Να περάσει ο επόμενος

Εύκολη νίκη με 3-0 (25-22, 25-15, 25-13) σημείωσε την 3η αγωνιστική της Α1 η ΑΕΚ, καθώς οι Μακεδόνες Αξιού κατάφεραν να κόντραρουν την Ένωση μόνο στο πρώτο σετ.

Με τρίποντο και μάλιστα εύκολο προχώρησε η ΑΕΚ την Τετάρτη και την εμβόλιμη 3η αγωνιστική. Οι «κιτρινόμαυρες» επικράτησαν με 3-0 των Μακεδόνων Αξιού, σε κύριένα παιχνίδι όπου η…. «κόντρα» υπήρξε μόνο στο πρώτο σετ του αγώνα όταν και οι Θεσσαλονικιές κατάφεραν να αντεπιτεθούν στο τέλος.

Με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ αλλά και με τις Αργυροπούλου, Ιβάνοβα και εν συνεχεία και την Λαγουδάκη να τελειώνουν τις επιθέσεις τους η ΑΕΚ δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των Μακεδόνων.

Οι γηπεδούχες του Μανώλη Ρουμελιώτη παρά το γεγονός πως ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και έφθασαν στο 8-3 και το 13-7 και λίγο αργότερα έκαναν το 20-13 κάπου χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στις Θεσσαλονικιές να μειώσουν σε 23-19 και 24-22. Ωστόσο ο πόντος της Ιβάνοβα έγραψε το 25-22 και έδωσε το προβάδισμα με 1-0.

Στα επόμενα δύο σετ του αγώνα η ΑΕΚ φρόντισε να ανεβάσει την απόδοσή της και να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και τον έλεγχο του παιχνιδιού εκμεταλλευόμενη παράλληλα τα πολλά εύκολα λάθη των Μακεδών που έμειναν κοντά στις «κιτρινόμαυρες» μέχρι το 12-10.

Το 25-15 και 25-13 αποτυπώνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Μανώλη Ρουμελιώτη να χρησιμοποιήσει στο παιχνίδι μεταξύ άλλων και την 15χρονη Τοντάϊ, ενώ χρησιμοποιήθηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα και η Λαγουδάκη που βοήθησε αρκετά.

Το τελικό 3-0 χάρισε στην ΑΕΚ την 3η συνεχόμενη νίκη της, αφήνοντας τους Μακεδόνες Αξιού να αναζητούν την επόμενη αγωνιστική την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Όπλο της ΑΕΚ στην αναμέτρηση το πολύ καλό σερβίς το οποίο χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και κατά συνέπεια έδωσε την ευκαιρία στο μπλοκ να σταματά εύκολα τις επιθέσεις των αθλητριών των Μακεδόνων.

Ρουμελιώτης (προπονητής ΑΕΚ): «Παίξαμε καλά, όπως είχαμε σχεδιάσει ενώ δώσαμε κάποιες ανάσες σε ορισμένα κορίτσια κι όσες έπαιξαν βοήθησαν αρκετά. Οι Μακεδόνες είναι ένα πολύ μαχητικό σύνολο που θα δυσκολέψει αρκετές ομάδες, όμως σήμερα τους πιέσαμε αρκετά στο σερβίς και ήμασταν καλοί στο κομμάτι μπλοκ – άμυνα. Έχουμε μπροστά μας το τρίτο ματς της εβδομάδας στην έδρα του Ηρακλή, όπου πρέπει να διαχειριστούμε και την κούραση για να διεκδικήσουμε τη νίκη»

Σκουλικάρης (προπονητής Μακεδόνων): «Η νίκη της ΑΕΚ είναι δίκαια, αλλά αν δεν υποτιμούσαμε τον εαυτό μας θα μπορούσαμε να πάρουμε κάποιο σετ. Έχουμε μια νεανική ομάδα και ξέραμε τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίζαμε στην αρχή της σεζόν αλλά σιγά, σιγά θα πρέπει να αρχίσουμε να παίρνουμε και βαθμούς για να ανέβουμε και ψυχολογικά».

Τα σετ: 25-22, 25-15, 25-13

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 7 (2/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κουνάδη 2 (2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (11/28 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 33% άριστες), Γιακουμή 8 (1/4 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 33% υπ. – 20% άριστες), Κακουράτου –λ (58% υπ. – 42% άριστες) / Φάκη, Ρίζου, Πατέλη, Τοντάι, Λαγουδάκη 5 (5/11 επ., 50% υπ. – 50% άριστες)
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 7 (5/33 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Νέβιλ 13 (12/33 επ., 1 άσο), Πολυνοπούλου 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (2 μπλοκ), Σπανού 2 (2 μπλοκ), Γάτση 4 (4/19 επ., 33% υπ. – 14% άριστες), Μυρίδου –λ (38% υπ. – 31% άριστες) / Γκοβεδάρου 1 (1 άσο), Χαραβελούλη, Καραφουλλίδου