Έχασε σετ, κέρδισε τρίποντο στην Βέροια ο Ολυμπιακός

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από την Ημαθία καθώς οι Πειραιώτες με το 3-1 επί του Φίλιππου Βέροιας πανηγύρισαν την 11η νίκη τους σε 12 παιχνίδια και διατήρησαν παράλληλα το πλεονέκτημα που έχουν για την κατάκτηση της 1ης θέσης.

Παρά τις απουσίες των Προύσαλη, Μπίσετ, Φέρελ, Γιώργου Τζιουμάκα και Μαυροβουνιώτη ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε με το 27-25 να προηγηθεί με 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” του Πειραιά ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους δεν επέτρεψαν περεταίρω εκπλήξεις στους γηπεδούχους και με το 3-1 κατέκτησαν το τρίποντο στον εξ αναβολής αγώνα της 9ης αγωνιστικής.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Φρόμ που σταμάτησε στους 22 πόντους και ο Έγκλεσκαλνς που είχε 25, ενώ για τον αποδεκατισμένο Φίλιππο που σε ένα ακόμη παιχνίδι του έδειξε μαχητικός έχοντας κατά συνθήκη διαγώνιο τον Στουτζίνσκι και ακραίους τους Μιχελάκη-Γιώργο Τζιουμάκα, ξεχώρισε ο Γάτσης με 15 πόντους.

Πριν την αναμέτρηση το ΤΑΑ ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας τίμησε την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη. Ο πρόεδρος των γηπεδούχων, Δημήτρης Πιτούλια απένειμε τιμητική πλακέτα στον Ολυμπιακό για την πολυετή προσφορά του πειραϊκού συλλόγου στο ελληνικό βόλεϊ και τον ελληνικό αθλητισμό,  ενώ ο γενικός αρχηγός του Φιλίππου, Λεωνίδας Ξανθόπουλος τίμησε τον αρχηγό των “ερυθρολεύκων” του Πειραιά, Κώστα Στιβαχτή, για την πολυετή του προσφορά στο ελληνικό βόλεϊ.

O Φίλιππος μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς και οργανωμένο μπλοκ κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός. Ο Τάσος Γάτσης ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστής σε μπλοκ και σερβίς και δύο προσωπικούς του πόντους και μία επίθεση του Βερβεσιώτη ο Φίλιππος προηγήθηκε 12-9. Με τους δύο άσσους του Γραμμενούδη ο Φίλιππος αύξησε τη διαφορά στο 20-15, όμως, ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά με μπροστάρη τον Έγκλεσκαλνς. Κάνοντας δύο μίνι σερί 3-0 όχι μόνο ισοφάρισε από το -5 αλλά και προηγήθηκε 23-22. Με δύο πόντους του Τζιουμάκα ο Φίλιππος προσπέρασε 24-23, όμως, ο Στουντζίνσκι έχασε το σερβίς (24-24). Ο Έγκλεσκαλνς έχασε με τη σειρά του σερβίς αλλά στην επόμενη φάση με δική του επίθεση έγινε το 25-25. Με επίθεση του Βερβεσιώτη και κόντρα επίθεση του Στουτζίνσκι έκλεισε το σετ 27-25 και ο Φίλιππος προηγήθηκε 1-0 σετ.

Μπροστά στον κίνδυνο να αφήσει βαθμό στη Βέροια ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα και πέρασε στην αντεπίθεση. Στο 2ο σετ απάντησε με εντυπωσιακό τρόπο. Με δύο σερί 3-0 από τις επιθέσεις Φρομ και Εγκλεσκαλνς έκανε το σκορ 13-7, ενώ με νέο σερί 5-0 ανέβασε το σκορ στο 17-8. Την υπογραφή του έβαλε και ο Όκολιτς που με τέσσερις προσωπικούς πόντους τελείωσε το σετ 25-11 ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Με τον Ριζόπουλο στο σερβίς να χαλάει και πάλι την υποδοχή του Φιλίππου ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και ανέβασε το σκορ στο 13-8. Ο Φίλιππος δε μπόρεσε να βρει λύσεις για να οργανώσει το παιχνίδι του, έκανε πολλά λάθη και με αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός έφτασε σε νταμπλ σκορ (22-11). Το σετ έκλεισε άνετα ο Εφραιμίδης 25-13.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος σε επίθεση και σερβίς. Με τον Έγκλεσκαλνς να πιέζει στο σερβίς και να τελειώνει και τις κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-11, ενώ μετά από ένα σπάσιμο με μπλοκ του Στουντζίνσκι ο Ολυμπιακός έδωσε τη χαριστική βολή με τον Φρομ στο σερβίς. Ο Γερμανός πήρε άσσο και δυσκόλεψε την υποδοχή του Φιλίππου ανοίγοντας το σκορ στο 19-12. Το σετ και ο αγώνας κρίθηκε με δυο πόντους από Όκολιτς και Φρομ για το 25-19 και το 3-1 σετ.

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 11-25, 13-25, 19-25) σε 89′

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Γραμμενούδης 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιχελάκης 2 (2/11 επ., 59% υπ. – 44% άριστες), Τζιουμάκας Στ. 8 (7/32 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 29% άριστες), Γάτσης 15 (8/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Στουντζίνσκι 16 (15/40 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες) / Μπουράκης (λ, 53% υπ. – 53% άριστες), Μπουτόπουλος, Μπότσης, Αρτακιανός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 22 (18/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 38% άριστες), Στιβαχτής, Έγκλεσκανς 25 (21/38 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βουλκίδης, Ριζόπουλος 7 (5/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 92% υπ. – 83% άριστες), Όκολιτς 17 (11/19 επ., 6 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ. – 30% άριστες), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 3 (3/7 επ.).