«Με το σπαθί του» στην 4άδα ο Παμβοχαϊκός

Έστω και στο τάι μπρέικ, ο Παμβοχαϊκός με πρωταγωνιστή τον “36άρη” χθες Πέτι, κατάφερε στον συναρπαστικό  β’ αγώνα των πλέι οφ (θέσεις 1-8) στου Ρέντη να κάμψει στα σημεία με 3-2 (27-25, 23-25, 23-25, 25-21, 16-14) στα σημεία την αντίσταση της τυπικά γηπεδούχου Κηφισιάς, του Βούλγαρου “συνομήλικου” του Αμερικανού των φιλοξενούμενων, Γιορντάνοφ και να πανηγυρίσει με 2-0 νίκες την σημαντική πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volleylegaue, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Κυπελλούχο Ολυμπιακό.

Στο σχεδόν άδειο κλειστό του Ρέντη, παρουσία περίπου 25 φίλων του Παμβοχαϊκού και συγγενών και φίλων της Κηφισιάς, το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους τυπικά γηπεδούχους, καθώς την τελευταία στιγμή, τέθηκε εκτός μάχης, λόγω γαστρεντερίτιδας, ο Ταμπουρατζής, που αντικαταστάθηκε επάξια από τον Κάπελα.

Ο Παμβοχαϊκός, που ήδη προηγούνταν στις νίκες 1-0, μετά το αμφίρροπο ξεκίνημα,  εκμεταλλευόμενος το καλό του μπλοκ και τα λάθη των τυπικά γηπεδούχων προηγήθηκε με 8-7 της Κηφισιάς και μετά από μάχη πόντο πόντο, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Πέτι ξέφυγαν 16-12. Συνεχόμενα λάθη της ομάδας του Βραχατίου και μονά μπλοκ των Πέτι Νικολάκη έφεραν την αθηναϊκή ομάδα σε απόσταση αναπνοής 17-16. Ο Γιορντάνοφ έδωσε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στην ομάδα του, 20-19, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με Πέτι, 21-20. Η είσοδος του Ιωαννίδη αντί του Πελεκούδα στο σερβίς, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς, τα οποία δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο Παμβοχαϊκός, που έφτασε πρώτος σε σετ μπολ 24-22,  όμως η Κηφισιά ισοφάρισε 24-24 με αόυτ επίθεση Πέτι και μπλοκ στον Αμερικανό, που όμως από το δικό του χέρι η ομάδα του Δεληκώστα πήρε με 27-25 το α’ σετ, 1-0.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία και πιεστικό σερβίς η ομάδα του Δεληκώστα προηγήθηκε με 4-2, όμως λάθη των φιλοξενούμενων στην υποδοχή, από το σερβίς του Μουρούτη, και οι αποτελεσματικές επιθέσεις της Κηφισιάς, έδωσαν αέρα τριών πόντων στους «γηπεδούχους», 10-7. Με επίθεση του Τζελάτη ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 12-12 και δια χειρός Μπαταζτίμ προσπέρασε με 16-15 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Στο 17-16 της ομάδας του ο Δεληκώστας έριξε πάλι στο ματς για σερβίς τον Ιωαννίδη αντί «Πέλε», όμως ο Γιορντάνοφ τον έστειλε αμέσως και πάλι στον πάγκο ισοφαρίζοντας 17-17. Οι δύο ομάδες, προσφέροντας κατά διαστήματα εξαιρετικό θέαμα, πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ 22-22, όμως στη συνέχεια η επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων με Παπαγγελόπουλο, Γιορντάνοφ και Χριστοφιδέλη έφεραν με 25-23 τα σετ στα ίσια, 1-1.

Στο τρίτο σετ η κακή υποδοχή του Παμβοχαϊκού και οι καλές άμυνες της Κηφισιάς έδωσαν από νωρίς μία διαφορά 3 πόντων, 8-5  στην αθηναϊκή ομάδα. Το ασχημο μοίρασμα του Σμιθ και η αστοχία του Πέτι, υποχρέωσε  στο 10-6 τον Δεληκώστα στην αντικατάσταση του ξένου πασαδόρου με τον Σκαρλατίδη, όμως τα λάθη των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν, με αποτέλεσμα οι καλές άμυνες και το πάθος του Γιορντάνοφ να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο 16-7. Η επιστροφή του Σμιθ στο παιχνίδι μετά το τεχνικό ταίμ άουτ και οι άσοι των Πέτι, Γκράχαμ βοήθησαν τον Παμβοχαϊκό να «ροκανίσει» τη διαφορά, 18-15. Η Κηφισιά προσπάθησε να διαφυλάξει ως «κόρην οφθαλμού» την πολύτιμη διαφορά, 21-18, αλλά ο Βραζιλιάνος Μπατατζίμ με δύο σερί επιθέσεις μείωσε στον πόντο 23-22, ανεβάζοντας την αγωνία στο κατακόρυφο, αλλά τελικά από το άουτ σερβις του Γκράχαμ οι «γηπεδούχοι» ζευγάρωσαν με 25-23, 2-1 τα κερδισμένα τους σετ.

Το «μπρα ντε φερ» των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, όπου μετά το 5-5 ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Κηφισιάς ξέφυγε με 12-4 και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, με την είσοδο του Λάππα αντί του Πούλκο, έφτασε με 16-10 στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ. Τα τεχνικά χτυπήματα- μπλοκ άουτ του Πέτι συντήρησαν ανέβασαν την διαφορά κι άλλο, 19-12. Η είσοδος του Λάππα αντί του Πούλκο, έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους, που χάρις και στα λάθη των αντιπάλων μείωσαν με Γιορντάνοφ σε 23-20, όμως τελικά η ομάδα της Βόχας με λύσεις από Πελούκούδα και Τζελάτι, ισοφάρισε με 25-21 τα σετ, 2-2 και έστειλε το ματς στο ταί μπρέικ.

Εκεί με την επιστροφή του Πούλκο στο βασικό σχήμα αντί Λάππα και τον Γιορντάνοφ να αισθάνεται σαν στο σπίτι του, αφού πέρασε στου Ρέντη 5 χρόνια, η Κηφισιά προηγήθηκε με 8-6. Με τον Πέτι πρωταγωνιστή ο Παμβοχαϊκός όμως “απάντησε” και μετά το 12-12, έφτασε σε ματς μπολ με Μπατατζίμ, 14-13. Τελικά με… χιτσκοκικό τρόπο, ο Πέτι έκανε με 16-14 το 3-2 και η ομάδα του Δεληκώστα πανηγύρισε άξια με 2 νίκες στα προημιτελικά την πρόκρισή της στην 4άδα, όπου θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του πανίσχυρου Ολυμπιακού.

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής Κηφισιάς): «Ο Παμβοχαϊκός ήταν λίγο καλύτερο στις λεπτομέρειες και δίκαια κέρδισε. Για εμάς τελειώνει εδώ μία πολύ καλή χρονιά. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, αντιμετωπίσαμε και καλύψαμε αρκετά προβλήματα που μας παρουσιάστηκαν. Θεωρώ ότι η προσπάθεια στην Κηφισιά πρέπει να συνεχιστεί. Είναι μεγάλη προίκα και παρακαταθήκη η φετινή αγωνιστική περίοδος. Η συμμετοχή μας στον τελικό και η 5η θέση στο πρωτάθλημα είναι σημαντικές επιτυχίες για εμάς. Η επόμενη ημέρα είναι περισσότερο διοικητική και δεν εννοώ μόνο τη διοίκηση. Η επόμενη ημέρα πρέπει να προβληματίσει και την δημοτική αρχή της Κηφισιάς. Η ομάδα την χρειάζεται δίπλα της όσο ποτέ άλλοτε».

Κώστας Δεληκώστας (προπονητής Παμβοχαϊκού): «Καταφέραμε και υλοποιήσαμε και τον δεύτερο φετινό μας στόχο που ήταν η πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος. Είμαι χαρούμενος που γυρίσαμε το παιχνίδι από 2-1 σετ. Στο τρίτο σετ καταφέραμε και «ροκανίσαμε» μία μεγάλη διαφορά κάτι που μας έδωσε την πίστη ότι μπορούμε να κάνουμε την ανατροπή. Ο επόμενος στόχος μας είναι στην επόμενη φάση να παίξουμε δύο αγώνες στο Βραχάτι».

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-23, 25-23, 21-25, 14-16)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, 5 (2/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ, 62% υπ – 52% άριστες), Μουρούτης 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (10/14 επ, 1 άσσος), Πούλκο 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ -9% άριστες), Γιορντάνοφ 36 (36/64 επ) / Κάπελλας??? (λ, 65% υπ – 52% άριστες), Λάππας 2 (2/2 επ), Εφραιμίδης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Γκράχαμ 10 (6/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέτι 36 (31/52 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ – 42% άριστες), Σμιθ 1 (μπλοκ), Πελεκούδας 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/30 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 13 (12/23 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ – 49% άριστες)/ Παπαδημητρίου (λ, 52% υπ -44% άριστες), Ιωαννίδης 1 (άσσος)