CHALLENGE CUP

Παλικαρίσια πρόκριση του Εθνικού

Πανηγυρική πρόκριση στη φάση των “32” στο Τσάλεντζ Καπ πήρε ο  Εθνικός  Αλεξανδρούπολης που, αν και βρέθηκε να χάνει 0-1,  νίκησε για δεύτερη φορά σε μια εβδόμαδα τη Σλοβενική Μούρσκα Σομπότα  με 3-1 σετ.

Επόμενος αντίπαλος του Εθνικού, στη φάση των «32» της διοργάνωσης που παίζουν και οι ηττημένοι του CEV Cup,θα αντιμετωπίσει την Πριεβίντζα απο τη Σλοβακία που αποκλείστηκε με δύο ήττες απο τη γαλλική Τερουέλ.Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Αλεξανδρούπολη 2 Δεκεμβρίου και η ρεβάνς εκτός έδρας στις 16 του μήνα.

ethnikos_panvita2

Κορυφαίοι απο την ομάδα της Αλεξανδρούπολης που έπαιξε με μεγάλο πάθος και θέληση για τη νίκη-πρόκριση και ειχε πολυ καλό σέρβις και  13 μπλοκ, ο Ανέστης Δαλακούρας με 21 πόντους, ο Τουρανιάνιν με εκπληκτική στατιστική 14 (12/14), καθοριστικός ο Κιόσης με 9 αλλα και τα υπόλοιπα παιδιά του Μουστακίδη έδωσαν τα πάντα για να πάρουν τη «χρυσή» νίκη πρόκριση. Να σημειωθεί ότι ο Μουστακίδης έβαλε τον Ίλιτς  διαγώνιο.

Η εικόνα του ματς

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Σε εκείνο το σημείο διαδοχικά λάθη της ομάδας του Σάκη Μουστακίδη έδωσε την ευκαιρία στους Σλοβένους να πάρουν προβάδισμα τριών πόντων 16-19 και 18-22.

Με τον Ρόινικ να είναι αποτελεσματικός οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 18-24 και ο Φλίσαρ με μπλοκ άουτ έκανε το 19-25 και διαμόρφωσε το 0-1, «παγώνοντας» προσωρινά το κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Αποφασισμένος να γυρίσει το ματς μπήκαν οι παίκτες του Εθνικού στο δεύτερο σετ. Μ ε Τουρανιάνιν και Κιόσση οι Εβρίτες ξέφυγαν με 12-9 και 17-12. Η Σομπότα με σερί 2-7 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19 μετά από άουτ επίθεση του Ίλιτς.

ethnikos_panvita_dalakouras

Με ψύχραιμο τον Τουρανιάνιν και συνεχή μπλοκ σε Μπογκοζάλετς και Ρόινικ κατόρθωσε να ξεφύγει με 23-20, ο Α. Δαλακούρας έκανε το 24-20 και από άουτ σερβις του Πέλεμις, ο Εθνικός έκανε το 25-21 και έφερε το ματς στα ίσα (1-1) σετ.

Σ το τρίτο σετ η Πανβίτα προηγήθηκε με 6-8 απο λαθος θέσεις και άσο που δέχθηκε ο Αν.Δαλακούρας. Στο 7-9 απάντησαν οι Εβρίτες με άσο Ιλιτς 9-9, 10-12 και 12-12 μπλοκ Κιόση, 13-12 με μπλοκ αουτ Ανέστη Δαλακούρα, 14-12 απο λαθος Πανβίτα.

Ο Εθνικός στη συνέχεια πήρε κεφάλι με 18-14 απο άουτ επίθεση Σλοβένων, 18-16 , η Σομπότα μείωσε σε 19-18 από άουτ επίθεση Κώστα Δαλακούρα. Ο Τουρανιανιν έκανε το 20-18, 22-19 με άσο του Κώστα Δαλακούρα. Οι Σλοβένοι ισοφάρισαν σε 23-23 με ασο,25-25 26-25 με επίθεση του Κ. Δαλακούρα, 27-25 με επίθεση Κιόση σε πρώτο χρόνο και 2-1 σετ μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους .

Ο Εθνικός ήταν καταιγιστικός στο 4ο σε. Με Ιλιτς, Βλαχόπουλο ξέφυγε 7-0, 13-5, 15-9, 15-11. Οι Σλοβένοι με άσο του Ντετελα μείωσαν 16-15, 19-15 με επιθετικό κρεσέντο των αδελφών Δαλακούρα, 19-18, 20-19, 22-20 , 23-20 από άουτ σερβις Ρονικ. Στη συνέχεια είχαμε 23-21 από χαμένο σέρβις του Ιλιτς, 24-21 από επίθεση Κ. Δαλακούρα και το 25-21 από μπλοκ του Ανέστη Δαλακούρα που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Σάκης Μουστακίδης (προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης): «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη – πρόκριση. Δείξαμε χαρακτήρα και με καλή εμφάνιση γυρίσαμε τον αγώνα. Μετά την ήττα από τον Άρη, ήταν μα νίκη ψυχολογίας. Είχαμε προβλήματα, απουσίαζε ο Σούλιαγιτς που προστατεύτηκε ενόψει Ολυμπιακού. Χαίρομαι που έχω παίκτες που μπορούν να κρατήσουν την ομάδα και στην Ευρώπη. Μπορεί να κοστίζει σε χρήματα και κούραση αλλά οι αθλητές μας κερδίζουν από παραστάσεις, εμπειρίες, επιβραβεύονται για τον αγώνα που δίνουν Αξίζει τον κόπο.
Μας περιμένει ένας αγωνιστικός Γολγοθάς καθώς μέχρι τις 23 Δεκεμβρίου έχουμε αγώνες Τετάρτη – Σάββατο. Ο κόσμος μας έδωσε παλμό και ρυθμό και η αλήθεια είναι πως αυτά τα παιδιά αξίζουν χειροκρότημα για τη μεγάλη τους προσπάθεια. Ειλικιρινά χαίρομαι που είμαι ο προπονητής αυτών των παιδιών.

Ανέστης Δαλακούρας (ακραίος Εθνικού Αλεξανδρούπολης): Παρά την κούρασή μας θέλαμε και πήραμε τη νίκη πρόκριση. Θα μας βοηθήσει πού ψυχολογικά. Παρότι αιφνιδιαστήκαμε, ανεβάσαμε την απόδοσή μας και τελικά φτάσαμε με ανατροπή στη σημαντική για εμάς νίκη
Σάκης Μουστακίδης: «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη – πρόκριση. Δείξαμε χαρακτήρα και με καλή εμφάνιση γυρίσαμε τον αγώνα. Μετά την ήττα από τον Άρη, ήταν μα νίκη ψυχολογίας. Είχαμε προβλήματα, απουσίαζε ο Σούλιαγιτς που προστατεύτηκε ενόψει Ολυμπιακού. Χαίρομαι που έχω παίκτες που μπορούν να κρατήσουν την ομάδα και στην Ευρώπη. Μπορεί να κοστίζει σε χρήματα και κούραση αλλά οι αθλητές μας κερδίζουν από παραστάσεις, εμπειρίες, επιβραβεύονται για τον αγώνα που δίνουν Αξίζει τον κόπο.

Φους (προπονητής Πανβίτα): Προσπαθήσαμε να αιφνιδιάσουμε την ομάδα του Εθνικού . Προηγηθήκαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Κάναμε πολλά λάθη στη συνέχεια, δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε τα ατού του Εθνικού, παρότι δεν έπαιζε ο διαγώνιός του, είχαμε προβλήματα με την πάσα μας και το μοίρασμα του παιχνιδιού και ήρθε η ήττα. Δικαια προκρίθηκε η καλή ομάδα του Εθνικού αφού μας νίκησε δύο φορές.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Πανβίτα προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 27-25, 25-21

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης) Δαλακούρας Κ. 10 (8/19 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 38% άριστες), Ίλιτς 7 (4/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τουράνιανικ 14 (12/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (2/4 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 21 (16/38 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Δαρίδης -λ (53% υπ. – 29% άριστες ) / Βλαχόπουλος 2 (1/2 επ., 1 άσο), Σούλιαγιτς. Πανβίτα

Πόμγκραντ (Φούς) Ντέτελα 19 (15/29 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Πέλεμις 2 (2/5 επ.), Κβας 1 (1/2 επ.), Ρόγινικ 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 50% άριστες), Μπογκοζάλετς 21 (17/43 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Φλίσαρ 16 (12/18 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντρβάριτς 5(1/2 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μένιχ -λ (57% υπ. – 57% άριστες) / Κβας