CHALLENGE CUP

Στο ΣΕΦ μπορεί τη «χρυσή» ανατροπή !

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα επί ιταλικού εδάφους με 3-1 από τη Ραβέννα, ωστόσο έδειξε ότι στη ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης (11/4) μπορεί να αναστρέψει την κατάσταση και με όπλο την έδρα τους -το κατάμεστο ΣΕΦ- να σηκώσει την κούπα του Challenge Cup.

Για να συμβεί κάτι τέτοιο στον επαναληπτικό, οι Πειραιώτες πρέπει να κερδίσουν με 3-0 ή 3-1 και να οδηγήσουν την αναμέτρηση σε… χρυσό σετ.

Στην πρώτη αυτή αναμέτρηση ο Ολυμπιακός έχασε τα σετ στις λεπτομέρειες, κάνοντας λάθη που κόστισαν ενώ δεν είχε τον Οϊβάνεν στην καλύτερή του μέρα επιθετικά. Παρόλα αυτά η ελληνική ομάδα έδειξε ότι έχει “τσαγανό” και ότι με λίγη προσοχή στον επαναληπτικό μπορεί να πετύχει την ανατροπή.

Στις λεπτομέρειες 1-0

Κλειστό το πρώτο σετ και αναγνωριστικό για τις δυο ομάδες που από την αρχή μέχρι το τέλος πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Η Ραβέννα βρέθηκε μπροστά με 22-21 αλλά ο Ζουπάνι που είχε περάσει διπλή αλλαγή με το Στιβαχτή αντί για τους Ντρίζγκα-Οιβάνεν ισοφάρισε σε 22-22. Ο Πετρέας πίεσε στο σερβίς και η ιταλική ομάδα έχασε την επίθεση για το 22-23 ενώ ο Έλληνας μπλοκέρ έχασε το επόμενο σερβίς για το 23-23. Ο Ράουβέρντικ έστειλε σε σε σετ μπολ την ελληνιή ομάδα, η διπλή αλλαγή έκλεισε με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 24-24.λ Ο Μαρεσάλ έκανε το 25-24 και με… άσο η Ραβέννα προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Ανέβασε ρυθμό και ισοφάρισε

Στο δεύτερο σετ, το σκληνικό άλλαξε. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και ανέβασε την απόδοσή του. Η πίεση που άσκησαν στη Ραβέννα οι παίκτες του Μουνιόθ απέδωσε με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν διαφορές(2-5, 16-21). Ωστόσο η Ιταλοί δεν τα παρατούσαν με τον Γκεοργκίεφ να μειώνουν σε 19-21. Ο Ζουπάνι έχασε το σερβίς για το  20-22, η Ραβέννα μείωσε στον πόντο (22-23) μπλοκάροντας τον Αλεξίεφ αλλά ο Βούλγαρος με τρομερή αυτοπεποίθησηπήρε τον πόντο για το 22-24. Ο Ντιαμαντίνι μείωσε 23-24 αλλά ο Ντρίζγκα με μπλοκ υπέγραψε την ισοφάριση.

Εκ νέου ιταλικό προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ, προηγήθηκε με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η Ραβέννα ροκάνισε και μετά τα μέσα του σετ πήρε το προβάδισμα.  Το λάθος του Ντιαμαντίνι έκανετο 19-17 αλλά ο Μαρεσάλ πήγε τη διαφορά ξανά στο+3 (20-17) ενώ το κακό πέρασμα του Αλεξίεφ έδωσε κι άλλο… αέρα στους γηπεδούχους, που πήραντο προβάδισμα με 2-1 στα σετ (25-20 επίθεση Γκεοργκίεφ).

Σετ… αυτοκτονίας

Ο Ολυμπιακός φάνηκε αποφασισμένος να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4 πόντους (11-15) και δεν φοβήθηκαν στο 18-17 της Ραβέννα,αντιδρώντας σωστά και παίρνοντας εκνέου προβάδισμα με 20-22. Ο Ντιαμαντίνι όμως δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα., καθώς μείωσε με πρώτο χρόνο 22-21, ενώ στην επόμενη φάση έκανε επίθεση ο Μπούτσεγκερ. Οι διαιτητές έδωσαν άουτ αρχικά αλλά οι Ιταλοί ζήτησαν video challenge και δικαιώθηκαν καθώς η μπάλα χτύπησε στο δάκτυλο του Αλεξίεφ (22-22). Ο Ντιαμαντίνι πήγε στο σερβίς και πήρε άσσο και ο Μπούτσεγκερ έκανε το 24-22. Ο Ιταλός κεντρικός έχασε το σερβίς αλλά ο Μπούτσεγκερ τελείωσε το σετ με 25-23 και η Ραβέννα φέρνει σε μια εβδομάδα στον Πειραιά ένα πολύτιμο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Σκούντνικ – Μακόφσκι