Νικηφόρο «ποδαρικό» στο 2018 για Ηρακλή Χαλκίδας

Με το δεξί” μπήκε στη νέα χρονιά ο Ηρακλής Χαλκίδας, ο οποίος στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague επικράτησε στο Αιγίνιο με 3-1 (26-24, 20-25, 25-23, 26-24) σετ της τοπικής Νίκης, στο ντέρμπι των φετινών “ομάδων έκπληξη” του πρωταθλήματος και έπειτα από ένα αμφίρροπο και ισοροπημένο ματς με συναρπαστικές ανατροπές,  “έγραψε” με όπλο του το σερβίς με επιτυχία το φινάλε του Ά γύρου. Τοπ σκόρερ της αναμέτρησης με 23 πόντους ο Τάπια των φιλοξενούμενων, ενώ γα τη νεοφώτιστη ομάδα 18 πόντους σημείωσε ο Μαυροβουνιώτης.

Στο κλειστό της Πιερίας οι δύο ομάδες προσπάθησαν και τη νέα χρονιά στο α’ μεταξύ τους επίσημο παιχνίδι στα “σαλόνια” του ελληνικού βόλεϊ να συνεχίσουν τις εντυπωσιακές τους πορείες, όμως στις λεπτομέρειες η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Με πρωταγωνιστές τους Ερικ Τάπια, Δημήτρη Χαραλαμπίδη ο Ηρακλής Χαλκίδας σημείωσε την 7η νίκη του και την τρίτη εκτός έδρας που τον ανέβασε στους 21 βαθμούς και διατηρήθηκε σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νίκη Αιγινίου στο ντεμπούτο του Λουκούμι ως βασικού γνώρισε έπειτα από τέσσερις νίκες, την πρώτη ήττα, στο πρώτο της παιχνίδι μετά την μεταγραφή του Ζένια Γκόρτσανιουκ στην Πολωνία. Η τελευταία φορά που είχε ηττηθεί ήταν 25 Νοεμβρίου. Κορυφαίοι της Νίκης ήταν οι Μαυροβουνιώτης, Ντίνας.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 10-10 του 1ου σετ. Δύο επιθέσεις του Τάπια και μία του Χαραλαμπίδη έκαναν το 13-10 για τον Ηρακλή που μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το προβάδισμα και μάλιστα προηγήθηκε 24-21 με τον Μακ Γουίλιαμ. Ο Κολτσιάκης έχασε το σερβίς, ο Γκελίνσκι και ο Μακ Γουίλιαμ έκαναν δύο λάθη και η Νίκη ισοφάρισε 24-24. Το χαμένο σερβίς του Λουκούμι και η επίθεση του Τάπια έκαναν το 26-24 για τον Ηρακλή που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Με τον Μήλη διαγώνιο και τον Ροντρίγκεζ να τελειώνει δύο δύσκολες φάσεις η Νίκη προηγήθηκε 5-1 στο 2ο σετ και μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά. Δύο φορές πάντως ο Ηρακλής ισοφάρισε 12-12 με τον Χαραλαμπίδη και 16-16 με τον Τσολάκο αλλά το μπλοκ του Ντίνα και οι επιθέσεις του Μήλη έφεραν σερί 4-0 και το σκορ έγινε 21-17 για τη Νίκη που πήρε το σετ 25-20 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στα υπόλοιπα σετ. Ο Μαυροβουνιώτης με τον Ντίνα έκαναν το 4-1 αλλά ο Ηρακλής με τον εξαιρετικό Χαραλαμπίδη πέρασε μπροστά 11-10. Η Νίκη ισοφάρισε με τον Μαροβουνιώτη 17-17, αλά ο Τάπια έδωσε λύσεις σε δύο επιθέσεις και ο Χαραλαμπίδης ανέβασε τη διαφορά στο +3 (21-18). Η απάντηση ήρθε από τους Στρούγκαρ, Ροντρίγκεζ με που με σερί 3-0 έβαλαν πάλι μπροστά τη Νίκη με 23-22. Ο Στρούγκαρ έχασε όμως το σερβίς (23-23) και ο Μακ Γουίλιαμ με τον Τσολάκο έκαναν το 25-23 και έδωσαν προβάδσισμα 2-1 σετ.

Με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικούς τους Τσολάκο, Τάπια ο Ηρακλής προηγήθηκε 7-4 στο 4ο σετ και έδειξε αποφασισμένος για το τρίποντο. Η Νίκη δεν το έβαλε κάτω και με τους Μαυροβουνιώτη, Ντίνα να μην κόβονται ισοφάρισε 17-17 και πήρε και προβάδισαμα 21-20. Ο Τάπια ισοφάρισε 21-21 και με λάθος του Λουκούμι και πόντο του Τσολάκου ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-21. Ο Τάπια έφερε το πρώτο ματς μπολ αλλά ο Μαυροβουνώτης με επίθεση και ο Ντίνας με μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Η Νίκη δε μπόρεσε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ καθώς ο Τάπια με επίθεση και ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ τελείωσαν τον συγκλονιστικό αγώνα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου.

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-20, 23-25, 24-26) σε 117′

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 18 (16/33 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. – 50% άριστες), Ντίνας 14 (8/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 30% άριστες), Μήλης 10 (10/27 επ.) / Ράκοβιτς (λ, 40% υπ. – 10% άριστες), Παπαλεξίου, Στρούγκαρ 1 (1/7 επ.), Ρεμπούτζιας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 23 (21/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 16 (11/17 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 29% άριστες), Κολτσιάκης 4 (4/15 επ., 74% υπ. – 21% άριστες), Τσολάκος 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. – 22% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Αδάμ.