ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Βήμα πρόκρισης στο κλειστό του Αγίου Θωμά

To πρώτο βήμα πρόκρισης προς τα ημιτελικά του Challenge Cup πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε 3-1 της Ισπανικής Τερουέλ και απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού.

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη που του άνοιξε την πόρτα της πρόκρισης προς την 4άδα του Challenge Cup έχοντας κορυφαίους τους Πρωτοψάλτη (24π) και Βαν Ντεν Ντρις (20π).

Μετά το τρίποντο στο Μαρούσι, οι “πράσινοι” χρειάζονται μόλις δύο σετ στον επαναληπτικό της Ισπανίας προκειμένου να δώσουν συνέχεια στο ευρωπαϊκό τους όνειρο.

Στο πρώτο σετ έγινε πραγματική μάχη με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να έχουν το προβάδισμα με 11-8, αλλά τα λάθη και η αντίδραση της Τέρουελ την έφερε στο 15-16.

Ο Παναθηναϊκός θέλοντας να πάρει το προβάδισμα στο παιχνίδι έκανε το 21-20 αλλά οι Ισπανοί ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 29-29. Εκεί ένα μικρό σερί έφερε το 29-31 και το 0-1 για την Τέρουελ.

Παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και πραγματοποίησε την ανατροπή αφού στο δεύτερο σετ είχε τον απόλυτο έλεγχο απο την αρχή και με το 25-19 έκανε το 1-1.

Ένα σετ που έδωσε ψυχολογία και δύναμη στους “πράσινους” που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με αποτελεσματικές επιθέσεις και μπλοκ επικράτησαν κατα κράτος στο τρίτο κάνοντας το 2-1 με το 25-13.

Ανάλογη είκόνα είχε και το τέταρτο σετ όπου ο Παναθηναϊκός με το 8-5 και λίγο αργότερα με 15-12. Η Τέρουελ μάζεψε την διαφορά στο 16-15, ωστόσο ένα σερί για τους γηπεδούχους έκανε το 21-16 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη που ήρθε με το 25-18.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Τερουέλ προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (29-31, 25-19, 25-13, 25-18) σε 110′
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 24 (21/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 85% υπ. – 45% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (16/26 επ., 4 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (4/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 50% υπ. – 23% άριστες), Ράπτης.

ΤΕΡΟΥΕΛ (Μιγκέλ Ριβέρα): Ζαντσέτα 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπουγκάγιο 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Μοντεαγκούντο 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέτι 11 (9/30 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. – 37% άριστες), Βιλντοζόλα 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 24% άριστες), Ερέου 14 (13/35 επ., 1 άσσος) / Γκαμίζ (λ, 55% υπ. – 27% άριστες), Κόμπζεφ 1 (1/1 επ.), Γιοβάνοβιτς, Ντιμιτρόφ 1 (1/2 επ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Ανεξάρτητα από το πρώτο σετ, σήμερα νικήσαμε και είχαμε χαρούμενοι. Ο αθλητισμός είναι αυτός. Να κάνει χαρούμενες τις ζωές μας όχι να τις αφαιρεί. Ένα παιδί έφυγε και μία οικογένεια θρηνεί. Φτάνει πια!»

Μιγκέλ Ριβέρα (Προπονητής Τέρουελ) : «Σήμερα εμείς προσπαθήσαμε για το καλύτερο δυνατό απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο. Καταφέραμε και πήραμε το πρώτο σετ όμως δεν είχαμε την ανάλογη συνέχεια στα υπόλοιπα σετ. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια μας πίεσε πολύ, ανέβασε την απόδοση και μας δυσκόλεψε στο σερβίς και στην άμυνα. Αγωνίστηκαμε με μια σημαντική απουσία ενός βασικού αθλητή μας ωστόσο καλούμαστε να συγκεντρωθούμε στην ρεβάνς και να δώσουμε τη μάχη μας στην έδρα μας».