ΑΓΩΝΕΣ

Με δοκιμές και το μυαλό στην Ουγγαρία

Με το στόχο να έχει επιτευχθεί, η Εθνική γυναικών γνώρισε μια… ανώδυνη ήττα από το Ισραήλ με 3-2 και ολοκλήρωσε στην πόλη Ράανανα του Ισραήλ τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Η ομάδα του Καλμαζίδη, που είχε ήδη προκριθεί στα ημιτελικά περιμένει το αποτέλεσμα Πολωνία-Ουγγαρία προκειμένου να μάθει αν θα τερματίσει στην δεύτερη ή στην τρίτη θέση του ομίλου, θέση που θα καθορίσει και την έδρα των αγώνων με την Ουγγαρία, 3 και 6 Σεπτεμβρίου. Στο κλειστό γυμναστήριο «Μέτρογουεστ» της πόλης Ράανανα βρέθηκε οικογενειακώς και ο πρέσβης της χώρας μας στο Ισραήλ, Σπύρος Λαμπρίδης.

Η Εθνική ξεκίνησε με το σχήμα που τελείωσε το ματς με την Γεωργία στη Μεγαλόπολη πριν από μια εβδομάδα. Ο Καλμαζίδης προτίμησε για πάσα την Βεργίδου, στα άκρα έριξε τις Βασιλαντωνάκη και Νομικού, λίμπερο έπαιξε η Κελεσίδου με τις Λαμπρούση, Γιώτα και Κιόση να συμπληρώνουν τις επιλογές του. Με αυτή τη σύνθεση η Εθνική με τρεις επιθέσεις της Βασιλαντωνάκη και ισάριθμα μπλοκ της Λαμπρούση έφθασε να προηγείται με 14-8. Εκεί όμως η «γαλανόλευκη» έπαθε black out επιθετικά με αποτέλεσμα οι Ισραηλινές με σέρβερ την Πεχάμ να τρέξουν σερί 8-0 και να πάνε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά δύο πόντων, (16-14). Το Ισραήλ έφυγε με τέσσερις πόντους, 21-17, με την Εθνική να μειώνει με πόντο της Βασιλαντωνάκη στους δύο, 21-19. Στο 23-21 το Ισραήλ έβαλε στο σημάδι στην ελληνική υποδοχή την Βασιλαντωνάκη και με 25-21 πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ. Με σέρβερ την Νομικού και δύο άσσους μετέτρεψε το 4-4 σε 8-4. Με νέο άσσο της Βασιλαντωνάκη η διαφορά πήγε στους πέντε, 10-15, με την Εθνική να δείχνει να ελέγχει το σετ σε όλους τους τομείς, έχοντας 5 άσσους και 4 μπλοκ σε 15 συνολικά κερδισμένους πόντους. Το Ισραήλ με σερί 4-0 μείωσε αρχικά σε 15-19 με το σετ να ανάβει όταν η γηπεδούχος ομάδα πίεσε την υποδοχή της ελληνικής ομάδας που προσπαθούσε να τελειώσει επιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα. Στο 20-17 η Κιόση με δύσκολη επίθεση «ξεκόλλησε» την Εθνική, αλλά λάθος επίθεση της Νομικού έφερε το Ισραήλ σε απόσταση αναπνοής, 22-20. Η Βασιλαντωνάκη με δύο δικούς της πόντους έδωσε διαφορά ασφαλείας (24-20) στην «γαλανόλευκη», αλλά το Ισραήλ μείωσε με πλασέ της Ζουλ στο 24-23 έπειτα από τρεις χαμένες «γαλανόλευκες» κόντρα επιθέσεις. Η επόμενη φάση ήταν συναρπαστική. Το Ισραήλ έφθασε μια ανάσα από την ισοφάριση αλλά με διπλή άμυνα αυτοθυσίας των Κελεσίδου και Κιόση η Εθνική έσωσε τον πόντο. Η Ζουρ στην κόντρα επίθεση κάρφωσε στην ευθεία με μονό μπλοκ άουτ με το 25-23 να είναι γραμμένο από ελληνικά χέρια.

Η Εθνική με την Βασιλαντωνάκη στην διαγώνιο αντί της Κιόση και την Μερτέκη στην θέση της, στα άκρα, μπήκε πολύ δυνατά και στο τρίτο σετ. Mε το …καλησπέρα προηγήθηκε 11-5 με άσσο της Βεργίδου με την διαφορά να μένει στους 6 πόντους (16-10) με δύο επιθέσεις της Νομικού, παρά το γεγονός ότι το Ισραήλ προς στιγμήν είχε μειώσει στους τρεις (13-10). Με μπλοκ της Γιώτα (11ο στο ματς) η Εθνική πήγε στο 18-12 με τις δύο ομάδες να γράφουν σερί (18-15, 21-15, 21-18) με συνεχόμενα λάθη εκατέρωθεν. Η Εθνική πήρε αέρα τεσσάρων πόντων με επίθεση της Βασιλαντωνάκη (23-19) αλλά με νέο σερί 4-0, το Ισραήλ ισοφάρισε (23-23). Η Βασιλαντωνάκη έδωσε σετ μπολ στην Εθνική (24-23) αλλά τρεις πόντοι της κορυφαίας στο σετ, Ζουρ, γύρισαν το σετ στο 26-24 για την γηπεδούχο.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 10-10. Η Κατερίνα Γιώτα ανέβασε την απόδοσή της και με πίεση από το σερβίς της (πήρε δύο άσσους) η Εθνική προηγήθηκε 15-11 με την Χριστοδούλου να έχει πάρει τη θέση της Βεργίδου. Με τέσσερις πόντους της Μερτέκη η Εθνική προηγήθηκε 22-14 και το σετ έκλεισε στο ρελαντί με 25-19 για να γίνει το 2-2 στα σετ.

Στο πέμπτο σετ η Εθνική πληρώνοντας δύο λάθη στην υποδοχή από την Μερτέκη και χωρίς επιθετικές λύσεις βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 8-2. Οι έξι πόντοι της διαφοράς έμειναν για το Ισραήλ μέχρι το 12-6 με την Ζουρ να μην κόβεται από το ελληνικό μπλοκ. Η «γαλανόλευκη» με σέρβερ την Χριστοδούλου και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μπήκε στο σετ μειώνοντας σε 12-10 αλλά η Ζουρ «ξεκόλλησε» το Ισραήλ (13-10). Η γηπεδούχος ομάδα πανηγύρισε τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά κερδίζοντας το σετ με 15-10 με άουτ επίθεση της Βασιλαντωνάκη.

Το… «κλειδί»

Τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της Εθνικής μας και τα λάθη δεν έμειναν ανεκμετάλλευτα από τις γηπεδούχες, παρόλο που στη στατιστική η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στο μπλοκ (13-7), στο σέρβις (12-10) και στην επίθεση (36%-35%).

Το… «ταμείο»

Το Ισραήλ είχε την Ζουρ σε φοβερή μέρα αφού τελείωσε το ματς με 34 πόντους ενώ πρώτη σκόρερ για την Εθνική ήταν η Βασιλαντωνάκη με 24 πόντους.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 26-24, 19-25, 15-10

Ισραήλ (Σέλινγκερ) Γκλουκ 5 (1/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Στάρικοφ 13 (10/28 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Πέχαμ Σ. 2 (1/2 επ., 1 άσο), Ντέβας 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ), Ζουρ 34 (29/70 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Κολνογκόρφ, Ζίνομερ -λ (47% υπ. – 34% άριστες) / Πέχαμ Ντ., Σάαντα 1 (1 άσο), Σάντα 8 (6/36 επ., 2 άσοι, 61% υπ. – 17% άριστες), Στέιν, Σεμποτάροφ.
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 8 (8/21 επ.), Λαμπρούση 10 (2/6 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 24 (22/55 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 13% άριστες), Γιώτα 13 (5/10 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Νομικού 18 (13/44 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 63 υπ. – 21% άριστες), Βεργίδου 1 (1 άσο), Κελεσίδου -λ (44% υπ. – 28% άριστες) / Μερτέκη 8 (7/22 επ., 1 άσο, 38% υπ. – 19% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Παπαδοπούλου, Αρτακιανού

Η βαθμολογία:
1.Τουρκία (24-7) 22 βαθμοί (7 νίκες – 2 ήττες)
2.Ελλάδα (23-15) 20 βαθμοί (6 νίκες – 4 ήττες)
3.Ουγγαρία (19-12) 17 βαθμοί (6 νίκες – 3 ήττες)
4.Ισραήλ (19-21) 14 βαθμοί (5 νίκες – 5 ήττες)
5.Πολωνία (14-20) 10 βαθμοί (4 νίκες – 5 ήττες)
6.Γεωργία (3-27) 1 βαθμό (0 νίκες – 9 ήττες)

Ελλάδα και Ισραήλ έχουν από 10 αγώνες κι όλες οι υπόλοιπες ομάδες από 9.
*Πρώτο κριτήριο για την κατάταξη των ομάδων είναι ο αριθμός των νικών (ανεξαρτήτως σκορ)