ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Ήττα 3-2 για τον ΠAO στην Οστράβα, η πρόκριση περνά από τον Άγιο Θωμά

Ευρωπαϊκή πρεμιέρα με το αριστερό για τον Παναθηναϊκό στην Τσεχία, καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Οστράβα και πλέον στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης 32 του Challenge Cup χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 στον Άγιο Θωμά για να προκριθεί στον επόμενο γύρο ή νίκη 3-2 και επιρκάτηση στο “χρυσό” σετ.

Οι ‘πράσινες’ συνεχίζουν να προβληματίζουν με το αγωνιστικό τους πρόσωπο και πλέον τα περιθώρια έχουν αρχίσει να στενεύουν, καθώς το πρόγραμμα της ομάδα του Οικονόμου το επόμενο διάστημα είναι “φωτιά”. Η εικόνα, λοιπόν, της ελληνικής ομάδας μοιράστηκε όπως και τα σετ.

Τα δυο πρώτα σετ ήταν μεν γεμάτα αλλά ο Παναθηναϊκός έμοιαζε χωρίς ενέργεια,  με εκλάμψεις στην επίθεση και κυριότερο πρόβλημα αυτό της υποδοχής μιας και τα σερβίς των γηπεδούχων δεν άφηναν περιθώρια ανάπτυξης.

Στο τρίτο σετ, ο Οικονόμου πέρασε στο σετ την Μανωλίνα Κωνσταντίνου στη θέση της Εύας Χαντάβα, έπαιξε με τα δυο λίμπερο (Ρόγκα-Ξηντάρα) και ο Παναθηναϊκός ξύπνησε. Δούλεψε το μπλοκ-άμυνα, πίεσε περισσότερο τις γηπεδούχες και έφτασε στην ισοφάριση.

Εκεί, όμως επανήλθαν τα προβλήματα και χάθηκε παντελώς η συγκέντρωση. Η Οστράβα προηγήθηκε 3-1, 7-11  και διατήρησε το προβάδισμα παίζοντας απλό βόλεϊ απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που παρουσίασε τεράστιες αστάθειες.

Η Στεπανένκο ήταν πρώτη σκόρερ με 33πόντους, εντυπωσιακή η Χατζηευστρατιάδου με 12πόντους εκ των οποίων 6μπλοκ ενώ από 11π. σημείωσαν οι Χαντάβα-Γκρόθες.

Και μπορεί μια ομάδα που έχει να βγει 12 χρόνια στην Ευρώπη να έχει άγχος και πίεση, να μην έχει βρει ομοιογένεια και αυτοματισμούς αλλά σίγουρα μια ομάδα με έμπειρες ξένες και Ελληνίδες όπως ο φετινός Παναθηναϊκός δεν μπορεί με τέτοιες εμφανίσεις παρά να προβληματίσει.

Τα σετ: 28-26, 25-23, 18-25, 18-25, 15-11

*Οι πόντοι της Οστράβα προήλθαν από 9 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΣΤΡΑΒΑ (Ζντένεκ Πόμερ): Γεντλίτσκοβα 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Ποσπισίλοβα 3 (0/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νεσιπορούκα 14 (12/41 επ., 2 άσσοι, 48% υπ.-20% άριστες), Στρίμποβα 20 (16/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ.-15% άριστες), Ζεμάνοβα 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ), Κοτλάμποβα 26 (22/50 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γιάντσοβα (λ, 65% υπ.-41% άριστες), Κασπάροβα 1 (1/1 επ.), Μπαουέροβα 2 (2/3 επ.), Γιασέτσκοβα 3 (2/7 επ., 1 άσσο), Τσλάντκοβα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (6/14 επ., 6 μπλοκ), Κρος 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 33 (28/63 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκρόθες 11 (9/22 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 11 (9/23 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 06% άριστες) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. – 33% άριστες), Ξηντάρα (λ, 36% υπ.-07% άριστες), Κωνσταντίνου 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 29% άριστες), Παπαστεργίου, Μεταξά, Καραγκούνη (67% υπ.-67% άριστες).