Κερδίζει κάθε 2,83 μέρες ο Αθανασόπουλος – Το πανόραμα των «ξενιτεμένων»

Το ένα ρεκόρ μετά το άλλο «σπάει» στη Βundesliga ο Έλληνας τεχνικός, που οδηγεί την ομάδα τους από τη μία νίκη στην άλλη σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο, όπου οι περισσότεροι διεθνείς μας και αυτή την εβδομάδα εκπροσώπησαν επάξια το ελληνικό βόλεϊ.

Kάτι από το θρυλικό…. Λούκι Λουκ θυμίζει το τελευταίο διάστημα ο Γιάννης Αθανασόπουλος, που μπορεί να μην “πυροβολεί πιο γρήγορα απ’ τον ίσκιο”, αλλά σίγουρα τις δύο τελευταίες δεν προλαβαίνει να χαρεί τη μία νίκη του, μέχρι την επόμενη!  Στο ντέρμπι κορυφής της Bundesliga, η Στουτγκάρδη του Έλληνα προπονητή σάρωσε στην SCHARRena με 3-0 (25-12, 25-18, 25-19) την πανίσχυρη Δρέσδη και μετά τις επιτυχίες κόντρα σε Όλομουτς (Τσεχία), Σουλ, Άαχαεν, Έρφουρτ και Αστερίξ (Βέλγιο) πανηγύρισε την 6η συνεχόμενη νίκη της μέσα σε 17 ημέρες! Δηλαδή αν το καλοσκεφτεί κανείς πετυχαίνει μία νίκη κάθε 67,9 ώρες!

Με τη νίκη αυτή η Allianz MTV έφτασε τους 36 βαθμούς και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από την πρωτοπόρο αντίπαλο της (37β), έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο και άφησε πίσω της για 4 βαθμούς την νταμπλούχο Σβέριν στην 3η θέση.

Έπιασε… 13άρι ο Πρωτοψάλτης

Στο αντίστοιχο πρωτάθλημα των ανδρών η αήττητη Φριντριχσχάφεν του Θανάση Πρωτοψάλτη, που αγωνίστηκε βασικό στα δύο πρώτα σετ και σημείωσε 2 πόντους, επικράτησε εντός έδρας με 3-0 (25-19, 25-12, 25-16) της TV Ρότενμπουργκ και έκανε το «13 στα 13».

Έτσι με 39 βαθμούς τα «Ζέπελιν» ξέφυγαν ακόμη περισσότερο από Ραϊν Μάιν και Μπερλίν που έπονται στην κατάταξη με 28 βαθμούς, έχοντας δώσει όμως φέτος 10 και 9 παιχνίδια αντίστοιχα.

Στις… λεπτομέρειες ηττήθηκε ο Κ. Δαλακούρας

Στην Α2 Γερμανίας (Βόρειος όμιλος) η Μιτελντόϊτσλαντ του Κώστα Δαλακούρα, αν και προηγήθηκε με 2-1 στο Βερολίνο της τοπικής ομάδας στο ντέρμπι κορυφής της 15ης αγωνιστικής, τελικά «λύγισε» στα σημεία με 3-2 (25-16, 17-25, 17-25, 26-24, 16-14) από την Ολίμπια. Στην πρώτη θέση με 44β η ομάδα του Βερολίνου, ενώ δεύτερη με 36β αλλά και 3 ματς λιγότερα η «Πειρατική» παρέα του Έλληνα διεθνή ακραίου.

Φινλανδία: “Πολύ σκληρός για να πεθάνει” ο Οικονόμου

Στο ντέρμπι 4άδας του γυναικείου πρωταθλήματος της Φινλανδία ο Απόστολος Οικονόμου, οδήγησε την γηπεδούχο Orpo Οριβέσι σε μία σπουδαία νίκη με 3-2 (25-14,20-25,25-22,22-25,15-13) σετ επί της πρωτοπόρου Πόλκι Κουουσάμο και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του σε τρεις αγώνες του στη φινλανδική Λίγκα.

Με αυτή την επιτυχία η Orpo της διεθνούς πασαδόρου, Όλγας Βεργίδου έφτασε τους 38 βαθμούς, στην 4η θέση, αλλά με 17 φετινά ματς, δύο αγώνες λιγότερους από τις πρωτοπόρες Πόλκι Κουουσάμο (42β), ΗΡΚ (41β). Στους 40β είναι η 3η LP Βέστι, που έχει κι αυτή όμως 17 ματς.

Ιταλία: Με “οδηγό” Κιόση η Τρεντίνο, ήττες για Βασιλαντωνάκη, Μερτέκη

Στην Ιταλία, στην Serie A1 γυναικών, από την αποτελεί παρελθόν από την Κονελιάνο λόγω τραυματισμού η άτυχη, Αθηνά Παπαφωτίου, την ήττα με 3-2 (25-23, 19-25, 28-26, 22-25, 15-11) γνώρισε στο Μπέργκαμο η Νοβάρα της Ανθής Βασιλαντωνάκη, που αγωνίστηκε σε δύο σετ ως αλλάγή, χωρίς να γράψει το όνομά της στην λίστα των σκόρερ του αγώνα. Στην βαθμολογία η Νοβάρα με τον κερδισμένο πόντο παρέμεινε με 40β στην 2η θέση, πίσω από την επικεφαλής Κονελιάνο με 44β.

Στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της Serie Α2 η Τρεντίνο της Ελένης Κιόση, με την διεθνή μας άσο να χρίζεται με 19 πρώτη σκόρερ της ομάδας των φιλοξενούμενων, επιβλήθηκε με 3-2 (21-25, 25-22, 23-25, 28-26, 15-11) της Μπαρονίσι, που είχε τοπ σκόρερ του αγώνα με 35 πόντους την Κουβανή Μεντάρο Λέιβα Γιαρέμις.

Στη Ραβένα, η φιλοξενούμενη Σίγκελ Μαρσάλα της Ευαγγελίας Μερτέκη αν και προηγήθηκε με 1-0 σετ  της τοπικής ομάδας, γνώρισε τελικά την ήττα με 3-1 ( 23-25, 25-22, 25-20, 25-19) από την γηπεδούχο και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς. Η Τρεντίνο ισοβαθμεί στους 40 βαθμούς με τη Σοβεράτο στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην κορυφή του οποίου είναι η Μπατιστέλι Μαρινιάνο με 48β.

Στην ιταλική SuperLega ανδρών δεν διεξήχθησαν αγώνες λόγω του Final 4 Κυπέλλου, με την Περούτζια να κερδίζει στον τελικό 3-0 την Λούμπε Τσιβιτανόβα και να στέφεται Κυπελλούχος.

Γαλλία: Μέρες θριάμβου για Κοκκινάκη, Παπαδημητρίου

Στην Γαλλική λίγκα οι «δικοί μας» Μενέλαος Κοκκινάκης και Αχιλλέας Παπαδημητρίου χαμογέλασαν το Σαββατοκύριακο, πετυχαίνοντας σπουδαίες νίκες επί δυνατών αντιπάλων στον πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Στο Πουατιέ η τοπική ομάδα με τον «Κόκκι» να αγωνίζεται βασικός για 3 σετ και να σημειώνει 8 πόντους (42% υποδοχή, 6/12 επιθέσεις, 2 μπλοκ) βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του στο θρίαμβο με 3-1 (21-25, 26-24, 25-23, 25-18) επί της πρωτοπόρου Παρί, που αν και προηγήθηκε με 1-0 σετ, στο τέλος υπέκυψε την ανωτερότητα των γηπεδούχων που με 33 βαθμούς παρέμεινε στην κορυφή.  Στην 4η θέση με 29 βαθμούς η Πουατιέ.

Με το ίδιο σκορ 3-1 ( 25-22, 25-19, 20-25, 25-22) «άλωσε» την Κορσική και η Ναντ του Αχιλλέα Παπαδημητρίου, που με τη νίκη της επί της Αζαξιό, πήρε σπουδαία βαθμολογική ανάσα φτάνοντας με 17β στην 9η θέση.

“Τρένο” η Μπεζιέ της Στράντζαλη

Στη γαλλική Λίγκα γυναικών η Μπεζιέ της Όλγας Στράντζαλη, που αγωνίστηκε ως αλλαγή, χωρίς να πετύχει κάποιο πόντο, επικράτησε εντός έδρας με 3-1 (26-24, 20-25, 25-15, 25-18) της φιλοξενούμενης Σεν  και με 38 βαθμούς στην 2η θέση έφτασε στον πόντο την επικεφαλής ομάδα των Καννών 39β.

Ρουμανία: Με κέρβερο Ρανγκέλ οι “Γκαλάτικος” του Φιλίποφ!

Στην Ρουμανία στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής ανδρών η Γκαλάτι του διεθνή Ντίμα Φιλίποφ επικράτησε με 3-0 () της φιλοξενούμενης Κλούζ και παρέμεινε στην 3η θέση με 40β, μόλις έναν πόντο πίσω από την 2η Πλοϊέστι (41β), ενώ πρωτοπόρος με 47 βαθμούς είναι η Στεάουα Βουκουρεστίου. Τοπ σκόρερ και MVP της αναμέτρησης, ο Βραζιλιάνος πρώην μπλοκέρ του Παναθηναϊού, Λούκας Φερέιρα με 14 πόντους έχοντας 5/7 επιθέσεις, 3 άσους και 6 μπλοκ. Ο Φιλίποφ αγωνίστηκε ως αλλαγή μόνο στο 3ο σετ και σημείωσε 1 πόντο με άσο.

Πολωνία: Κυπελλούχος στους άνδρες η Τρεφλ Γκντάνσκ

Στην πολωνική λίγκα των ανδρών, όπου αγωνίζεται με την Μπίντγκοσζ ο Ζένια Γκόρτσανιουκ, δεν διεξήχθησαν αγώνες λόγω του Φάιναλ 4 Κυπέλλου Πολωνίας το οποίο κατέκτησε η Τρεφλ Γκντάνσκ.  Η ομάδα του Γκντάνσκ, αφού απέκλεισε με 3-1 σετ την πρωταθλήτρια Ζάκσα Κόζλε στα ημιτελικά, στέφθηκε Κυπελλούχος 2018 επικρατώντας στον τελικό με το ίδιο σκορ, 3-1 (25-21, 25-22, 25-22) της φιναλίστ Σκρα Μπελσάτοφ.

Ελβετία: Δεν τα κατάφερε κόντρα στην φετινή ευχάριστη έκπληξη η Κουντουρά

Στη National Liga A των Γυναικών στην Ελβετία η Zesar VFM της διεθνούς μας πασαδόρου, Έλενας Κουντουρά ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-0  (25-18, 25-13, 25-21) από την πρωτοπόρο του φετινού πρωταθλήματος, Πφέφινγκεν (51β). Έτσι μετά από 20 αγωνιστικές η ομάδα της Κουντουρά παρέμεινε με 15 βαθμούς στην προτελευταία θέση.

Ουγγαρία: Νίκη στη Βουδαπέστη για Χατζηευστρατιάδου

Με τοπ σκόρερ τις Τάκακς και Λέγκρος να σημειώνουν από 13 πόντους έκαστη η ΜΤΚ Βουδαπέστης της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου επικράτησε στην ουγγρική πρωτεύουσα με 3-0 (25-20, 25-16, 25-21) της VSE Xάλαντ Σομπατελι, στο παιχνίδι του γ’ γύρου της ουγγρικής NB I Liga γυναικών με την Ελληνίδα άσο να σημειώνει 9 πόντους. Με τη νίκη αυτή η ΜΤΚ ανέβηκε στην 3η θέση με 5 βαθμούς, μόλις έναν πίσω από τις ισόβαθμες VSE και Πέντα με 6β.

Ινδονησία: Τρίτωσε το… καλό για τη Χαντάβα

Στη λίγκα της Ινδονησίας η Μπαντούγκ της Ευαγγελίας Χαντάβα επικράτησε εντός έδρας με 3-1 (25-17, 18-25, 25-23, 25-20) της Γρέσικ Πετροκίμια για την 4η αγωνιστικής και η διεθνής Ελληνίδα άσος έκανε το «3 στα 3» με τη νέα της ομάδα, που βρίσκεται στην 3η θέση με 9 βαθμούς. Πρωτοπόρος με 12β η Τζακάρτα Περταμινα, δεύτερη με 10β η Τζακάρτα Πάσβιο Πολβάν.

Ταϊλάνδη: Τρίτη η Μπανγκόγκ Γκλας της Σπανού

Στην Ταϊλάνδη δεν είχαμε αγωνιστική αυτό το διήμερο για την BGVC της διεθνούς, Άννας Σπανού, που μετά από 9 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα φιγουράρει με 18 βαθμούς στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 6 νίκες και 3 ήττες. Στην Κορυφή η αήττητη Supper Club Volleyball – Chonburi – Eight Tech με 26 βαθμούς, στη δεύτερη θέση με μόλις μία ήττα και 23 βαθμούς η Nakhon Ratchasima Volleyball Club.