CHALLENGE CUP

«Κιτρινόμαυρο» ξόρκι πρόκρισης

Κόντρα στην αρνητική εκτός έδρας ευρωπαϊκή της παράδοση η ΑΕΚ ζητάει στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη δυο σετ  στον αποψινό επαναληπτικό του Challenge Cup γυναικών στο Μπρτσκο (20.00), από την ΖΟΚ Μπιμπάλ Μπρτσκο για να σφραγίσει την πρόκρισή της στις “16” μετα το θριαμβευτικό 3-0 του α’ ματς.

“Κατάρα” τα “εκτός” και τα “χρυσά σετ”

Ωστόσο, οι κοπέλες του Μανόλη Ρουμελιώτη, που χθες προπονήθηκαν στο “Sportska Dvorana Magnet”, δεν θα πρέπει να ρισκάρουν την πρόκριση στα… σετ, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουν να ζευγαρώσουν τις νίκες τους, καθώς πέρα από την γηπεδούχο, θα έχουν κόντρα την παράδοση στους εκτός έδρας ευρωπαϊκούς αγώνες αλλά και στα αντίστοιχα ματς που κρίθηκαν στο χρυσό σετ!

Συγκεκριμένα σε  7 ευρωπαϊκά εκτός έδρας παιχνίδια στην ιστορία της η ΑΕΚ μετράει μόλις δύο νίκες με την τελευταία να έχει επιτευχθεί στις 19/01/2012 στην Ελβετία κόντρα στη Σαγκρές Νοσατέλ, ενώ σε δυο ματς που κρίθηκαν σε «χρυσά σετ»  ηττήθηκαν ισάριθμες φορές από τις Σες Καλέ (Γαλλία), Σλίντρεχτ (Ολλανδία).

“Πονεκέφαλος η Νικούλη”

Με δύο σετ λοιπόν, η ομάδα του Ρουμελιώτη, που «πονοκεφαλιάζει» από τις ενοχλήσεις που αισθάνεται η Νικούλη, λόγω του τραυματισμού της στο ματς με το Μαρκόπουλο, προκρίνεται κατευθείαν στην επόμενη φάση, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1, η πρόκριση, για  τρίτη φορά στην ιστορία της θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Επιμένουν στη σοβαρότητα

“Είναι ένα πολύ δύσκολο ματς για εμάς, παρόλο που στο α’ ματς στην έδρα μας κερδίσαμε 3-0 και πολύ σημαντικό επίσης γιατί κερδίζοντας το παιχνίδι θα πάρουμε την πρόκριση. Θα πρέπει να είμαστε σοβαρές και πολύ συγκεντρωμένες για να δώσουμε τον καλύτερό μας ευατό» δήλωσε στο www.volleyplanet.gr η πασαδόρος, Φαίη Κουνάδη από το ξενοδοχείο Hotel Jelena Brčko, που έχει καταλύσει η ομάδα της ΑΕΚ στο Μπρτσκο της Βοσνίας.

aek_ izampela_bosnia_hotel

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκαν από το διπλανό… κρεβάτι και οι δηλώσεις της συγκατοίκου της, Ιζαμπέλα Ιβάνοβα, η οποία αφού εξέφρασε αρχικά την ικανοποίησή της που «παίζουμε ένα ακόμη ευρωπαϊκή παιχνίδι» ξεκαθάρισε ότι το κόλπο της πρόκρισης δεν είναι καθόλου εύκολο: « Αν και σε όλους μετά το 3-0 στη Ν. Φιλαδέλφεια φαίνεται… παιχνιδάκι το να προκριθούμε, καθώς χρειαζόμαστε μόνο δύο σετ, στην πραγματικότητα δεν ισχύει κατι τέτοιο. Όπως και στην έδρα μας, θα πρέπει και εδώ απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα να επιδείξουμε σοβαρότητα και σωστή τακτική. Ελπίζω να τα καταφέρουμε και να επιστρέψουμε στη Ν. Φιλαδέλφεια έχοντας πάρει την πρόκριση».

Η ιστορία της ΑΕΚ στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα

CEV CUP γυναικών 2011-2012

ΦΑΣΗ «32»

29/11/2011 Α.Ε.Κ. – Βιζούρα Βελιγραδίου 3-1 (25-23, 27-29, 25-19, 25-16)
06/12/2011 Βιζούρα Βελιγραδίου – Α.Ε.Κ. 1-3 (11-25, 18-25, 26-24, 21-25)

ΦΑΣΗ «16»

11/01/2012Α.Ε.Κ. – Σαγκρές Νοσατέλ (Ελβετία) 3-1 (25-23, 23-25, 25-16, 25-19)

19/01/2012  Σαγκρές Νοσατέλ (Ελβετία) – Α.Ε.Κ. 2-3 (16-25, 26-24, 17-25, 25-22, 08-15)

ΦΑΣΗ «8»

01/02/2012 Γαλατάσαραϊ – Α.Ε.Κ. 3-0 (26-24, 25-14, 25-16)

08/02/2012 Α.Ε.Κ. – Γαλατάσαραϊ 0-3 (10-25, 9-25, 20-25)

CEV CUP Γυναικών 2012-2013

ΦΑΣΗ “32”

24/10/2012 ΑΕΚ – Σες Καλέ (ΓΑΛ) 3-2 (20-25, 25-19, 23-25, 25-12, 15-10)

31/10/2012  Σες Καλέ (ΓΑΛ) – ΑΕΚ 3-2 (23-25, 20-25, 29-27, 25-22, 15-13) ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ: 17-15

CHALLENGE CUP γυναικών 2012-2013

Φάση «32»

5/12/12 Λε Κανέ (Γαλλία) – ΑΕΚ 3-2 (25-19, 21-25, 22-25, 25-17, 15-13) στον πρώτο αγώνα για τις «32» του Τσάλεντζ Καπ.

12/12/1/2  ΑΕΚ – Λε Κανέ (Γαλλία) 1-3 (23-25, 25-21, 17-25, 17-25)

CEV CUP Γυναικών 2013-2014

Φάση «32»

23/10/2013 ΑΕΚ – Πόστ Σβέχατ (Αυστρία)  3-2 (25-21, 25-20, 22-25, 21-25, 15-8)

29/10/2013  Πόστ Σβέχατ (Αυστρία) –ΑΕΚ  3-1 (25-23, 23-25, 25-12,25-15)

CHALLENGE CUP γυναικών 2013-2014

Φάση «32»

11/12/2013 Σλίντρεχτ (Ολλανδία)-ΑΕΚ 3-0 (25-12, 25-22, 25-19)

18/12/2013 ΑΕΚ-Σλίντρεχτ (Ολλανδία) (25-23, 25-21, 21-25, 27-25)
ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ: 14-16

CHALLENGE CUP γυναικών 2014-2015

Φάση «32»

12/11/2014 AEK – ΖΟΚ Μπιμπάλ Μπρτσκο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 3-0 (25-11, 25-23, 25-21)