Νικηφόρο ντεμπούτο για Παγκράτι και ΑΕ Αμπελόκηπων

Παγκράτι και ΑΕ Αμπελοκήπων ξεκίνησαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους κατά την 1η αγωνιστική του Α Ομίλου της Β Εθνικής ΕΣΠΑΑΑ καθώς επικράτησαν αμφώτεροι εκτός έδρας με 3-0 επί Εθνικού και Γκράβας αντίστοιχα…

Ο ΑΟ Παγκρατίου πήρε τη νίκη με 0-3 κόντρα στον ΓΣ Εθνικό κάνοντας πολύ καλό παιχνίδι. Και στα τρία σετ η ομάδα του Παγκρατίου είχε την κυριαρχία και με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση και

σταθερότητα στην υποδοχή κατάφερε να φτάσει στο 0-3. Δεύτερη νίκη και πρώτο τρίποντο για την ΑΕ Αμπελοκήπων που πέρασε δύσκολα από την έδρα της ΑΕ Γκράβας. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι τέλους και στα τρία σετ αλλά η ΑΕ Αμπελοκήπων ήταν πιο αποτελεσματική στα κρίσιμα σημεία και έστω και δύσκολα έφτασε στο 0-3 και είναι έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο ΑΟ Παγκρατίου.

Νίκη για τον Πανελλήνιο με 3-0 επί του ΕΑΟ Σπάτων σε ένα ωραίο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους αλλά ο Πανελλήνιος ήταν ανώτερος και πίεσε τόσο από το σερβίς όσο και από το μπλοκ με αποτέλεσμα να πάρει το τρίποντο και να φτάσει τους 4 βαθμούς. Έναν βαθμό πίσω βρίσκεται η ΟΠΕ Χαλκίδας που πανηγύρισε την πρώτη νίκη για φέτος. Ο ΓΣ Κυψέλης δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι αλλά προσπάθησε να ανακάμψει στο δεύτερο και το τρίτο σετ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν στο τελικό 3-0 και μαζί στους 3 βαθμούς σε 2 αγώνες.