Θετική πρεμιέρα για Ασκληπιό, Μακεδόνες

Με νίκες ξεκίνησαν Ασκληπιός Τρικάλων και Μακεδόνες, στην πρεμιέρα του φάιναλ φορ του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων που ξεκίνησε στο κλειστό της Ζακύνθου.

Η ομάδα των Τρικάλων με φόρα και ενθουσιασμό από τον προημιτελικό όμιλο της Καβάλας, κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 του μαχητικού Αιγάλεω. Η ομάδα του «Σίτι» μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 25-22, ο Ασκληπιός πίεσε στο σέρβις και στην υποδοχή και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Αsklipios aigaleo fasi files-3457

Στο δεύτερο σετ είχαμε μεγάλη μάχη, με τις παίκτριες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα και να φτάνουν σε ισοπαλία 22-22.  Τα  λάθη των παικτριών της Αγγελικής Αντωνιάδου από το μεγάλο άγχος σε αυτό το κρίσιμο σημείο του σετ, βοήθησαν τον πιο ψύχραιμο και με καθαρό μυαλό Ασκληπιό, να τα εκμεταλλευτεί και να πάρει το θρίλερ με 22-25 και το προβάδισμα με 1-2 σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα της Σοφίας Παναγιάρη, επικράτησε εύκολα στο τέταρτο σετ με 14-25 κόντρα στο απογοητευμένο Αιγάλεω και κατέκτησε το ματς με τελικό σκορ 1-3.

Το καλύτερο δώρο για τα γενέθλια του έκαναν στον προπονητή τους, Γιάννη Βαγγέλη, οι αθλήτριες των Μακεδόνων Αξιού. Η παρέα των Καλτσώνη, Καραφουλίδου, Γκόλτσιου, ήταν πολύ ανώτερη σε επίθεση και μπλοκ και επικράτησε άνετα με 3-0 του Ηρακλή Κηφισιάς του Στέφανου Πολύζου, που πάλεψε μόνο στο τρίτο σετ.