Πρεμιέρα Οικονόμου με πρόκριση ΑΟΘ

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Απόστολου Οικονόμου στον πάγκο της Θήρας. Η ομάδα της Σαντορίνης απέκλεισε 3-0 το Ανατόλια και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου ενώ αύριο θα μάθει τον αντίπαλο της.

Η επικράτηση για τη Θήρα ήλθε αρκετά δύσκολα αφού αντιμετώπισε ένα πολύ μαχητικό και χωρίς άγχος Ανατόλια που τα έδωσε όλα στα δύο πρώτα σετ. Τελικά πιο τυχερές στις λεπτομέρειες οι νησιώτισσες επικράτησαν στα κρίσιμα σημεία και πανηγύρισαν μια σημαντική πρόκριση.

Στο πρώτο σετ είχαμε θρίλερ. Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 11-5 και 13-9. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 17-18 και το ματς πήγε πόντο-πόντο. Μετά από δύο ισοπαλίες 24-24 και 25-25, η Θήρα με διπλό μπλοκ Οικονομίδου-Καρπουζά στην Καιτάνο το κατέκτησε με 27-25 κάνοντας το 1-0.

Γκραν-γκινιόλ είχαμε και στο δεύτερο σετ όπου το Ανατόλια, προηγήθηκε με 16-19 και 20-23 από λάθος της Μουντάκη. Με αντεπίθεση διαρκείας που είχε μπροστάρισες τις Τένεβα-Καβαθά, ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 28-26 και διαμόρφωσε το 2-0.

Πάρτι έκανε η Θήρα στο τρίτο σετ όπου οι φιλοξενούμενες παραδόθηκαν από την κούραση και την έλλειψη πάγκου και η επικράτηση ήλθε εύκολα με 25-17.

«Κολόνες» της πρόκρισης η εξαιρετική Οικονομίδου με 15 πόντους (10/19 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ),  η μαχητική Τένεβα με 11 και 54% υποδοχή , η Καβαθά με 7 και η πασαδόρος Βεργίδου με 6 και 4 μπλοκ. Από το Ανατόλια ξεχώρισαν Δραγουμάνου με 11 και Κωνσταντινίδου με 10.

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής ΑΟ Θήρας) : «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για την πρόκριση. Η ομάδα ήταν ψυχολογικά πιεσμένη ίσως γιατί θέλαμε πολύ την πρόκριση, μας επηρέασε το ρεπό του Σαββάτου ενώ σίγουρα έπαιξε ρόλο και η παρουσία του νέου προπονητή. Όλο αυτό προκάλεσε πρόβλημα ειδικά στα δύο πρώτα σετ και κυρίως στη φάση της αλλαγής.

Το ότι κερδίσαμε αυτά τα δύο σετ χωρίς να είμαστε καλοί είναι σημαντικό, ενώ καθοριστικό στοιχείο για τη νίκη μας ήταν το πολύ καλό μπλοκ που είχαμε. Μετά κυριαρχήσαμε πλήρως και ήρθε το 3-0 που μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά δεν ήταν»

Σωκράτης Τζιουμάκας (Προπονητής Ανατόλια) : «Κάναμε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στα δύο πρώτα σετ, αλλά πάλι στο τέλος κολλήσαμε και δώσαμε εύκολους πόντους. Αν πάντως παίξουμε έτσι και στη συνέχεια του πρωταθλήματος δεν θα έχουμε πρόβλημα να πετύχουμε τον στόχο της σωτηρίας»

Τα σετ: 27-25, 28-26, 25-17

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Μουντάκη 3 (1/13 επ., 2 άσοι, 33% υπ. – 22% άριστες), Καβαθά 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 15 (10/19 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καρπουζά 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 6 (1/4 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τένεβα 11 (8/32 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες), Αρτακιανού –λ (36% υπ. – 27% άριστες) / Ψυλλάκη Μ..

Ανατόλια (Τζιουμάκας) Καετάνο 10 (8/40 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Τσιούκαρη 7 (7/18 επ.), Νικολαΐδου 1 (1 μπλοκ), Δραγουμάνου 11 (7/29 επ., 4 άσοι, 35% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 10 (8/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 4 (3/11 επ., 1 άσο), Ρεΐζογλου -λ (38% υπ. – 35% άριστες) / Τσοπούλου 1 (1/3 επ.).