CHALLENGE CUP

«Κιτρινόμαυρα» τα θεμέλια της πρόκρισης

Με το δεξί μπήκε στις “32” του Τσάλεντζ Καπ γυναικών η ΑΕΚ, καθώς στον αγώνα της Νέας Φιλαδέλφειας επικράτησε με 3-0 της Μπρίτσκο Γεντίτσοβο από τη Βοσνία και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πολύ καλή της φετινή πορεία στην Α1 γυναικών η ‘Ένωση” τα πήγε θαυμάσια στο πρώτο της φετινό ευρωπαϊκό τεστ. Με τη συμπαράσταση του πύρινου κόσμου τους τα κορίτσια του Μανόλη Ρουμελιώτη όχι μόνο αποδείχθηκαν ανταγωνιστικά απέναντι στις Βόσνιες αντιπάλους τους, αλλά με την καθαρή τους νίκη 3-0 (25-11, 25-23, 25-21) κρατάνε πλέον την πρόκριση στα χέρια τους, ενόψει του επαναληπτικού της Βοσνίας.

Το πολύ δυνατό ξεκίνημα της AEK με το αδιαπέραστο μπλοκ και την σωστή οργάνωση παιχνιδιού, απόρροια της καλής υποδοχής έδωσε από την αρχή έναν σημαντικό αέρα διαφοράς πόντων στις γηπεδούχες που επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό τους με 20-9 έφτασαν δια περιπάτου στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-11.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικές για αρκετό διάστημα. Έτσι μετά το προβάδισμα των Βόσνιων με 11-6, η ΑΕΚ με τη δίψα και το πάθος της για τη νίκη κατάφερε όχι μόνο ισοφαρίσει σε 14-14 αρχικά και 18-18, αλλά και να μείνει ψύχραιμη όταν οι αντίπαλες μείωσαν στο 24-23 τη διαφορά σε οριακή τιμή για να ζευγαρώσουν τελικά με 25-23 τα κερδισμένα τους σετ.

Το κερδισμένο σετ και η εξέλιξη που είχε τόνωσε το ηθικό των γηπεδούχων, που παίρνοντας κεφάλι από την αρχή στο τρίτο σετ 8-5 χωρίς να κοιτάξει ποτέ πίσω της, κατάφερε παρά την προσπάθεια των αντιπάλων της να μειώσουν, να πανηγυρίσουν με τον κόσμο τους το πολύτιμο 3-0 στο φετινό ευρωπαϊκό ντεμπούτο τους.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι αθλήτριες των δύο ομάδων αγκαλιασμένες πριν από το ματς  εξέφρασαν τη συμπαράσταση τους στην Ιρανή βρετανικής καταγωγής Ghoncheh Ghavami η οποία καταδικάστηκε σε ένα χρόνο φυλάκιση επειδή παρακολούθησε τον αγώνα του Παγκοσμίου Λιγκ Ιράν – Ιταλία, κρατώντας ένα πανό που έγραφε «Ελευθερία στην Ghoncheh Ghavami. Φυλακίστηκε επειδή ήθελε να παρακολουθήσει έναν αγώνα βόλεϊ».

Τα σετ: 25-11, 25-23, 25-21.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 10 (4/6 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κουνάδη, Ιβάνοβα 11 (9/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες), Γιακουμή 8 (4/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 16 (9/27 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 10 (8/23 επ., 2 άσοι, 25% υπ. – 12% άριστες), Κακουράτου –λ (50% υπ. – 20% άριστες) / Λαγουδάκη
Μπρίτσκο (Χάντζιτς): Πάραντζικ 2 (1/3 επ., 1 άσο), Βάσιτς 6 (4/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 20% άριστες), Χούσιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Όκουκα 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βίντοβιτς 4 (4/19 επ., 32% υπ. – 14% άριστες), Σίμιτς 15 (13/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σινάνοβιτς –λ (33% υπ. – 21% άριστες) / Μπόγιτς –λ, ΜίτροβιτςΚόστιτς