CHALLENGE CUP

Με «χρυσό» διαβατήριο στους «16»

Παρά τα προβλήματα και την ήττα με 3-1 (25-23, 25-19, 20-25, 25-23) σετ από την Πριέβιζντα στον επαναληπτικό των 32 του Challenge Cup στη Σλοβακία, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης “σφράγισε” τελικά με 15-11 στο “χρυσό” σετ το πολύτιμο εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την σερβική Σπάρτακ Λιγκ.

Οι Σλοβάκοι λοιπόν, εκμεταλλευόμενοι την απουσία του τραυματία, Ανέστη Δαλακούρα αλλά και του Σούλαγιτς, ήλπιζαν μετά την ισοφάριση του σκορ του α’  αγώνα ότι μπορούσαν να ‘κλέψουν” την πρόκριση από τους Εβρίτες. Λογάρισαν όμως χωρίς τους διεθνείς ακρίτες, τους 17χρονους διεθενίς άσους της Εφήβων, Σωκράτη Χαραλαμπίδη και Παρασκευά Τσέλιο, που στάθηκαν στο ύψος των απαιτήσεων ενός ευρωπαϊκού αγώνα και αφού έχασαν στα σημεία το δ’ σετ, που θα τους έστελνε απευθείας στους “16” στο ταί μπρέικ βοήθησαν την ομάδα τους να φτάσει στην σημαντική πρόκριση.

Τοπ σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους για την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ο Κ. Δαλακούρας και ο Χούκελ των γηπεδούχων.

Παρασκευάς Τσέλιος (κεντρικός Εθνικούς Αλεξανδρούπολης): “Είμαι πολύ περήφανος που με εμπιστεύτηκε ο κόουτς σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι και με έβαλε στα 2 τελευταία σετ. Έκανα ό,τι μπορούσα για να βοηθήσω . Η πρόκριση στον επόμενο γύρο για τον Εθνικό και για έμενα είναι μια μεγάλη στιγμή και νιώθω υπερήφανος που μπόρεσα να βοηθήσω την ομάδα μου να “γράψει ιστορία”. Πιστεύουμε ότι θα μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε και στους επομένους αγώνες και να προχωρήσουμε όσο περισσότερο γίνεται”.

Τα σετ: 25-23, 25-19, 20-25, 25-23, χρυσό σετ: 11-15

Πριέβιζντα (Βλουκ): Ροντρίγκεζ 18 (10/14 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Κάσα 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σίμκο 6 (6/11 επ.), Χούκελ 21 (18/47 επ., 3 άσοι), Πάβελκα 9 (5/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 73% υπ. – 33% άριστες), Σλουμπόφσκι 14 (11/27 επ., 3 άσοι, 58% υπ. – 28% άριστες), Χράνο -λ (71% υπ. – 53% άριστες) / Μίχαλ3τς, Μάτσουχα, Κούντρα

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 21 (17/31 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 36% άριστες), Ίλιτς 16 (13/39 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 15 (10/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (3/4 επ., 1 άσο), Κιόσης 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (6/17 ε., 1 άσο, 41% υπ. – 06% άριστες), Δαρίδης -λ (62% υπ. – 34% άριστες ) / Τσέλιος 2 (2/3 επ.), Βλαχόπουλος 2 (2 άσοι).