CHALLENGE CUP

«Πράσινη» πρόκριση στην Ελβετία και τώρα η Ναντ

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα δυο σετ που ήθελε από την Πφέφιγκεν και προκρίθηκε στους 32 του Challenge Cup, επικρατώντας με 3-2 σετ στην έδρα της ελβετικής ομάδας. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Ναντ.

Οι «πράσινες» αιφνιδιάστηκαν από τις γηπεδούχες, έχασαν το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια πήραν τα δυο σετ πρόκρισης που απαιτούνταν. Παρόλα αυτά η νίκη ήρθε δυσκολότερα από ότι αναμενόταν, αν αναλογιστεί κανείς ότι η Πφέφιγκεν είναι η πρότελευταία ομάδα του ελβετικού πρωταθλήματος.

Ο τεχνικός, Μπράνκο Γκάιτς ανέφερε: «Απόψε τελειώσαμε τη δουλειά που ξεκινήσαμε στην Αθήνα, σε ότι αφορά την πρόκριση. Ο αγώνας εδώ στην Ελβετία ήταν διαφορετικός από το ματς στο Μαρούσι ωστόσο είχαμε πάρει την πρόκριση στα τρία πρώτα σετ. Από κει και πέρα κοιτάμε μπροστά έχουμε αγώνα πρωταθλήματος το Σάββατο που θέλουμε οπωσδήποτε το τρίποντο και να αναρριχηθούμε ψηλότερα στη βαθμολογία».

Στην επόμενη φάση, ο ΠΑΟ θα αντιμετωπίσει τη Ναντ και οι αγώνες είναι προγραμματισμένοι για τις 14 και τις 20 Δεκεμβρίου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 31-29

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-20, 23-25

3ο σετ: 3-8, 11-16, 14-21, 15-25

4ο σετ: 4-8, 16-15, 20-21, 25-23

5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι της Πφέφινγκεν προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (31-29, 23-25, 15-25, 25-23, 13-15) σε 120′

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Τίμοθι Λίπουνερ): Βίλι 11 (7/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μάτερ 11 (10/23 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 22 (19/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 15 (12/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 24% άριστες), Ζέρνοβιτς 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. – 27% άριστες), Λίντμπεργκ 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντεπράτι (λ, 53% υπ. – 29% άριστες), Σαλαντίν (λ, 60% υπ. – 10% άριστες), Πιέρετ, Χάγκελ, Κοχ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 15 (14/19 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 20 (15/35 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 31% υπ. – 18% άριστες), Γκρότους 10 (7/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/2 επ.), Ανθούλη 24 (22/47 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 14 (9/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 59% υπ. – 37% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Μεταξά 1 (1/2 επ.), Μερκούρη.