«Θύελλα» απο τη Σαντορίνη!

«Βαρομετρικό χαμηλό» ξέσπασε στη Θεσσαλονίκη όπου ο ΑΟ Θήρας αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, κατάφερε να πετύχει μεγάλη ανατροπή με 3-2. Οι νησιώτισσες με το «διπλό» μείωσαν σε τέσσερις βαθμούς(21β), από την τέταρτη ΑΕΚ (25β) που έχασε 3-2 από τους Μακεδόνες Αξιού.

Κορυφαίες από τις νικήτριες που ήταν ανώτερες στο μπλοκ, οι Καββαθά με 16 πόντους, Τένεβα 14 και από το Ανατόλια που παλεύει για τη σωτηρία του η Βραζιλιάνα Καιτάνο. που πέτυχε 28 πόντους.  Μάλιστα όταν η τελευταία μπλοκαρίστηκε το Ανατόλια δεν είχε αρχή και τέλος.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα το Ανατόλια και αιφνιδίασε την ομάδα της Θήρας η οποία λόγω και της μεγάλης ταλαιπωρίας του αεροπορικού ταξιδιού, παρουσιάστηκε πολύ αδύναμη. Αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι Θεσσαλονικές με 16-9.

Εντυπωσιακή ανατροπή είχαμε στη συνέχεια καθώς οι παίκτριες της Μεμετζή αντέδρασαν και με σερί 6-12 ισοφάρισαν σε 21-21(!). Οι γηπεδούχες αντέδρασαν, βρήκαν ρυθμό στο σερβίς και με την Καιτάνο κατόρθωσαν να το πάρουν με 25-23 και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 1-0 σετ.

Μάχη είχαμε στο δεύτερο σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι τα μέσα (17-17). Το Ανατόλια σε αυτό το σημείο βελτίωσε το μπλοκ με την Καλτουρμίδου, έβγαλε την Τένεβα εκτός αγώνα και με την Καιτάνο να είναι ασταμάτητη κατέκτησε το σετ 25-17 και προηγήθηκε 2-0.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας συνήλθε και με τις Οικονομίδου-Καβαθά να υψώνουν «τείχος» στο μπλοκ, τη πασαδόρο Βεργίδου να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα και την Τένεβα να βγάζει τις επιθέσεις της Καιτάνο, ξέφυγε με 7-13, 10-17, 11-18 και 14-25 και μείωσε σε 1-2 σετ.

Με όπλο το μπλοκ η Θήρα ξέφυγε στο τέταρτο σετ με 7-10, 8-11. Το Ανατόλια μείωσε σε 11-13 από το σερβίς αλλά οι φιλοξενούμενες με καλή υποδοχή και τις κεντρικές να τελειώνουν τις επιθέσεις αλλά και την Τένεβα να ολοκληρώνει όλες τις κρίσιμες επιθέσεις, διατήρησαν το προβάδισμα με 11-16 και 12-18.

Το παιχνίδι στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο κέντρο ‘οπου η Θήρα με την Οικονομίδου να κυριαρχεί με επιθέσεις σε πρώτο χρόνο και την έμπειρη Τενεβα να παίρνει κρίσιμα μπλοκ-άουτ κράτησε το προβάδισμα με 17-23, 18-24, 18-25 με την Καβαθά να γράφει το 2-2.

Στο πέμπτο σετ με κεκτημένη ταχύτητα η Σαντορίνη προηγήθηκε με 4-7, 6-9. Η Καετάνο μείωσε σε 8-9, 10-14 και 11-15.

Σωκράτης Τζιουμάκας: «Παίξαμε φανταστικά στα δύο πρώτα σετ αλλά ήταν λογικό να αντιδράσει κι η Σαντορίνη. Εκνευριστήκαμε λίγο κι από κάποιες υποδείξεις των διαιτητών και οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ όπου η Σαντορίνη έκανε λιγότερα λάθη και πήρε τη νίκη».

Ελένη Μεμετζή: «Μπήκαμε χαλαρά και το πληρώσαμε. Είχα πει στα κορίτσια ότι θα είχαμε δυσκολίες και επιβεβαιώθηκα αλλά σημασία έχει η νίκη και οι βαθμοί. Κάθε Σάββατο θέλουμε να παίζουμε και να το ευχαριστιόμαστε κι αυτό προσπαθούμε να κάνουμε έχοντας βέβαια ως στόχο να διεκδικήσουμε την είσοδο μας στην τετράδα».

Τα σετ: 25-23, 25-17, 14-25, 18-25, 11-15

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 28 (23/44 επ., 5 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Τσιούκαρη 6 (6/14 επ.), Νικολαΐδου 3 (3 άσοι), Δραγουμάνου 14 (8/242 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ. – 62% άριστες), Κωνσταντινίδου 13 (10/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 6 (3/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ιωάννιδου -λ (55% υπ. – 55% άριστες) / Ρεϊζογλου –λ, Τσοπούλου, Κουνουπίδου, Τσομίδου.

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 35% άριστες), Καβαθά 16 (14/18 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καρπουζά 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 10 (3/4 επ., 5 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 14 (11/27 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. – 30% άριστες), Αρτακιανού –λ (70% υπ. – 52% άριστες) / Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Μ. 3 (3/10 επ.)