«Διπλό» στην Ηλιούπολη η Θήρα!

Την δεύτερη του εκτός έδρας νίκη στα σαλόνια της Α1 Γυναικών πανηγύρισε ο ΑΟ. Θήρας που στο ντέρμπι νεοφωτίστων της Ηλιούπολης επικράτησε  με 3-1 (25-20, 25-27, 25-22, 25-13) της τοπικής ομάδας στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής.

Η Σαντορίνη  καλύτερη σε μπλοκ και υποδοχή στο α’ σετ πήρε με 25-20 το α σετ, όμως στη συνέχεια η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη αντέδρασε. Έτσι μετά από ένα δραματικό σετ, οι γηπεδούχες κατάφεραν να κερδίσουν στα σημεία με 27-25 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.  Στο γ’ σετ ο ΑΟ Θήρας αξιοποιώντας τα λάθη των γηπεδούχων κατάφερε να ζευγαρώσει με 25-22 τα κερδισμένα του σετ και τελικά οι αθλήτριες της Ελένης Μεμετζή πίστεψαν ότι μπορούν να φτάσουν στην παρθενική εκτός έδρας νίκη την οποία μάλιστα πανηγύρισαν έφτασαν δια περιπάτου στο δ’ σετ κερδίζοντας με 25-13.

Μεγάλη απώλεια για Ηλιούπολη η τραυματισμένη με θλάση κεντρική και καλύτερη μέχρι στιγμής αθλήτρια της ομάδας, Νατάσα Μαρκοπούλου.

Καθοριστικό για τη νίκη της Θήρας ήταν το τρίτο σετ. Οι γηπεδούχες πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα στο γ’ σετ με 8-0 (!) κι προηγήθηακαν μέχρι κια 16-8, πίστεψαν ότι πήαν το σετ. Ο ΑΟ Θήρας αντέδρασε και με την Βεργίδου να είναι ασταμάτητη στο σερβίς μείωσε στον πόντο (19-18) και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-22(!) κάνοντας το 1-2. Η ανατροπή έδωσε μεγάλη ψυχολογία στην ομάδα και κίνητρο για να “καθαρίσει” τον αγώνα με 3-1.

Ελένη Μεμετζή (προπονήτρια Α.Ο Θήρας): «Αν και πάθαμε ένα μπλακ άουτ στο τρίτο σετ, αντιδράσαμε και καταφέραμε και πήραμε ένα σημαντικό τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα. Είμαι ικανοποιημένη από την νίκη και την παρουσία όλων των κοριτσιών αφού μπορέσαμε να βρούμε λύσεις. Ξέρουμε πλέον την κατηγορία και μετά τις γιορτές και τη δουλειά που θα κάνουμε στη διακοπή πιστεύω ότι θα πάμε ακόμη καλύτερα».

Τα σετ: 20-25, 27-25, 22-25, 13-25

Ηλιούπολη(Λυκογιάννη): Μπόκα 11 (10/38 επ., 1 άσο, 42% υπ – 28% άριστες), Καπέλου 8 (2/4 επ, 5 άσοι, 1 μπλοκ), Γιοβάνη 8 (7/35 επ, 1 μπλοκ), Αλέξις 13 (11/26 επ, 2 άσοι, 31% υπ – 08% άριστες), Έντουαρντς 1 (1 μπλοκ), Πατεράκη 5 (4/12 επ, 1 άσο), Αργυροπούλου –λ (52% υπ – 33% άριστες) / Γεωργίου, Μπανίκα 1 (1/5 επ.), Σταυροπούλου

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 32% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 6 (6/9 επ.), Καβαθά 12 (8/16 επ., 4 άσοι), Καρπουζά 14 (12/32 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 9 (1/6 επ., 7 άσοι, 1 μπλοκ), Μουντάκη 10 (10/37 επ., 55% υπ. – 27% άριστες), Αρτακιανού –λ (52% υπ. – 41% άριστες) / Οικονομίδου 4 (4/7 επ.), Τένεβα 11 (7/13 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. – 42% άριστες)