ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Ήττα στη Ρουμανία, αλλά μπορεί ανατροπή-πρόκρισης στον Πειραιά

Την ήττα με ανατροπή στη Ρουμανία από την Ταργκοβίστε με 3-2 γνώρισε ο Ολυμπιακός κατά τον πρώτο προημιτελικό του Cev Cup, σε ένα παιχνίδι όπου οι “ερυθρόλευκες” προηγήθηκαν με 1-2. Πλέον στον επαναληπτικό του Ρέντη ο Ολυμπιακός ψάχνει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 για την παρουσία του στα ημιτελικά ή το 3-2 για να στείλει την πρόκριση στο “χρυσό” σετ.

Πολύ κοντά σε ένα μεγάλο αποτέλεσμα έφθασε στη Ρουμανία ο Ολυμπιακός, ωστόσο “λύγισε” κάτω απο την πίεση της Ταργκοβίστε.

Οι “ερυθρόλευκες” του Λορέντσο Μιτσέλι ήθελαν να κρατήσουν ανοικτή την πόρτα της πρόκρισης για τον επαναληπτικό του Πειραιά και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το κατάφεραν αφού έχασαν στις λεπτομέρειες του ταϊ-μπρεϊκ.

Η Ταργκοβίστε ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε τον απόλυτο έλεγχο προηγούμενη με 9-5 και 14-8. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 14-13 και προσπέρασε λίγο αργότερα με το 16-17. Με ένα σερί 3-0 οι γηπεδούχες έκαναν το 19-17 και το 23-18 για να φθάσουν στο 25-19 κάνοντας το 1-0.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή του και να γυρίσει τον αγώνα καθώς στο δεύτερο σετ μπήκε δυνατά κάνοντας το 4-9 και το 5-11. Στο 10-15 η Κούμπουρα έγινε αναγκαστική αλλαγή με τις γηπεδούχες να το εκμεταλλεύονται κάνοντας το 15-15. Παρά την απώλεια της Σέρβας διαγώνιας ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα κάνοντας το 17-18, αλλά η Ταργκοβίστε επέστρεψε κάνοντας το 21-19. Εκεί όμως η Σάλας έφερε τον Ολυμπιακό στο 21-23 και στο τέλος η Εμμανουηλίδου έγραψε το 23-25 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα μέχρι τα μισά, όταν και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 14-14 με την Γουίντερς. Με ένα απίστευτο σερί οι “ερυθρόλευκες” έφθασαν στο 16-22 και με άστοχη επίθεση των γηπεδούχων έγινε το 18-25 και το 1-2.

Οι Ρουμάνες όμως σοβαρεύθηκαν στο τέταρτο σετ που ήταν απο την αρχή μπροστά στο σκορ και με το 25-17 ισοφάρισαν σε 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση στο 5ο σετ.

Εκεί ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση και ήταν κοντά με την Ταργκοβίστε μέχρι το 6-5 και με το 3-2 απέκτησαν μικρό προβάδισμα πρόκρισης, καθώς τα πάντα θα ξεκα10-7 με την Σάλας, ωστόσο οι Ρουμάνες ξέφυγαν κάνοντας το 13-7 και στο τέλος με το 15-9 έφθασαν στο 3-2.

Ωστόσο όλα θα κριθούν στον Πειραιά και το Ρέντη την ερχόμενη Πέμπτη (02/03) όπου οι “ερυθρόλευκες” θα διεκδικήσουν την ανατροπή ψάχνοντας το 3-0 ή το 3-1.

*Οι πόντοι της Ταργοβίστε προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.
CSM Ταργκοβίστε (Τζιοβάνι Καπράρα): Μπούτερεζ 3 (3/20 επ., 64% υπ. – 45% άριστες), Τοντόροβα 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 16 (13/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιροσάβλεβιτς 19 (17/44 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 18% άριστες), Ιονέσκου 9 (3/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ0 / Μποζίτσεβιτς (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Ζαντορονάι 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ορλαντέα 1 (1/1 επ.), Καλότα, Ματέι 5 (5/14 επ., 62% υπ. – 25% άριστες)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 31% άριστες), Λαμπρούση 3 (0/5 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 21 (18/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 15% άριστες), Κούμπουρα 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 2 (1/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 32% υπ. – 22% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. – 67% άριστες), Γιώτα, Τοντάι, Τσιτσιγιάννη 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη 11 (10/30 επ., 1 άσσος, 29% υπ. – 17% άριστες), Ζαφειρίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)