Ολική ανατροπή για Φίλιππο Βέροιας στη Νέα Σμύρνη

Με τη 2η νίκη του στον Α Όμιλο των Play-out επιστρέφει στην βάση του ο Φίλιππος Βέροιας καθώς σε ένα ανατρεπτικό παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Μίλωνα τελικά κατάφερε να επιστρέψει και με το 3-2 να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη.

Στη Νέα Σμύρνη ο Μίλωνας μπορεί να έφθασε μια ανάσα από τη νίκη κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, στο τέλος δεν κατάφερε να χαμογελάσει καθώς η ομάδα της Ημαθίας με κορυφαίους τους Γιώργο Τζιουμάκα που είχε 25 πόντους και τον Στουντζίνσκι που σταμάτησε στους 20 έκανε την ολική ανατροπή και με δύο νίκες στα τρία παιχνίδια της στα play-out μειωσε την διαφορά της στον πόντο από τους “πράσινους” στην 6η θέση.

Απο την άλλη πλευρά ο Μίλωνας έχοντας τον Χαντ στους 37 πόντους θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι στο 3-1 όταν και προηγήθηκε με 17-14 στο τέταρτο σετ ή να πάρει τη νίκη στο ταϊ-μπρεϊκ όταν έκανε το 14-13 και το 15-14, ωστόσο έχασε τους καθοριστικούς πόντους που του κόστισαν και τη νίκη.

Με τον αρχηγό Κώστα Προύσαλη να επιστρέφει έπειτα από δύο μήνες ξανά στο αρχικό σχήμα της ομάδας του, οι «ερυθρόλευκοι της Βέροιας, με αποτελεσματικότητα στην επίθεση προηγήθηκαν 6-10, αλλά οι γηπεδούχοι με με ένα σερί 4-0 ισοφάρισαν δια χειρός Χαντ σε 10-10. Καλές ενέργειες από επίθεση και σερβίς του Χανδρινού, μία… φωτοβολίδα του Χαντ, έδωσαν στη συνέχεια την ύψιστη τιμής ς στους «πράσινους» της Ν. Σμύρνης 19-14. Στο 21-17 ο κ. Τζιουμάκας πέρασε στο ματς τους Γραμμενούδη, Βαρβεσιώτη αντί των Προύσαλη, Γ. Τζιουμάκα για δύο φάσεις, αλλά ο Μίλωνας με εντυπωσιακές επιθέσεις Χανδρνού και Χαντ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κέρδισε το σετ με 25-21 κάνοντας το 1-0.

Το β’ σετ ξεκίνησε με το Μίλωνα να προηγείται 8-3 από λάθη των φιλοξενούμενων σε υποδοχή και άμυνα. Καλοστημένο μπλοκ και σερβίς των γηπεδούχων ανέβασαν την διαφορά στο 16-7, ενώ από λάθος του Φίλιππου Βέροιας «η ψαλίδα άνοιξε» σε διψήφιο νούμερο, 18-8. Στο 19 -10 είχαμε την τριπλή αλλαγή του κ. Τζιουμάκα, Γραμμενούδη, Μιχελάκη, Βαρβεσιώτη αντί Προύσαλη, Στ. και Γιώργου Τζιουμάκα αντίστοιχα και το Μίλωνα, με τις αλλαγές των Μαντέκα, Α. Χανδρινού αντί των Λάππα, Δαρίδη αντίστοιχα να φτάνει με συνοπτικές διαδικασίες στην κατάκτηση και του β’ σετ με 25-15.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο αμφίρροπο, αφού ο Φίλιππος Βέροιας στην προσπάθειά του να παραμείνει ζωντανός στο ματς, πήγαινε χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 15-15, όπου σε εκείνο το σημείο ο Μίλωνας ξέφυγε με επίθεση Χαντ και άστοχη επίθεση Γάτση για πρώτη φορά στο σετ με δύο πόντους, 17-15. Το σκληρό «μπρα ντε φερ» των δύο ομάδων συνεχίστηκε και μετά την ισοφάριση του Φιλίππου 17-17, έως το 20-20, καθώς κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με επίθεση Φέρελ 23-20 και μείωσαν σε 2-1 σετ με 25-23, από εντυπωσιακή επίθεση του Στουτζίνσκι.

Ανάλογη εικόνα είχε και το τέταρτο σετ, όπου ο Φίλιππος ανεβασμένος στο μπλοκ, πήγανε με επιθετική αιχμή τον Γ. Τζιουμάκα πόντο πόντο μέχρι και το 13-13. Κάπου εκεί απανωτά λάθη των ερυθρόλευκων της Βέροιας, έδωσαν αέρα 3 πόντων στο Μίλωνα, 16-13. Από λάθη των γηπεδούχων η ομάδα του Σ. Τζιουμάκα μείωσε στον πόντο, 18-17 και με άσο του Γάτση πήρε κεφάλι στο σκορ 20-22. Κάπου εκεί το σετ εξελίχθηκε σε ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς έπειτα από συγκλονιστικές εναλλαγές στο σκορ και 6 χαμένα σετ μπολ ο Φίλιππος Βέροιας με μπλοκ του Φέρελ έφερε με 30-28 στα ίσα τα σετ και έστειλε το ματς στη ρουλέτα του τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ η κόκκινη κάρτα της κ. Κυριοπούλου σε διαμαρτυρία των φιλοξενούμενων για διπλή μπαλιά, έδωσε προβάδισμα 3-0 στον Μίλωνα και προκάλεσε το εκνευρισμό των αθλητών του Σ. Τζιουμάκα. Με τον φαρμακερό αριστερό του Λάππα να δίνει πολλές λύσεις οι γηπεδούχοι πέρασαν επικεφαλής στην αλλαγή τερέν με 8-5. Ο πόντος του λίμπερο Μπουράκη με απαράμιλλο ποδοσφαιρικό στυλ μείωσε στον πόντο 10-9. Το λάθος του Λάππα για πρώτη φορά έφερε το σκορ στα ίσα 12-12, με τις δύο ομάδες να φθάνουν στο 14-14.

Εκεί έγινε και η φάση που έκρινε εν πολύς και την αναμέτρηση καθώς ο Β διαιτητής αρχικά έδωσε λάθος θέσεις στον Μίλωνα προκαλώντας την έκρηξη του Σάκη Ψάρρα. Τελικά ο διαιτητής του αγώνα πήρε πίσω την αρχική του απόφαση ωστόσο ο τεχνικός των γηπεδούχων αποβλήθηκε. Παρά την αναστάτωση ο Μίλωνας έφθασε στο ματς -μπολ με το 15-14, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Στουτζίνσκι και την άστοχη επίθεση του Χανδρινού κατάφεραν να φθάσουν στο 17-15 και με το 3-2 να πανηγυρίσουν τη νίκη.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-14, 23-25, 28-30, 15-17) σε 133′

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (14/28 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. – 38% άριστες), Μάζιαρζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 37 (32/46 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Δορδοκίδης, Λάππας 12 (12/21 επ., 58% υπ. – 37% άριστες) / Δαρίδης (λ, 70% υπ. – 35% άριστες), Μαντέκας, Χανδρινός Α., Κάβουρας.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. – 32% άριστες), Γάτσης 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 25 (22/31 επ., 3 μπλοκ), Στουντζίνσκι 20 (20/37 επ., 76% υπ. – 46% άριστες), Φερέλ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ. -35% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης 1 (1/3 επ.), Βαρβεσιώτης 1 (1/3 επ.).