Νίκη και προβάδισμα για Παναθηναϊκό

Τη νίκη με 3-1 επί του ΑΟ Θήρας πανηγύρισε στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός και ξεκίνησε νικηφόρα στα ημιτελικά του πρωταθλήματος κάνοντας το 1-0 στην σειρά των αγώνων έχοντας κορυφαία την Μερτέκη..

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να τελειώνει γρήγορα με την σειρά των ημιτελικών επικρατώντας με 3-1 της Σαντορίνης που προδόθηκε από τα πολλά λάθη της.

Αντίθετα οι γηπεδούχες με πολύ καλό σερβίς, αλλά και μπλοκ «βραχυκύκλωσαν» τις «κυανόλευκες» και με τη νίκη τους έκαναν το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών διατηρώντας παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας.

Η Σαντορίνη προσπάθησε να αντιδράσει μετά το 2-0, όταν και μείωσε σε 2-1, ωστόσο αυτό δεν είχε συνέχεια μιας και ο Παναθηναϊκός με αποκάλυψη την Μερτέκη ολοκλήρωσε με ανατροπή στο 4ο σετ αυτό που ξεκίνησε και με το 3-1 ανανέωσε το ραντεβού του με τις «κυανόλευκες» για το Σάββατο και τον 2ο ημιτελικό…

Εύκολα το 1-0

Οι «πράσινες» του Δημήτρη Καζάζη αποφασισμένες να κρατήσουν το πλεονέκτημα έδρας ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και με αποτελεσματικές επιθέσεις και μπλοκ πήραν από την αρχή το προβάδισμα φροντίζοντας να το διατηρήσουν μέχρι τέλους.

Με τις Μερτέκη, Τσίμα και Νομικού ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολα το 8-5 για να φθάσει λίγο αργότερα στο 13-6 με πλασέ της Κουτουξίδου.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι «πράσινες» και με την Σαντορίνη να κάνει αρκετά λάθη το σκορ πήγε στο 19-10.

Οι «κυανόλευκες» του Απόστολου Οικονόμου με άσχημα ποσοστά στην επίθεση δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι αφού οι γηπεδούχες έκαναν εύκολα το 22-13 και με επίθεση της Τσίμα έγραψαν το 25-16 και το 1-0.

Ανέβηκε ο ΑΟΘ αλλά ο ΠΑΟ το 2-0

Στο δεύτερο σετ όπως και στο πρώτο οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6, όμως οι «πράσινες» με τις Μερτέκη και το μπλοκ στην Γεωργιάδου έκαναν το 8-6 και λίγο μετά το 12-6.

Ωστόσο η Σαντορίνη με την Μπρίνκμαν  τα συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού και την Γεωργιάδη ισοφάρισε σε 12-12 και 14-14 για να πάρει το προβάδισμα με άσο της Γεωργιάδη που έκανε το 15-16.

Με τα λάθη σερβίς των ομάδων το σκορ πήγε στο 17-17, ωστόσο οι «κυανόλευκες» φρόντισαν με την Μπρίνκμαν, την Βίντοβιτς έφθασαν στο 18-20.

Οι «πράσινες» όμως με τις Κωνσταντινίδου, Μόλναρ, Νομικού και την άουτ επίθεση της Βίντοβιτς και Καραφουρλίδου έκαναν το 24-20 για να τελειώσει το σετ με επίθεση της Θεσσαλονικιάς κεντρικής στο 25-22.

Αντεπίθεση από την Σαντορίνη

Στο τρίτο σετ η Σαντορίνη με αυτοσυγκέντρωση και περισσότερο πάθος προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα όταν και προηγήθηκε με 8-10 και 9-11 με το λάθος σερβίς της Μερτέκη. Το λάθος της Μόλναρ,της Κουτουξίδου και της Κωνσταντινίδου έφερε τις «κυανόλευκες» στο 10-14 αναγκάζοντας τον Καζάζη σε ταϊμ-άουτ.

Με την Κιγιάκοβα το σκορ πήγε στο 11-15, ο Παναθηναϊκός όμως με την Μερτέκη μείωσε στο 13-15 και λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 17-17 με τους πόντους της Μερτέκη και την άουτ επίθεση της Γεωργιάδου.

Η Σαντορίνη με ένα μικρό σερί άπό Κιγιάκοβα και Οικονομίδου προηγήθηκε με 18-20 όμως ο Παναθηναϊκός έφθασε γρήγορα στο 20-20, ωστόσο οι φιλοξενούμενες με την Βίντοβιτς και το μπλοκ στην Μερτέκη απέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα με 20-22.

Η άστοχη επίθεση της Κωνσταντινίδου και το πλασέ της Βεργίδου έφερε το σετ μπλοκ στην Σαντορίνη με 20-24 για να μειώσει τελικά σε 2-1 με το λάθος της Κουτουξίδου που έφερε το 20-25.

Μερτέκη και ανατροπή

Στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με την Μερτέκη διαγώνιο προηγήθηκε με 6-3 και 7-5 με την Τσίμα, όμως η Σαντορίνη με την Μπρίνκμαν και το λάθος της Κουτουξίδου έκανε το 7-8.

Με περισσότερες δυνάμεις καλό μπλοκ και τον άσο της Βίντοβιτς η Σαντορίνη έκανε το 11-14, ενώ με νέο άσο της Βεργίδου λίγο μετά έγινε το 14-19 βάζοντας τις βάσεις για την ισοφάριση.

Η διαφορά ανέβηκε στο +6 για τις νησιώτισσες (14-20), ωστόσο ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 17-20 και 18-21. Η Τσίμα εκμεταλλευόμενη το καλό σερβίς της Μόλναρ έκανε το 19-21, όμως η Κιγιάκοβα ανέβασε το σκορ στο 19-22.

Ο Παναθηναϊκός με μπλοκ στην Βίντοβιτς μείωσε σε 21-22, ωστόσο η άμυνα της Μόλναρ έκανε το 21-23. Οι γηπεδούχες όμως με ένα λάθος της Σαντορίνης και τρεις συνεχόμενος άσους της Μερτέκη έκαναν το 25-23 φθάνοντας στο 3-1.

Δημήτρης Καζάζης: «Ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι και προηγηθήκαμε 2-0 σετ. Ωστόσο, μετά χαλαρώσαμε και η Σαντορίνη έφτασε μια ανάσα από το να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Παρόλα αυτά το θετικό είναι ότι καταφέραμε να αντιδράσουμε στο τέλος με τη Μερτέκη και φτάσαμε στη νίκη και στο πρώτο βήμα στα πλέι οφ, που ήταν ζητούμενο».

Απόστολος Οικονόμου: «Στο πρώτο δεν υπήρχαμε στο παιχνίδι, κάναμε πάρα πολλά λάθη. ενώ στο δεύτερο σετ μέχρι το 20-20 πηγαίναμε καλά αλλά «χαρίσαμε» το σετ στον Παναθηναϊκό. Στο τρίτο σετ, μπήκαμε καλύτερα και μειώσαμε αλλά και πάλι στο τέταρτο ενώ ήμασταν μπροστά με 23-21 δεν είχαμε το καθαρό μυαλό στο τέλος για οδηγήσουμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Από εκεί και πέρα, συγχαρητήρια στον ΠΑΟ, κρατάμε ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί από το δεύτερο σετ και το Σάββατο θέλουμε στη Σαντορίνη με τη βοήθεια του κόσμου να ισοφαρίσουμε σε 1-1 και να ξανάρθουμε στην Κυψέλη. Το ματς αυτό τελείωσε. Το ξεχνάμε και κοιτάμε το επόμενο».

Τα σετ: 25-16, 25-22, 20-25, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης) Μερτέκη 19 (14/34 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κουτουξίδου 4 (2/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκούζου 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Μόλναρ 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Τσίμα 13 (11/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 17% άριστες), Κωνσταντινίδου 14 (9/17 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ρόγκα -λ (44% υπ. – 34% άριστες) / Νομικού 2 (2/6 επ.), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Καββαδία.

ΑΟ ΘHΡΑΣ (Οικονόμου) Γεωργιάδου 5 (3/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 10 (8/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 39% άριστες), Οικονομίδου 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 24% άριστες), Βεργίδου 2 (1/6 επ., 1 άσο), Βίντοβιτς 16 (13/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (71% υπ. – 53% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη.