Προβάδισμα Παναθηναϊκού μετ’εκκενώσεως, 3-1 τον Ολυμπιακό

Ξεκίνησε Σάββατο και ολοκληρώθηκε Κυριακή, ξεκίνησε με κόσμο και τελείωσε κεκλεισμένων, η πρώτη πράξη των τελικών της Volleyleague γυναικών μεταξύ Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού τα είχε όλα και τελικό προβάδισμα 3-1 υπέρ των “πρασίνων” που έκαναν το 1-0 στις νίκες.

Στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά όλα κυλούσαν ομαλά μέχρι το 23-19 του τρίτου σετ, όπου άναψε ένας πυρσός στην πλευρά των οπαδών. Το σετ ολοκληρώθηκε 2-1 αλλά ο αγώνας διεκόπη και συνεχίστηκε έπειτα από την εκκένωσή του.

Στα του αγωνιστικού μέρους τώρα, ιδανικό σετ και ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που μετά το 1-3 του Ολυμπιακού με απόλυτη προσήλωση την τακτική του Καλμαζίδη, πίεσε την υποδοχή του αντιπάλου και με πολυφωνία στην επίθεση «πάτησε» από νωρίς γκάζι (8-3). Ο Μιτσέλι έκανε τη διπλή αλλαγή με Χριστοδούλου-Τσιτσιγιάννη για να σπάσει το ρυθμό και την έκλεισε στο 15-6 (Κρος). Η Λαμπρούση έκανε το 16-8 αλλά ο ΠΑΟ συνέχισε να σκοράρει (20-8) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-10.

Στο δεύτερο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, θυμίζοντας τη μαγεία του γυναικείου βόλεϊ με τα μεγάλα σερί. Ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να κάνει ότι θέλει επιθετικά και να αποδιοργανώσει πλήρως τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκες» άνοιξε τη διαφορά με τη Σάλας (8-17) με το φινάλε του σετ να ολοκληρώνεται με το ίδιο σκορ 10-25 αλλά για τις φιλοξενούμενες.

Κάπως… ανταγωνιστικό έγινε το τρίτο σετ της αναμέτρησης και αυτό προς το φινάλε του, αν και o Παναθηναϊκός είχε αποκτήσει διαφορά επτά πόντων με πέρασμα της Παπαφωτίου (10-7), ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφτασε το σετ στον πόντο μετά από άσσο της Λαμπρούση (19-18). Με άσσο της Ανάε έγινε το 23-19, η Εμμανουηλίδου με την Σάλας μείωσαν σε 23-21, αλλά η Ανθούλη έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της (24-21) και στην συνέχεια με άσσο της Μέντιτς έγινε το 25-21 για το 2-1 σετ.

Συναρπαστικό ήταν και το τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ πάνω από δύο πόντους. Ο Ολυμπιακός το 13-11 το έκανε 13-15 με πέρασμα της Καράρο, αναγκάζοντας τον Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Μπλοκ της Μέντιτς στην Κούμπουρα και ο άσσος της Παπαφωτίου διαμόρφωσαν το 21-18, αλλά ο Ολυμπιακός με την Σάλας πρωταγωνίστρια με μπλοκ στην Ανθούλη και κόντρα επίθεση έκανε το 21-20. Η Ανθούλη πήρε το side out για τις γηπεδούχες (22-20), αλλά η Σάλας απάντησε αμέσως για το 22-21. Η Ανθούλη έκανε το 23-21 αλλά η ίδια δέχθηκε το μπλοκ στην κόντρα επίθεση από την Γουίντερς για το 23-22, η οποία έφερε και την ισοφάριση σε 23-23. Η Κρος σε επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε το πρώτο ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (24-23), αλλά η Γκρότους έχασε την ευκαιρία στην κόντρα επίθεση να τελειώσει το ματς (24-24). Η Γουίντερς μπλόκαρε την Κρος για το 24-25, η Ανθούλη ισοφάρισε (25-25) και η Ανάε έδωσε ξανά ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (26-25). Επίθεση της Κούμπουρα και άσσος της Γουίντερς έφεραν ξανά τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού στο σετ (26-27), με την Ανάε να δίνει ξανά λύση για το 27-27. Η Σάλας κάρφωσε άουτ, ο Μιτσέλι ζήτησε τσάλεντ αλλά δεν δικαιώθηκε και στη συνέχεια πάλι η Κουβανή ακραία πλάσαρε άουτ για το 29-27 και το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-10

2ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 10-25

3ο σετ: 8-1, 16-12, 21-10, 25-21

4ο σετ: 6-8, 14-16, 21-18, 29-27
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-10, 10-25, 25-21, 29-27) σε 109′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 10 (8/25 επ., 2 άσσοι, 45% υπ.-24% άριστες), Γκρότους 6 (6/19 επ., 64% υπ.-32% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Ανθούλη 26 (24/47 επ., 2 μπλοκ), Κρος 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 54% υπ.-15% άριστες), Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Μέντιτς 4(0/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (8/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουίντερς 19 (13/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 61% υπ.-16% άριστες), Κούμπουρα 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 46% υπ.-19%), Τσιτσιγιάννη 1 (1/1 επ.), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη, Ζαφειρίου.
Η γνώμη του πάγκου
Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Είμαι χαρούμενος που πήραμε το πρώτο παχνίδι των τελικών. Η νίκη ήρθε δύσκολα. Στο πρώτο σετ ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι και παίξαμε επιθετικά. Η διαφορά μετά στο σκορ ήταν ότι ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς του. Δεν ανταποκριθήκαμε σε αυτό το σημείο στην υποδοχή. Στο μπλοκ-άμυνα ήμασταν καλοί και στο σερβίς σε ορισμένα σημεία. Δεν θέλω να σχολιάσω την διακοπή. Αυτό που είδα στα κορίτσια, ειδικά οι ξένες επηρεάστηκαν σε έναν βαθμό. Τα λάθη που κάναμε στο τελευταίο σετ οφειλόταν σε ένα μέρος στην διακοπή, έχουμε όμως σκληρή ομάδα που ανταποκρινόμαστε στα δύσκολα».

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Δύσκολο παιχνίδι. Τα δύο πρώτα σετ ήταν μοιρασμένα. Στο τέταρτο σετ κάποια λάθη το έκριναν. Δεν είμαι ικανοποιημένος και στο τρίτο σετ, καθώς μείναμε από νωρίς με 7-1. Κατά την διάρκεια του προσπαθούσαμε να μειώσουμε, αλλά όταν κυνηγάς το σκορ δεν έχεις περιθώρια για λάθη. Ήταν το πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας. Κυνηγήσαμε μέχρι το τέλος στο τέταρτο να πάμε στο τάι μπρέικ αλλά πάλι κάναμε λάθη στο φινάλε. Από αύριο το πρωί θα δουλέψουμε για το δεύτερο παιχνίδι».