«Ζωντανός» ο ψυχωμένος Φοίνικας στο… θρίλερ της Χαλκίδας!

Σε ένα συγκλονιστικό ματς “διαφήμιση” για το βόλεϊ, που με τις συνεχείς ανατροπές των σετ και τις εναλλαγές συναισθημάτων, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον τον περίπου 200 θεατών στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης», ο Φοίνικας αναδείχθηκε έπειτα από 2,5 ώρες αγώνα νικητής στο ντέρμπι της 4άδας της εμβόλιμης 8ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι «Πειρατές» αν και έχαναν με 1-0 σετ και 14-12 στο 5ο, κατάφεραν να κάμψουν τη σθεναρή αντίσταση της σκληροτράχηλης ομάδας του Σπύρου Γκολίτση και να φτάσει με 3-2 (18-25, 25-20, 25-19, 21-25, 17-15) στην σπουδαία ανατροπή. Για τους Συριανούς, που με την τέταρτη φετινή εκτός έδρας νίκη τους, επέστρεψαν στις επιτυχίες, εδραιώνοντας τη θέση τους στο τρίτο σκαλοπάτι της κατάταξης, κορυφαίοι ήταν οι Μαρούλης, Γιορντάνοφ, ενώ πολύ καλοί αλλά και «μοιραίοι» στο τέλος οι Ζελίνσκι, Μότα, του εντυπωσιακού φέτος Ηρακλή Χαλκίδας, που είχε τρία χαμένα ματς μπολ στο παιχνίδι.

Δυστυχώς στο κλειστό της Κανήθου, η μεσημεριανή ώρα του προγραμματισμένου αγώνα, ώστε να προλάβει ο Φοίνικας να επιστρέψει στη βάση του με το δρομολόγιο της Τετάρτης διότι την Πέμπτη υπάρχει 24ωρη απεργία της ΠΝΟ, στέρησε την ευκαιρία σε περισσότερους θεατές να απολαύσουν βόλεϊ υψηλού επιπέδου.

Με τις δύο ομάδες να έχουν ανοίξει φέτος… λογαριασμούς στο 3-2 του Φοίνικα στο Λιγκ Καπ Ν. Σαμαράς της Ερμούπολης και το… σήριαλ πρόκρισης που ακολούθησε, ο Ηρακλής Χαλκίδας ήθελε τη νίκη, όχι μόνο γιατί με τρίποντο έπιανε τον αντίπαλό του στην 3η θέση της βαθμολογίας, αλλά και για το… γόητρο.

Από την αρχή λοιπόν οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα με το καλό τους σερβίς (κυρίως του Μόττα) στην συριανή υποδοχή και μετά το αρχικό 4-1 προηγήθηκαν 8-4. Έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων, το καλό μπλοκ των γηπεδούχων και η συνεχόμενη αστοχία του Λιντς ανέβασαν τη διαφορά στο 16-11. Στο 19-13 ο Πολωνός τεχνικός των φιλοξενούμενων, Κάσμαρτσικ, που παρέμεινε άηττητος σε ένα ακόμη εκτός έδρας ματς του Φοίνικα, αντικατέστησε τον Σούρδι με τον Πέτερλινγκ, προσπαθώντας να συμμαζέψει την υποδοχή, ενώ στο 20-13 πέρασε τον Ηλία στη θέση του πασαδόρου Μαρούλη. Διαισθανόμενος στο 21-14 ότι το σετ δεν « γυρίζει», πέρασε τον Σταυράκη αντί του Λιντς, με τους Ευβοιώτες  χάρις στο καλό τους μπλοκ να φτάνουν στην κατάκτηση του α΄σετ με 25-18 από επίθεση του Τάπια.

Στο β’ σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με 2-1 και 8-6, αλλά η αντίδραση της ομάδας του Γκολίτση έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή με 11-9. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4-0 έφτασαν στο 13-11, υποχρεώνοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων σε εσπευσμένο ταίμ άουτ. Το καλό σερβίς των Συριανών και η εκτελεστική δεινότητα του Γιορντάνοφ ανέβασε τη διαφορά 16-12 με τον εορτάζοντας χθες, Σπύρο Γκολίτση να «ανακατεύει την τράπουλα», περνώντας στο ματς Μακρυγιάννη, Αναστασόπουλο αντί Τσολάκου και Τάπια αντίστοιχα. Στο 19-17 του Φοίνικα, ο Κολτσιάκης αντικατέστησε τον Μακ Γουίλιαμς, όμως με τους «ανεβασμένους» Πέτρελινγκ (σε υποδοχή), Γιορντάνοφ (επίθεση) και Ζήση (άμυνα) ισοφάρισε με 25-20, από το χαμένο σερβίς του Μότα σε 1-1 σετ.

Με «κεκτημένη ταχύτητα» o Φοίνικας προηγήθηκε με 8-6 και με σταθερή υποδοχή οι Πειρατές εκμεταλλευόμενοι τα σημάδια κόπωσης του Ζελίνσκι και τα λάθη των γηπεδούχων άνοιξαν τη ψαλίδα της δαιφοράς στο 16-10. Στο 20-1, που ο Φοίνικας έδειξε να έχει το «μομέντουμ» του αγώνα, ο Πολωνός προπονητής του Κάσμαρτισικ, είχε μια αδικαιολόγητη συμπεριφορά. Έπειτα από ένα νικηφόρο «ράλι» της ομάδας του ο «καπετάνιος» του Φοίνικα «έχασε τον έλεγχο» στο 21-15 και γυρίζοντας στην κερκίδα έδειξε με χειρονομία στους φίλους του Ηρακλή Χαλκίδας να σωπάσουν, ξεσηκώνοντας την κερκίδα.  Για τη συμπεριφορά του αυτή, που ζήτησε συγγνώμη στη συνέχεια ο διαιτητής Παπαδογούλας του έδειξε κόκκινη. Ωστόσο, αυτή η… στραβοτιμονιά του Κάσμαρτσικ, δεν επηρρέασε τους Συριανούς που μετά το 23-17 από ένα ακόμη χαμένο σερβίς του Μότα, έφτασαν με 25-19 στην ανατροπή ζευγαρώνοντας τα κερδισμένα τους σετ , 2-1.

Το δ’ σετ ξεκίνησε αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 5-5, με το άουτ σέρβις του Χήρα να δίνει στη συνέχεια προβάδισμα 8-6 στους γηπεδούχους. Η κλάση του Βούλγαρου «μπόμπερ», Γιορντάνοφ, έφερε μπροστά με 10-9 τους «Πειρατές». Στο 12-11 επέστρεψε μετά από ώρα ο Μακ Γουίλιαμς, αντί του Κολτσιάκη για τους γηπεδούχους, που πάλευαν για το 2-2 και πέρασαν μπροστά με 16-15, από λάθος της συριανής άμυνας.  Με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει διαρκώς ‘χέρια», οι γηπεδούχοι με το καλό σερβίς του Τσολάκου ξέφυγαν με 20-18 και με τις υψωμένες γροθιές του Γκολίτση να πανηγυρίζει ο Ηρακλής Χαλκίδας έγραψε το 25-21, 2-2 στέλνοντας όπως και στο «League Cup Ν. Σαμαράς» την αναμέτρηση των δύο ομάδων σε 5ο σετ.

Το τάι μπρέϊκ άρισε με τον κ. Παπαδογούλας να «κιτρινίζει» στο 2-1 τον Γκολίτση, επειδή κλώτσησε εκνευρισμένος τη μπάλα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο 8-7, ρισκάροντας στο σερβίς. Οι γηπεδούχοι πήραν βραχεία κεφαλή με, τα λάθη στην υποδοχή των φιλοξενούμενων, από το πολύ καλό σερβίς του Ζελίνσκι και με το αποτελεσματικό μπλοκ του Ηρακλή Χαλκίδας, απέκτησαν προβάδισμα με 11-8, μέσα σε επευφημίες από τους φίλους τους.  Οι Ευβοιώτες έκαναν το 13-11 με Αναστασόπουλο αντί του Τάπια και έφτασαν πρώτοι σε σετ-ματς μπολ με 14-12.  Ο Μότα όμως έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και από τη στιγμή που Οι «Πειρατές» ισοφάρισαν σε 14-14 το ματς έγινε… ακατάλληλο για καρδιακούς. Μετά από τρία συνολικά χαμενα ματς μπολ του Ηρακλή Χαλκίδας,  ο Φοίνικας έμεινε με το καλό σερβίς του Μαρούλη, «ζωντανός» στο 15-15,  ο Τάπια στη συνέχεια αστόχησε και οι Συριανοί στο πρώτο τους ματς μπολ στο 16-15 πανηγύρισαν με μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ τη νίκη 17-15, 3-2, τη δεύτερη φέτος με το ίδιο σκορ σε ισάριθμες αναμετρήσεις με την ομάδα του Γκολίτση.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μουλά Λ.

Ο Φοίνικας ευχαριστεί το Blue Star 2

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Φοίνικας ταξίδεψε από την Χαλκίδα στον Πειραιά, όπου το πλοίο της γραμμής περίμενε την ομάδα της Σύρου. Η διοίκηση του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου ζητάει συγγνώμη για την καθυστέρηση της άφιξης της ομάδας και ευχαριστεί το πλήρωμα του Blue Star 2 καθώς και την ιδιοκτήτρια εταιρεία για την κατανόηση που έδειξε στην καθυστέρηση του απόπλου. Ευχαριστεί επίσης για τη γενικότερη βοήθεια που προσφέρει στην ομάδα. Να σημειωθεί πως λόγω της απεργίας της ΠΝΟ την Πέμπτη 24/12 δεν θα εκτελεστούν δρομολόγια των πλοίων. Με το Blue Star 2 ταξιδεύει και ο Ολυμπιακός για τον αγώνα της Παρασκευής 15/12 στην πρεμιέρα της 9ης αγωνιστικής.

Σπύρος Γκολίτσης (προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας ): «Μπήκαμε καλά στον αγώνα, πήραμε εύκολα το 1ο σετ αλλά το φλοτ σερβίς του Φοίνικα μας χάλασε την υποδοχή στο 2ο και στο 3ο σετ. Ειδικά στο 3ο σετ δεν κάναμε σωστή διαχείριση του αγώνα. Το ίδιο συνέβη και στο τάι μπρέικ όπου ήμασταν συνέχεια μπροστά και χάσαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 13-11 και στο 14-12 για να τελειώσουμε το ματς. Ετσι είναι το βόλεϊ. Δεν το βάζουμε κάτω. Ολοκληρώσαμε την τριάδα των δύσκολων αγώνων με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, Φοίνικα έχοντας πάρει δύο βαθμούς. Κρατάμε την 4η θέση που είναι ο στόχος μας και προετοιμαζόμαστε για δύσκολο αγώνα με τον Παμβοχαϊκό τον οποίο εάν νικήσουμε θα διατηρήσουμε τη θέση μας».

Όσκαρ Κάσμαρτσικ (προπονητής Φοίνικα Σύρου): «Ηταν ωραίος αγώνας και οι δύο ομάδες έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Εμείς παίξαμε λίγο καλύτερα στα κρίσιμα σημειά του αγώνα και ειδικά στα σημεία που έκριναν το αποτέλεσμα. Είμαι ευχαριστημέμνος γιατί μετά την απώλεια του 1ου σετ αντιδράσαμε σωστά στην περιστροφή μας και στην αλαγή του σερβίς. Κρατάμε τους δύο βαθμούς και είμαι ευχαριστημένος που διατηρηθήκαμε στην 3η θέση. Μέσα σε έξι μέρες δίνουμε τρεις δύσκολους αγώνες. Την Παρασκευή παίζουμε με τον Ολυμπιακό που θεωρείται και είναι η καλύτερη ομάδα. Είναι όμως ένα διαφορετικό παιχνίδι, παίζουμε στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε να παίξουμε πιο ελεύθερα».

Μπόγιαν Γιορντάνοφ (Φοίνικας Σύρου στο Αιγαίο fm): «Συγχαρητήρια για τις δύο ομάδες που έπαιξαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου. Θέλει καρδιά να κερδίσεις αυτά τα ματς, αλλά μετά το πρώτο σετ παίξαμε όπως έπρεπε για να πάρουμε τη νίκη. Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια για το μέλλον, προτιμώ να δουλεύω στο γήπεδο, αλλά όπως σας είπα δικαιώθηκα όταν έλεγα πως θα βελτιωθούμε κοντά στα Χριστούγεννα και όσο περνάει ο καιρός θα γινόμαστε ακόμη καλύτεροι. Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο Φοίνικας μπορεί να παίξει κόντρα σε οποιαδήποτε ομάδα. Καλές γιορτές σε όλους»

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-18

2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 20-25

3ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 19-25

4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-21

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 15-17

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 20-25, 19-25, 25-21, 15-17) σε 131′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 21 (21/39 επ.), Χαραλαμπίδης 14 (8/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/25 επ., 73% υπ. – 47% άριστες), Τσολάκος 10 (6/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 16 (14/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 28% άριστες), Ζελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. – 28% άριστες), Μακρυγιάννης 3 (3/3 επ.), Κολτσιάκης 2 (2/6 επ.), Αδάμ, Αμαριανάκης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινζ 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 25% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (29/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. – 28% άριστες), Γάτσης 14 (9/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. – 14% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Ηλίας, Σούρδι 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 67% άριστες), Σταυρακάκης.