CHALLENGE CUP

Θα βγώ να το φω-ΝΑΞΟ: Στις 16

Ας κρατήσουν οι χοροί….  Η ομάδα του Πανναξιακού έγραψε στα καντόνια της Ελβετίας μία ακόμη “χρυσή” σελίδα της ιστορίας της καθώς παρά την ήττα της με 3-2 (17-25, 25-14, 22-25, 25-21, 15-13) από την ελβετική Νοσατέλ Σάγκρες, το καμάρι της Νάξου προκρίθηκε στις «16» κορυφαίες του Τσάλεντζ Καπ Γυναικών. ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε η Βραζιλιάνα των γηπεδούχων, Ντα Σίλβα.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το θρίαμβο της Νάξου ο Πανναξιακός μπήκε αποφασισμένος απέναντι στην ισχυρή αντίπαλό του να τελειώσει το θέμα της πρόκρισης, χωρίς να χρειαστεί αν βγούν κομπιουτεράκια και να προκαλέσει την τύχη του σε χρυσά σετ.

Μετά μετά το αρχικό προβάδισμα με 6-3, που προκάλεσε σαστιμάρα στις γηπεδούχες, τα κορίτσια του Ζόραν Κόβαζιτς εκμεταλλεύτηκαν ένα νεκρό διάστημα των αντιπάλων τους και έφτασαν πρώτες στο τεχνικό ταίμ άουτ με 8-6. Η “ψαλίδα της διαφοράς” άνοιξε καθώς οι νησιώτισσες με όπλο τους την επίθεση και ασταμάτητη την Τσβέτάνοβα κατάφεραν μετά το 16-7 και να φτάσουν στο 19-8. Μια μικρή χαλάρωση σκόρπισε ελπίδες στις Ελβετίδες, οι οποίες όμως γρήγορα εξανεμίστηκαν καθώς πλήρωσαν τις “τρύπες” στην υποδοχή τους,  που με 25-17 οδήγησαν εύκολα τις Ελληνίδες  στην κατάκτηση του 1ου σετ, κάνοντας  δια… περιπάτου το ένα από τα τρία βήματα που τους χώριζε από τις “16”.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα άλλαξε η ελβετική ομάδα με την Μάντι ασταμάτητη κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς 11-5 και 20-10 και χωρίς να συναντήσει καθόλου αντίσταση από τον Πανναξιακό με κορυφαίες τις Βίγκερ και Μποκέτσου να ισοφαρίσει σε 1-1 με 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Πανναξιακός, αφού κατάφερε και ξεπέρασε το σοκ, της μεταμόρφωσης του αντιπάλου του που μέχρι το 8-7 κόντραρε στα ίσα τις φιλοξενούμενες,  πέρασε μπροστά με 16-12 εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη της Νοσατέλ. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι, καθώς οι Ελβετίδες ισοφάρισαν σε 18-18, αλλά και πάλι η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς, με 25-22 ζευγάρωσε 2-1 τα κερδισμένα της σετ. Αυτό όμως το σετ έμελλε να είναι το σημαντικότερο του φετινού Πανναξιακού στην Ευρώπη, μέχρι το επόμενο, καθώς με αυτό το σκορ, ακόμη και με ήττα στην Ελβετία η ομάδα της Νάξου ήταν και με τη βούλα στις «16» κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης.

Σε εκείνο το σημείο ο Σέρβος τεχνικός, Ζόραν Κόβαζιτς, που δεν ήθελε να στερήσει τη χαρά της συμμετοχής σε ένα ματς όπου η πρόκριση δε… χάνονταν από καμία του αθλήτρια, ξεκούρασε την Τσέσλιαρ την πασαδόρο και απέσυρε παράλληλα την Εμμανουηλίδου, βάζοντας στις θέσεις τους Πασσιά και Κιουτσούκη αντίστοιχα

Παρά τη… μέθη της από ευτυχία, η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς, σε αντίθεση με άλλες ομάδες που θα παράταγαν το ματς για να κρατήσουν δυνάμεις για το εγχώριο πρωτάθλημα, κυνήγησε με σθένος τη νίκη.

Το ίδιο όμως προσπάθησαν και οι Ελβετίδες, οι οποίες παρά τον αποκλεισμό τους και τον τραυματισμό της Βραζιλιάνας MVP του αγώνα, Ντα Σίλβα (υπέστη εξάρθρωση ώμου) κατάφεραν να ισοφαρίσουν με 25-21 σε 2-2 και να πάρει στα σημεία με 15-13 τη νίκη “της τιμής”, στην προσπάθεια να  “χρυσώσουν” με το νικηφόρο 3-2 το χάπι του αποκλεισμού στους οπαδούς τους.

Περίπου 800 άτομα δηλαδή που χειροκρότησαν ιπποτικά την Ευρωπαία σε όλα της ομάδα της Νάξου, η οποία ανταπέδωσε με ένα ευχαριστήριο χειροκρότημα και στη συνέχεια μαζί με τους 8-10 ηρωικούς της οπαδούς έστησε ένα ξέφρενο νησιώτικο γλέντι πρόκρισης στο κέντρο του ελβετικού γηπέδου.

Σάγκρες Νοσατέλ-Πανναξιακός: 3-2 (17-25, 25-14, 22-25, 25-21, 15-13)

Νοσατέλ (Σόουζα): Ντα Σίλβα 11 (10/29 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 05% άριστες), Κιρ 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μποκέτσου 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ), Φίλντ 14 (5/16 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Βίγκερ 11 (10/36 επ., 1 μπλοκ), Λουφτ 10 (7/45 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Τζιρολάμι –λ (50% υπ. – 30% άριστες) / Χένρικσεν –λ (20% υπ. – 00% άριστες), Μπουλιάρντ 2 (1/1 επ., 1 άσο), Ζιράρ 1 (1 μπλοκ), Σεν 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 09% άριστες)

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Σαλούστρου 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Διώτη 21 (18/47 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. – 03% άριστες), Τσέσλιαρ 4 (1/1 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 16 (14/52 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 20 (14/43 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (53% υπ. – 28% άριστες) / Πολίτη –λ (25% υπ. – 08% άριστες), Κιουτσιούκη 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γιόβιτς 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Πασσιά 2 (2 άσοι)