«Βγήκε» από.. πάνω η Κύζικος

Με τον Βραζιλιάνο Μασιέλ ασταμάτητο στην επιστροφή του στο βασικό σχήμα της Κυζίκου Ν. Περάμου η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου, κυριαρχώντας σε σερβίς και επίθεση πήρε στο κλειστό της Χαλκίδες  νίκη “χρυσάφι” στο ντέρμπι των νεοφώτιστων”. Με 3-1 επί του τοπικού Ηρακλή, οι φιλοξενούμενοι ισοβαθμούν μία αγωνιστική πριν το τέλος με την ομάδα του Γκολίστη και με δύο φετινές νίκες έχουν τον πρώτο λόγο σε περίπτωση ισοβαθμίας στα πλέι άουτ.

Στο κλειστό της Κανήθου οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία τη νίκη που θα τους κρατούσε στο παιχνίδι της παραμονής και θα τους έστελνε με καλύτερη ψυχολογία στα κρίσιμα ματς των πλέι άουτ.

Η Κύζικος Ν. Περάμου στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτερη των γηπεδούχων, κράτησε την υποδοχή της και κατάφερε με πρωταγωνιστές τους Μασιέλ (27π) και Σαρικείσγλου (16π), παρά τα λάθη λόγω της κρισιμότητας του ματς, να προηγηθεί με 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας, προσπάθησε να αντεπιτεθεί και εκμεταλλευόμενος μία καλή περιστροφή όπου “κόλλησε” ο αντίπαλός του, με τοπ σκόρερ τον Τάπια (16π) μείωσε σε 2-1 σετ, σκορπώντας ελπίδες στον κοινό των γηπεδούχων για τη συνέχεια του ματς.

‘Όμως η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου, μπήκε σοβαρά στο τέταρτο  σετ και όπως και στην Αλεξανδρούπολη, δείχνοντας ψυχραιμία στα σημεία που έκαιγε η μπάλα κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη, που την έφερε αγκαλιά στην βαθμολογία με την ομάδα της Χαλκίδας, επί της οποίας όμως με τη δεύτερη φετινή της νίκη θα έχει το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία στα πλέι άουτ, όπου όπως όλα δείχνουν και οι τρεις μονομάχοι θα ξεκινήσουν την προσπάθεια παραμονής από το μηδέν!

Μιχάλης Σαρικεϊσογλου (ακραίος Κύζίκου Ν. Περάμου): “Δείξαμε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα σοβαρότητα, ήμασταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και χωρίς να κάνουμε το καλύτερό μας παιχνίδι, καταφέραμε με αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των φάσεων να πάρουμε την πολύτιμη νίκη.”

1ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 15-25, 20-25, 25-22, 22-25

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (16/40 επ), Κανέλλος 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ – 44% άριστες), Ρενάν 2 (2/3 επ), Κλότσκο 7 (5/19 επ, 2 άσσοι, 63% υπ – 40% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 23% υπ – 0% άριστες), Σπυριούνης, Αδαμόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Γαλιώτος, Τόρες 1 (μπλοκ).

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (8/9 επ, 3 άσσοι), Σονάρι 13 (7/12 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Γκούλακ 8 (7/23 επ, 1 άσσος, 59% υπ – 39% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 27 (26/39 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ, 58% υπ – 26% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 57% υπ – 14% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Λυκούρεσης.