη Ε –λ (21% υπ. – 07% άριστες)

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...