Ολυμπιακός έτοιμος για “sweep”

Ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου πρωταθλήματος της ιστορίας του βρίσκεται ο Ολυμπιακός, καθώς οι “ερυθρόλευκες” του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επικράτησαν με 3-1 της Σαντορίνης και με το 2-0 στις νίκες την Πέμπτη είναι έτοιμοι να κάνουν το “sweep” στην σειρά των τελικών.

Ένα πολύ καλό ξεκίνημα στον 2ο τελικό της Σαντορίνης έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 0-2 απέναντι στις γηπεδούχες του ΑΟ Θήρας βάζοντας παράλληλα τις βάσεις για τη νίκη που τελικά ήρθε με το 3-1.

Μια νίκη που φέρνει τις “ερυθρόλευκες” μια ανάσα από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος αλλά και του 4ου συνεχόμενου νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλό σερβίς, μπλοκ αλλά και κορυφαίες τις Γιώτα, Λαζάρεβιτς και Μαλασαϊ κατάφερε να επιβληθεί των “κυανόλευκων” και να πλέον να ετοιμάζεται για…. φιέστα την Πέμπτη στον Πειραιά.

Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς μπήκαν αποφασισμένες στο παιχνίδι προηγούμενες γρήγορα με 0-4 και 5-8 στο πρώτο σετ, ωστόσο οι γηπεδούχες με τις Βίντοβιτς και Μπρίνκμαν ισοφάρισαν σε 9-9.

Ωστόσο μετά το 10-10 ο Ολυμπιακός με τις Τσβετάνοβα και Λαζάρεβιτς έτρεξαν ένα σερί 2-15 κάνοντας το 12-24 και με το λάθος σερβίς της Οικονομίδου έκανε το 14-25 και το 0-1.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό που μετά το 2-2 έκανε το 2-8 με Τσβετάνοβα, και λίγο αργότερα το 5-13 με άσο της Λαζάρεβιτς αποσυντονίζοντας πλήρως τις νησιώτισσες.

Ο Ολυμπιακός κρατώντας τον ίδιο ρυθμό δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες κάνοντας το 9-17 και το 12-20 για να τελειώσει το σετ και πάλι με λάθος σερβίς της Οικονομίδου που έγραψε το 15-25 και το 0-2.

Στο τρίτο σετ έγινε πολύ καλό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 5-5. Οι “κυανόλευκες” με την Μπρίνκμαν έκαναν το 9-5 και είχαν το προβάδισμα φθάνοντας στο 12-10.

Εκεί ο Ολυμπιακός με την Γιώτα και με τα εντυπωσιακά στοπ της Τσβετάνοβα στην Μπρίνκμαν προσπέρασε σε 12-14 και λίγο αργότερα 14-15.

Ωστόσο η Σαντορίνη έδειξε πως θέλει να πάρει κάτι απο τον αγώνα και με την Γερμανίδα ακραία και τις Γεωργιάδη- Κιγιάκοβα έτρεξε ένα σερί 7-0 φθάνοντας στο 21-15. Παρά την προσπάθεια να μαζέψουν την διαφορά και να γίνουν απειλητικές οι φιλοξενούμενες δεν τα κατάφεραν και έτσι η Κιγιάκοβα έκανε το 25-20 δίνοντας στην ομάδα της δικαίωμα στο όνειρο.

Ένα όνειρο όμως που έμεινε όνειρο καθώς στο τέταρτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός δεν άφησε τις γηπεδούχες να κάνουν το παιχνίδι τους και με την Λαμπρούση και το σερβίς του έκανε με το “καλημέρα” το 1-6 και με αποτελεσματικές επιθέσεις από τις Μαλασαϊ-Τσβετάνοβα το 5-13.

Μια διαφορά ψυχολογίας που φρόντισε να διαχειριστεί ανάλογα ο Ολυμπιακός που έφθασε εύκολα στο 9-16 με τη Σαντορίνη να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση. Η Χριστοδούλου έκανε το 11-22 με την Χριστοδούλου, ενώ οι τίτλοι τέλους στον αγώνα έπεσαν με την Γιώτα που έγραψε τ 13-25 και το 1-3 μέσα σε πανηγυρισμούς…

Τα σετ: 14-25, 15-25, 25-20, 13-25
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 9 (5/20 επ., 4 άσοι, 60% υπ. – 52% αρ.), Οικονομίδου 1 (1/7 επ.) , Κιγάκοβα 8 (6/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 31% αρ.), Βεργίδου, Βίντοβιτς 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (55% υπ. – 18% αρ.) / Καραφουλίδου, Μουντάκη 2 (2/6 επ.), Τσβέκοβα 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βούβουλη
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 13 (7/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (8/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 45%αρ.), Μαλασάϊ 10 (8/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 33% αρ.) Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/9 επ., 1 άσο), Τσβετάνοβα 21 (18/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι-λ (62% υπ. – 50% αρ.) / Κωνσταντίνου 4 (4/5 επ.), Τέζα