ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Συνεχίζει στους «16» ο ΠΑΟΚ

Την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε 3-0 σετ της Μούρσα στο εκτός έδρας παιχνίδι διπλασιάζοντας τις νίκες του επί των Κροατών.

Ο Δικέφαλος χρειαζόταν δυο σετ για να πάρει την πρόκριση, αφού είχε επικρατήσει με 3-0 σετ στην πρώτη αναμέτρηση με τη Μούρσα. Η ελληνική ομάδα μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ είχε 6 άσσους και 70% στην επίθεση και δεν έδωσα περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους (25-13).

Στο δεύτερο οι Κροάτες ανέβασαν απόδοση είχαν εύθραυστο προβάδισμα (13-16, 19-21) αλλά στο φινάλε του σετ ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή για το 27-25 «κλειδώνοντας» την πρόκριση. Στη συνέχεια, ο τεχνικός των Θεσσαλονικέων Γιάννης Καλμαζίδης ξεκούρασε τους βασικούς πλην του Ούντρις και ο ΠΑΟΚ έφτασε εύκολα στο 3-0, φεύγοντας με τη νίκη-πρόκριση από την Κροατία.

*Οι πόντοι της Μούρσα προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 25-27, 19-25) σε 72′

ΜΟΥΡΣΑ (Μάριο Τέπερτ): Μπογκντάνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 άσσος, 71% υπ. – 64% άριστες), Ματόκοβιτς 18 (15/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρίλιτς 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Ίβαντσιτς, Μάρκες 4 (4/7 επ.), Νέντιτς 4 (4/11 επ., 28% υπ. – 20% άριστες) / Κράλεβιτς (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Μπούσακ (λ), Ίλιτς 1 (1/4 επ., 57% υπ. – 29% άριστες), Γκροτς 1 (1/2 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 5 (5/6 επ.), Γουόλς 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 22% άριστες), Τακουρίδης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουκλίνσκι 13 (8/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ούντρις 20 (17/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 83% υπ. – 75% άριστες), Μπράουν, Τζιουμάκας 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 100% υπ. – 50% άριστες), Τερζής, Σωτηρίου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Γάτσης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπούτος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιάννης Καλμαζίδης : «Έγινε τελικά αυτό που περιμέναμε, ότι θα πάρουμε την πρόκριση, αλλά όλοι ξέρουμε ότι αν δεν παίξεις καλά, και δεν εμφανιστείς όπως πρέπει, μπορεί να μπεις σε περιπέτειες. Ευτυχώς στο πρώτο σετ μπήκαμε πολύ δυνατά, και το πήραμε. Μετά στο δεύτερο σετ ήμασταν λίγο πίσω, και η Όσιγιεκ ρίσκαρε λίγο παραπάνω, όπως όφειλε, στο σερβίς, και μας έκανε λίγο ζημιά. Μετά ευτυχώς καταφέραμε να σταματήσουμε την επίθεση τους επάνω στο μπλοκ αρκετές φορές, και έτσι κερδίσαμε και πήραμε την πρόκριση. Η συνέχεια ήταν άνετη και χαλαρή, πήραμε και το τρίτο σετ, παίζοντας με πολλές αλλαγές, αλλά τα παιδιά ανταποκρίθηκαν κάτι που ήταν πολύ ευχάριστο.

Φαίνεται ότι η ομάδα αν βρεθεί πίσω στο σκορ, έχει κάποια στάνταρ, έχει πίστη σε αυτά που κάνουμε, αλλά δεν θα προτιμούσα να φτάνουμε σε τέτοιες καταστάσεις συχνά. Αν παίζεις με την φωτιά κάποια στιγμή μπορεί να καείς κιόλας. Υπάρχει ωστόσο μέταλλο, δύναμη και εμπιστοσύνη, και αυτό φαίνεται. Στα σετ που ήμασταν κοντά με τον αντίπαλο, αρκετά από αυτά τα κερδίσαμε. Αυτό δείχνει ότι υπάρχει ικανότητα και πίστη στην ομάδα».