CEV CUP

«Χρυσή» φιναλίστ η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο CEV Cup

H ρωσική Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είναι από χθες η πρώτη φιναλίστ του CEV Cup ανδρών παρά την ήττα της στο Βέλγιο με 3-0 (25-23, 25-17, 25-19) από την γηπεδούχο Γκρένιαρντ Μαασέικ, καθώς κέρδισε με 18-16 το “χρυσό” σετ στο β’ ματς των ημιτελικών της φετινής διοργάνωσης.

Έτσι οι Ρώσοι ξεπέρασαν το εμπόδιο των Βέλγων, που στην Αγία Πετρούπολη είχαν κερδίσει με 3-1 σετ και πλέον  στον τελικό θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του αποψινού β’ ημιτελικού μεταξύ του ζευγαριού Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) – Μονπελιέ (Γαλλία).  Στον πρώτο αγώνα, οι Μοσχοβίτες κέρδισαν 3-1 σετ.

Για τους Βέλγους τοπ σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε με 17 πόντους ο Μααν, άλλους 16π πρόσθεσε ο Κοξ, ενώ για τη Ζενίτ 16 πόντους σημείωσε και ο Ποντρέμπινκιν.