«Μύρισε» Ευρώπη στην Κηφισιά με το 3-1 επί του Άθλου

Η Κηφισιά νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας στο Ζηρίνειο με 3-1 (25-23, 22-25, 25-16, 25-17) για την 4η αγωνιστική των play off (5-7) και έκανε αποφασιστικό “βήμα” για την κατάκτηση της 5ης θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη τη νέα περίοδο. Η Κηφισιά με το “τρίποντο” έφτασε τους 22 βαθμούς αφήνοντας στους 16 τον Πήγασο και τον Άθλο, με την ομάδα της Πολίχνης να έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Η γηπεδούχος με εξαίρεση το 2ο σετ, στο οποίο είχε “νεκρό σημείο” στο υπόλοιπο παιχνίδι είχε τον απόλυτο έλεγχο κατακτώντας τη νίκη. Η ομάδα των βορείων προαστίων είχε πρώτο σκόρερ τον Ρικάρντο με 21 πόντους ενώ ακολούθησε ο Οκοσάνοβιτς με 17 πόντους. Για τους ακρίτες, από τους οποίους αποτελεί παρελθόν ο Βραζιλιάνος διαγώνιος, Ρενάν Μπουιάτι, ο προερχόμενος από τραυματισμό, Κολομβιανός αντικαταστάτης του Λέινερ Απόνζα Καραμπαλί τελείωσε το παιχνίδι με 16πόντους, όσους είχε και ο Καναδός Χάτσεσον.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά με πάιπ του Μπόγιτς και μπλοκ του Σπηλιώτη προηγήθηκε 8-6 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν 10-10 με κόντρα του Απόνζα. Οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις από τα 9 μέτρα προηγήθηκαν 20-18, ενώ έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 24-21, όταν ο Ρικάντρο χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και ο Μπέικ έστειλε τη μπάλα στο φιλέ. Ο Άθλος κρατήθηκε στο σετ μειώνοντας σε 24-23 μετά από άσο του Μποζίδη, όμως η Κηφισιά έκλεισε το σετ 25-23 μετά από παράβαση γραμμής των φιλοξενούμενων.

Στο 2ο σετ οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στο 16-16. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν 20-21 και 21-23 με έξυπνο πλασέ του Χάτσεσον και μπλοκ του Κωνσταντινίδη. Μάλιστα με κόντρα του Χάτσεσον οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 21-24, με τον Άθλο να το κλείνει 22-25 με πέναλτι του Καναδού ακραίου.

Η Κηφισιά παρά την απώλεια του 2ου σετ η Κηφισιά στο 3ο μπήκε δυνατά και με καλό σερβίς και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 8-3 και 10-4. Η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε να ελέγχει το σετ φτάνοντας μέχρι το 15-7. Ο Άθλος έτρεξε σερί 0-4 μειώνοντας 15-11 έχοντας τον Κωνσταντινίδη στο σερβίς, πλησιάζοντας μάλιστα στο -3, 16-13 μετά από άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς. Η Κηφισιά παρά την πίεση έμεινε μπροστά και με διαδοχικά μπλοκ των Σπηλιώτη, Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς έφτασε στο 24-16, με τον Σέρβο διαγώνιο να τελειώνει το σετ 25-16.

Η διάθεση των παικτών του Κώστα Χριστοφιδέλη να κυνηγήσουν κάθε μπάλα στην άμυνα έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι στην αρχή του 4ου σετ προηγήθηκαν 7-4 μετά από άσο του Σπηλιώτη. Η εξαιρετική άμυνα του Βελούδη και το έξυπνο τελείωμα του Ρικάρντο έδωσαν «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 10-6. Στη συνέχεια ο Τζούνιορ με δύο συνεχόμενους άσους ξεσήκωσε το Ζηρίνειο διαμορφώνοντας το 13-7. Η ομάδα του Έβρου με σερί 0-3 πλησίασε 13-10, όμως το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρικάρντο και η κόντρα του Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσαν το 17-11. Η Κηφισιά έμεινε μπροστά και «σφράγισε» το πολύτιμο τρίποντο κατακτώντας το σετ 25-17 με άσο του Ρικάρντο.

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης μετά το τέλος του αγώνα με τον Άθλο δήλωσε: “Σήμερα κρατήσαμε σε καλά επίπεδα το side out, όμως στο break point κάναμε πολλά αβίαστα λάθη. Όταν αποφασίσαμε να περιορίσουμε τα ατομικά λάθη και να παίξουμε ως ομάδας θεωρώ ότι ήρθε και η νίκη.
Η απώλεια του 2ου σετ και μάλιστα με τον τρόπο που ήρθε μας έδωσε να καταλάβουμε πώς αν δεν παίξουμε ως ομάδα δεν θα παίρναμε το αποτέλεσμα. Ευτυχώς προσαρμοστήκαμε στις συνθήκες του αγώνα και πήραμε τη νίκη.
Παρόλα τα προβλήματα που έχουμε όλοι οι αθλητές μου έδωσαν το εκατό τοις εκατό. Αυτό που έχουμε πετύχει στον β΄ γύρο και στα play off είναι μία τρομερή υπέρβαση. Στα μάτια τα δικά μου είμαστε οι πρωταθλητές γιατί βρισκόμασταν για πολλές αγωνιστικές με την πλάτη στον τοίχο. Πέρα από ικανότητα χρειάστηκε ψυχική αντοχή.
Τώρα κοιτάμε το παιχνίδι με τον Πήγασο, ένα δύσκολο παιχνίδι με μία ικανή και έμπειρη ομάδα. Η μόνη μας σκέψη είναι να κάνουμε μία καλή εμφάνιση και να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε”.
Ο διαγώνιος της Κηφισιάς Στεφάν Οκοσάνοβιτς μετά το τέλος του αγώνα με τον Άθλο δήλωσε: “Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία δυνατή ομάδα όπως ο Άθλος. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχαμε την απαραίτητη συγκέντρωση και πήραμε την πολύτιμη νίκη.
Η Ευρώπη αυτή τη στιγμή είναι τόσο κοντά όσο και μακριά. Κάναμε μία νίκη, αλλά ακόμα τίποτα δεν έχει τελειώσει. Το παιχνίδι με τον Πήγασο είναι δύσκολο και εμείς θα πρέπει να παίξουμε με συγκέντρωση για να πάρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα”.

Ο Ρουμάνος προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας, Κριστιάν Τσιτιγκόϊ μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Χωρίς το βασικό μας Βραζιλιάνο διαγώνιο και με τον Απόνζα, προερχόμενο από τραυματισμό, με με μόλις 5 προπονήσεις, παλέψαμε για το καλύτερο. Δυστυχώς, τόσο ομαδικά, όσο και ατομικά δεν αποδώσαμε καλό βόλεϊ και χωρίς να έχουμε πολύτιμες λύσεις γνωρίσαμε δίκαια την ήττα. Την επόμενη αγωνιστική έχουμε ρεπό και θα το εκμεταλλευτούμε για δουλέψουμε όσο πιο σκληρά γίνεται, ώστε να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι στο τελευταίο ματς της σεζόν στην Ορεστιάδα.

Ο Κολομβιανός διαγώνιος Λέινερ Απόνζα Καραμπαλί μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Παρά το προβάδισμα της Κηφισιάς, προσπαθήσαμε να «χτυπήσουμε» το ματς και ανεβάζοντας την απόδοσή μας σε όλους τους τομείς στο 2ο σετ ισοφαρίσαμε 1-1. Μετά όμως οι αντίπαλοι μας πίεσαν, κάναμε εύκολα λάθη και αρχίσαμε να πέφτουμε ψυχολογικά με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα. Πρέπει όμως ως ομάδα να παλεύουμε κάθε πόντο, ανεξάρτητα αν κερδίζουμε η όχι…»

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-23, 22-25, 25-16, 25-17)

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων ενώ του Άθλου Ορεστιάδας από 5 άσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Γκλάντστοουν 9 (5/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ρικάρντο 21 (19/35 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 32% άριστες), Μπόγιτς 9 (8/24 επ., 1 άσος, 50% υπ. – 12% άριστες), Σπηλιώτης 6 (2/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 17 (13/22 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ., 52% υπ. – 24% άριστες), Παύλου, Τζάρας

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτιγκόι): Ράμος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Καράμπαλι 16 (14/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπέικ 12 (9/17 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 13% άριστες), Κιν 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης 1 (1/7 επ.), Χάτσεσον 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 12% άριστες) / Συναδινός (λ., 48% υπ. – 26% άριστες), Διαμαντίδης (λ., 80% υπ.), Μποζίδης Π. 1 (1 άσος)

Photo by: Andreas Papakonstantinou / Tourette Photography