CEV CUP

«Πάρτι» στον α’ τελικό για Μόντσα που πάει Κων/πολη για τη στέψη

Δύο σετ θα αρκούν στη Μόντσα στον προσεχή β’ τελικό του CEV Cup Γυναικών της Κωνσταντινούπολης, αφού μετά την κυριαρχία τους 3-0 (25-23, 25-15, 25-16) στον α’ τελικό επί της φιλοξενούμενης τουρκικής Γαλατασαράι, οι Ιταλίδες μπορούν ακόμη και με ήττα 3-2 σετ να σηκώσουν το βαρύτιμο τρόπαιο.

Η Μόντσα έκανε “πάρτι” στο φιλέ απέναντι στις Τουρκάλες και με 17 μπλοκ έναντι 2 των φιλοξενούμενων κατάφεραν με 17 πόντους της Βελγίδας Λίζα Βαν Χέκε, να κάμψουν την αρχική αντίσταση της “Γαλατά”, που είχε μοναδική παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων (18π) την Ρωσίδα τοπ σκόρερ της αναμέτρησης, Κοσέλεβα.

Η φετινή στέψη θα πραγματοποιηθεί στις 23/3 στην Κωνσταντινούπολη, με την τουρκική ομάδα να ελπίζει σε νίκη 3-0 ή 3-1 για να στείλει τον “τελικό των τελικών” στο “χρυσό” σετ. Πρώτος διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Θεσσαλονικιός Βασίλης Βασιλειάδης.