Νίκησε κούραση και Πορφύρα!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Θήρας από το κλειστό «Π.Σαλπέας» με 3-0 κόντρα στον μαχητικό Πορφύρα για την 18η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Η ομάδα της Σαντορίνης με το τρίποντο αυτό, διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση εξαιτίας καλύτερης ισοβαθμίας με τον ΠΑΟ ενώ παράλληλα με την εξαιρετική διαχείριση του ρόστερ από τον Απόστολο Οικονόμου, κατάφερε να νικήσει και την μεγάλη κούραση από το κυπελλικό θρίλερ (3-2) με τον ΠΑΟ στην Κυψέλη πριν 48 ώρες!

Από την άλλη ο Πορφύρας ήταν για άλλη μια φορά αρκετά μαχητικός στην έδρα του και σε συνδυασμό με την κόπωση της αντιπάλου του, ζόρισε όσο μπορούσε την ομάδα της Σαντορίνης, ειδικά στα δύο πρώτα σετ και την υποχρέωσε να ξοδέψει πολύ ενέργεια στο γήπεδο για να μπορέσει να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα. Το τελικό 3-0 κράτησε την ομάδα της Φρεαττύδας στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Απο τις νικήτριες κορυφαία η αρχηγός Νίκη Μουντάκη με 12 πόντους και 67% υποδοχή, καθοριστικές και με καλά τελειώματα σε κρισιμες επιθέσεις οι κεντρικές Γεωργιάδου με 9 και Οικονομίδου με 8, κουρασμένη και πολύ κάτω απο τα στάνταρ της η Μπρίνκμαν με 13 πόντους, αρκετά καλή και η λίμπερο Αρτακιανού με 82% υποδοχή. Απο τον Πορφύρα διακρίθηκαν η Χρήστου με 10 κ 58% υποδοχή και η Καράκου με 6.

Ένα μεγάλο θρίλερ ήταν το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να παλεύουν σαν ίσος προς ίσο και με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο, 11-12, 13-14, 14-16. Στη συνέχεια η Θήρα ξέφυγε με 17-21 αλλα το παθος των γηπεδούχων με την βοήθεια των φιλάθλων, έφεραν σερί 5-0 και οι παίκτριες του Πανδή πήραν προβάδισμα με 22-21 και λίγο αργότερα έφτασαν σε σετ μπολ με 24-22! Δεν μπόρεσαν όμως να τελειώσουν το σετ απο το άγχος και την απειρία τους και η Σαντορίνη με δύο μπλοκ και ισάριθμες κόντρες έκανε μίνι ανατροπή με 24-26 και πήρε ένα πολυ δύσκολο προβάδισμα με 0-1 σετ.

Μάχη είχαμε και στο δεύτερο σετ με την Θήρα να έχει μικρό προβάδισμα 4-5 πόντων και τον Πορφύρα με τη βοήθεια του κόσμου του να μην τα παρατάει, 9-14, 10-15, 16-19, 19-23 και 20-25 με την ομάδα της Σαντορίνης να «κλειδώνει» ουσιαστικά τη νίκη.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικό με τον απογοητευμένο Πορφύρα να μην έχει άλλες δυνάμεις και τη Θήρα να ξεφεύγει με 8-22 και να τελειώνει το σετ με 10-25 και συνολικό σκορ 0-3.

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Στα δύο σετ παίξαμε πολύ καλά, αλλά μετά στο τρίτο σετ όταν άνοιξε η διαφορά δώσαμε χρόνο στα υπόλοιπα παιδιά από τις ακαδημίες του συλλόγου κι αυτό είναι που κρατάμε από το σημερινό αγώνα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια καθώς σε ένα ακόμη παιχνίδι με μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος ήμασταν μαχητικοί και ανταγωνιστικοί.

Απόστολος Οικονόμου: (Θήρα) «Συγχαρητήρια στον Πορφύρα και τον ευχαριστούμε για την φιλοξενία. Ο αντίπαλος μας σε ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξε αυτό που μπορούσε και στάθηκε με αξιοπρέπεια ενώ αντιθέτως θεωρώ ότι η δική μου ομάδα έχει κάνει τα δύο χειρότερα σετ στη φετινή σεζόν. Όσο κι αν υπάρχουν δικαιολογίες δεν πρέπει να σταθούμε σ’ αυτές, γιατί όταν είσαι ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι κάποες καταστάσεις.

Τα σετ: 24-26, 20-25, 10-25.

Πορφύρας (Πανδής) Γκούρα 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 2 (2/19 επ., 71% υπ. – 57% άριστες), Χρήστου 10 (8/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 37% άριστες), Καράκου 6 (4/14 επ., 2 άσοι), Θεοχάρη 4 (2/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπούρμπη, Σκυθιώτη -λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Λιάρου -λ (25% υπ. – 25% άριστες), Χαλβατζή, Θαλασσινού 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Σιδεράτου, Παλημέρη 1 (1/1 επ.).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 13 (10/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Μουντάκη 12 (10/19 επ., 2 άσοι, 67% υπ. – 60% άριστες), Οικονομίδου 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 5 (5/20 επ.), Αρτακιανού -λ (82% υπ. – 45% άριστες) / Καραφουλίδου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κιγιάκοβα, Σκορδίλη.

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...