Πειραματικό-ΧΑΝΘ για την άνοδο στην Α2

Πειραματικό και ΧΑΝΘ θα είναι το ζευγάρι που θα μονομαχήσει από την B’ εθνική ΕΠΕΣΘ, στον τελικό των πλέι οφ για την άνοδο στην Α2 γυναικών. Το πλεονέκτημα έδρας, έχει το Πειραματικό που τερμάτισε πρώτο στην κανονική περίοδο και ο νικητής θα χρειαστεί τρεις νίκες για να κερδίσει την κατηγορία.

Οι δύο ομάδες είναι στις 1-1 νίκες από το πρωτάθλημα και το πρόγραμμα των πλέι οφ, ξεκινάει  Κυριακή  3/4 στις 8 στο κλειστό του Βότση που έχει έδρα η ομάδα του Πανεπιστημίου.

Στην ημιτελική φάση των playoff του πρωταθλήματος της B εθνικής της ΕΠΕΣΘ, η ΧΑΝΘ απέκλεισε δύσκολα με ανατροπή την ΜΕΝΤ με σκορ 3 – 2 (23-25, 25-21, 24-26, 25-15 και 15-9) σε 113΄ λεπτά και στον άλλο αγώνα το Πειραματικό νίκησε τον Μέγα Αλέξανδρο με σκορ 3-0 (25-21, 25-18, 25-16).