ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

«Κακή, στραβή κι ανάποδη» βραδιά για τους Έλληνες στην Ευρώπη

“Μαύρη” αποδείχθηκε η αποψινή ευρωπαϊκή βραδιά για τους διεθνείς μας Ανδρέα Φράγκο, Ανέστη Δαλακούρα, Μάκη Κανέλλο και τον τεχνικό της βρετανικής ΙΒΒ Polonia, Βαγγέλη Κουτουλέα, καθώς στους αγώνες των ομάδων τους σε Τσάμπιονς Λιγκ και Cev Cup, η βελγική Κνακ Ροζελάρε και οι Λονδρέζοι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Στο κλειστό “Tomabelhal” στο Ροζελάρε του Βελγίου η οικοδέσποινα ομάδα στην 19η παρουσία της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση δεν κατάφερε να μπει “με το δεξί” στον D’ όμιλο της 4ης φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς η πολωνική VERVA Warszawa ORLEN Paliwa του Ιταλού τεχνικού, Αντρέα Αναστάζι, αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την βελγική ομάδα.

Η ομάδα της Βαρσοβίας με τους 5 παγκόσμιους πρωταθλητές στη σύνθεσή της,  Andrzej Wrona, Piotr Nowakowski, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk και Damian Wojtaszek ήταν καταιγιστική στην επίθεση (60% έναντι 44% )  και με εξαίρεση το αμφίρροπο β’ σετ, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, επικρατώντας με 3-0 (25-18, 26-24, 25-19) των Βέλγων, που βρέθηκαν σε άσχημη βραδιά.

fragkos_knak

Για τους νικητές, που αύριο αντιμετωπίζουν την ιταλική Μόντενα,  τοπ σκόρερ του αγώνα με 11 πόντους αμφότεροι ήταν οι Szalpuk και Superlak, ενώ η Κνακ Ροζελάρε του ακραίου Matthijs Verhanneman (7π), που δεν κατάφερε να συνδυάσει τον 100ο ευρωπαϊκός αγώνα της καριέρας του με τα “χρώματα” της ομάδας του, δεν είχε παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων. Σε “ρηχά νερά” κινήθηκε και η απόδοση του Ανδρέα Φράγκου,  που έμεινε στους 4 πόντους (3/14 επιθέσεις, 64%υπ, 55%αρ.)

Αύριο οι Βέλγοι καλούνται να ανεβάσουν κατακόρυφα την απόδοσή τους κόντρα στη ρωσική Κουτσμπας Κεμέροβο του Ιταλού διεθνή σουπερστάρ, Ιβάν Ζαϊτσεφ, που απόψε όμως οι 23 πόντοι (21/39επ, 100%υπ, 100%αρ., 1 άσος)του τοπ σκόρερ της αναμέτρησης με την ιταλική Μόντενα, δεν στάθηκαν αρκετοί για να αποτρέψει την ήττα 3-1 (25-23, 25-19, 22-25, 30-28) από την πρώην ομάδα του Ιταλού τεχνικού, Αντρέα Τζιάνι, στο ντεμπούτο του ως πρώτος προπονητής στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τοπ σκόρερ της ομάδας τους στην παρθενική τους παρουσία στα “αστέρια” αναδείχθηκαν οι ακραίοι Daniele Lavia και Moritz Karlitzek, που πέτυχαν αμφότεροι από 12 πόντους, όσους είχε και ο διεθνής Σέρβος συμπαίκτης τους, Nemanja Petric.

Έμειναν εκτός 8άδας οι Έλληνες από το… Λονδίνο

Σχεδόν 1000 χλμ πιο μακριά από το Ροζελάρε, στη  “φούσκα” (Βubble) του γαλλικού Μονπελιέ, η βρετανική ΙΒΒ Polonia, του Έλληνα τεχνικού, Βαγγέλη Κουτουλέα και των διεθνών μας Ανέστη Δαλακούρα, Μάκη Κανέλλου δεν είχε… καλύτερη τύχη από την παρέα του Φράγκου, απέναντι στην σερβική Νις,  στο πλαίσιο του αγώνα των “16” του CEV Cup .

ibb polonia_koutouleas

Παρά όμως το καλό ξεκίνημα και το προβάδισμα 1-0 σετ με 25-22, χάρις στο καλό σερβίς και τα αντίπαλα λάθη, η παρέα του Σουηδού Νίλσον και των διεθνών μας άσων, δεν αποδείχθηκε… Λονδρέζα στο ραντεβού της με τη νίκη πρόκριση. Οι Σέρβοι από το Νις, αφού ισοφάρισαν δύσκολα 1-1 σετ με 25-23, κατάφεραν με ηγέτη τον 18χρονο Ιρανό πρωταθλητή κόσμου U21 2019, Σααντάτ Μπάρντια (2.05μ) και αντεπίθεση διαρκείας να γυρίσουν το ματς και με 3-1 (22-25, 25-23, 25-20, 25-21) σετ να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους “8” της φετινής διοργάνωσης.

Τοπ σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε με 24 πόντους ο Σααντάτ (19/30επ, 3 μπλοκ, 2 άσοι), ακολούθησε με 20π ο Νίλσον (16/39επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι) της ΙΒΒ Polonia, ενώ 18π πρόσθεσε ο Δαλακούρας (11/19επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ, 31%αρ.) και 5 ο Κανέλλος, που δεν κατάφερε να συνδυάσει την παρθενική του φετινή ευρωπαϊκή παρουσία με μία μεγάλη επιτυχία και την πρόκριση στους “8”.

kanellos_ibb polonia

Εκεί, οι Σέρβοι στον αγώνα με την γηπεδούχο Μονπελιέ,  θέλουν πέρα από τη νίκη-πρόκριση, να πάρουν “πίσω και το αίμα” των συμπατριωτών τους, στη Μλάντι Ράντνικ Ποζάρεβατς, που ηττήθηκαν από τους Γάλλους με 3-0 (25-12, 25-14, 25-20) σετ.