ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Πρωταθλητής νεανίδων ο Ηρακλής Κηφισιάς (φωτ.)!

Στην κατάκτηση του τρίτου πρωταθλήματος Νεανίδων στην ιστορία του και τον πρώτο έπειτα από τέσσερα χρόνια έφτασε ο Ηρακλής Κηφισιάς καθώς επικράτησε με 3-1 (25-15, 25-13, 23-25, 25-23) της Ηλιούπολης στον τελικό του Final 4 που διεξήχθη στον Τύρναβο.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε πολύ εύκολα με 2-0 με την Ηλιούπολη να καταφέρνει να κάνει την ανατροπή η οποία όμως έμεινε στη μέση.  Με την υποδοχή της Ηλιούπολης να βγάζει εκτός επίθεσης το μεγάλο της όπλο που ήταν οι κεντρικές, ο Ηρακλής Κηφισιάς στο πρώτο σετ μετέτρεψε το 10-9 σε 16-9 και το 16-12 σε 21-12 φτάνοντας εύκολα στο 1-0. Η ομάδα του Στέφανου Πολύζου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο β’ σετ αποκτώντας νωρίς μια διαφορά (11-7) για να φτάσει σχετικά εύκολα στο 20-12 και στο 2-0.

Στο τρίτο σετ η ομάδα των βορείων προαστίων ήλεγχε πλήρως τον αγώνα αρχικά με 6-1, 13-3 και 16-8. Όλα έδειχναν ότι ο τελικός όδευε προς το τέλος του, όμως η Ηλιούπολη αφυπνίστηκε πλησίασε σε 16-12, και ανέτρεψε το 22-17 ισοφάρισε 22-22 με συνεχόμενα μπλοκ από την Πατεράκη για να κάνει το 23-25, μειώνοντας σε 2-1. Η Ηλιούπολη με την ψυχολογία υπέρ της παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 4-1, προηγήθηκε με 11-16 και έδειξε ικανή να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Όμως η άνοδος της Γκρέκα επέτρεψε στον Ηρακλή να ροκανίσει τη διαφορά (14-16, 18-19) και να προηγηθεί με 20-19 φτάνοντας στο 24-22 με επίθεση της Γκρέκα. Η Ηλιούπολη μείωσε σε 24-23 όμως στην επόμενη φάση η Ευθυμιοπούλου κάρφωσε άουτ στην κόντρα επίθεση για να πάρει το σετ και τον τίτλο ο Ηρακλής Κηφισιάς.

MVP Γκρέκα: «Μέτρησε η ψυχή»