CHALLENGE CUP

Παναθηναϊκός: Επόμενη στάση… Νορβηγία

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη-πρόκριση με 3-1 σετ στην Πράγα, παρότι η Οντολένα Βόντα τον αιφνιδιάστηκε στο πρώτο σετ. Οι “πράσινοι” ετοιμάζουν βαλίτσες για τον επόμενο αντίπαλο την Μπέργκεν από τη Νορβηγία για τη φάση των 16 του Challenge Cup.
Στο πρώτο σετ, οι Τσέχοι είχαν το εξωπραγματικό 78% στην επίθεση, με τον Παναθηναϊκό που αγωνίστηκε χωρίς το Ζήση με λίμπερο τον Κωστόπουλο να μην έχει μπλοκ αλλά και λύσεις. Η εικόνα άλλαξε στα επόμενα σετ, η ομάδα του Ανδρεόπουλο σοβαρεύτηκε μκαι ισοφάρισε για να τελειώσει τη… δουλειά στο τρίτο σετ. Εκεί, ο διεθνής μπλοκέρ Γιώργος Πετρέας ήταν καθοριστικός με τον Παναθηναϊκό να κάνει την ανατροπή και να κατακτά τη νίκη με 1-3.

Ο προπονητής του ΠΑΟ, Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε: «Ήταν μια δύσκολη νίκη σήμερα που συνοδεύτηκε με την πρόκριση μας στην επόμενη φάση. Όπως όλοι οι αγώνες στην Ευρώπη είναι δύσκολοι έτσι και αυτός είχε τα δικά του χαρακτηριστικά που πρέπει να ανεβάσεις ταχύτητες αν θέλεις να νικήσεις. Στο πρώτο σετ μας πιεσαν πολύ και δεν μπήκαμε καλά στο ματς. Παρόλα αυτά στη συνέχεια κάναμε αρκετά καλά χρονικά διαστήματα και περάσαμε στην επόμενη φάση που επίσης θα είναι δύσκολο το έργο μας. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε τον παράγοντα κούραση από τους αγώνες και τα ταξίδια ωστόσο το μυαλό μας βρίσκεται από τώρα στο σαββατιάτικο ματς στην Ορεστιάδα».

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 18-21, 21-25
4ο σετ: 5-8, 15-16, 17-21, 19-25
Τα σετ: 1-3 (25-15, 21-25, 21-25, 19-25) σε 102′
*Οι πόντοι της Οντολένα προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.
ΟΝΤΟΛΕΝΑ ΒΟΝΤΑ (Μάρτσιν Κρις): Κάρμοντι 2 (2/6 επ.), Χλάντικ 23 (22/28 επ., 1 άσσος), Σουλτς 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 18% άριστες), Τσάνσι 1 (1 άσσο), Σβόμποντα 9 (6/15 επ., 2 άσσο1, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 18% άριστες), Φεράρο 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ) / Γιέζεκ (λ, 63% υπ. – 50% άριστες), Χάντραβα (λ), Σεβαλιέ 1 (1/6 επ., 41% υπ.-29% άριστες), Τόμαν 4 (3/10 επ., 1 άσσος), Χόρακ 2 (2/2 επ.) Γιατσνίτσκι, Τσούκουρ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 8 (5/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ.-25% άριστες), Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (2/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 9 (9/17 επ., 43% υπ.-14% άριστες), Ερνάντεζ 17 (15/30 επ., 2 άσσοι) / Κωστόπουλος (λ, 50% υπ.-38% άριστες), Σερεμέτης, Γεωργίου, Μπάσης 2 (2/3 επ.), Μάρκου 3 (3/6 επ.).